12 listopada 2014

Jak bezpiecznie komunikować się w Internecie - co to jest i do czego służy VPN

Jak bezpiecznie komunikować się w Internecie - co to jest i do czego służy VPN


Autor: Krzysztof Kurilec


Wyobraź sobie taką sytuację. W Twojej firmie funkcjonuje wewnętrzna strona internetowa, na której publikowane są informacje tylko dla pracowników. Albo jakikolwiek program, który działa jako aplikacja internetowa. Wszystko jest pięknie dopóki nie trzeba wyjść z biura.


Po wyjściu z biura albo do tych stron w ogóle nie ma dostępu albo są dostępne dla wszystkich - zależnie od tego czy są wystawione na świat czy nie. Przydałby się jakiś mechanizm, który spowodowałby, że pewne strony internetowe będą dostępne tylko dla pewnej grupy osób. Idealnie byłoby gdyby po jakiejś formie zalogowania się czuć się tak, jakbyś był w biurze. Mam na myśli dostępne strony internetowe, udostępnione foldery, drukarki i inne komputery w otoczeniu sieciowym itd.

Dokładnie w tym celu wymyślono sieć VPN. Skrót VPN oznacza wirtualną sieć prywatną. Wirtualną, bo chodzi właśnie o to, żeby czuć się jak byś był w firmie, chociaż tam fizycznie nie jesteś.

W praktyce przekłada się to na szyfrowanie informacji przesyłanych przez Internet. Pamiętasz zapewne historię maszyny Enigma, która służyła do szyfrowania oraz odszyfrowywania telegramów podczas II wojny światowej. Zasada działania jest podobna. W obu przypadkach przesyłana informacja jest niezrozumiała dla kogoś, kto nie zna klucza, jakim została zaszyfrowana. Dopiero mając odpowiedni klucz można odczytać prawdziwą treść wiadomości.

Jeszcze prostsza analogia to wysłanie pocztą kartki pocztowej i listu w kopercie. Tekst na kartce pocztowej może przeczytać każdy, przez którego ręce kartka przechodzi. Treść listu natomiast jest ukryta w kopercie i nie może jej przeczytać nikt postronny.

Szyfrowane połączenie pomiędzy dwoma komunikującymi się przez Internet urządzeniami nosi nazwę kanału albo tunelu VPN. Na obu końcach kanału muszą znajdować się elementy, których zadaniem jest szyfrowanie informacji przed wysłaniem oraz odszyfrowanie po odebraniu.

W przypadku gdy kanał VPN zestawia się pomiędzy dwoma biurami firmy, elementy te to specjalne urządzenia sieciowe. W przypadku gdy kanał VPN ma połączyć komputer z biurem, szyfrowaniem po stronie komputera zajmuje się specjalny program, tzw klient VPN.

Sieci VPN zyskują ostatnio na popularności dzięki temu, że zapewniają:

- Pełne bezpieczeństwo komunikacji – przesyłane dane są praktycznie nie do odczytania przez osoby postronne.

- Ogromną wygodę – będąc zalogowanym do firmowej sieci VPN możesz pracować tak, jakbyś siedział przy swoim biurku. Sieci w dwóch (lub więcej) biurach połączone kanałem VPN stanowią funkcjonalnie jedną dużą sieć.

- Obniżenie kosztów i usprawnienie komunikacji – nie trzeba jeździć, wysyłać dokumentów pocztą, VPN idealnie nadaje się do prowadzenia rozmów głosowych.

Decydując się na wdrożenie VPN w swojej firmie wybierz partnera z doświadczeniem, który przeanalizuje Twoje potrzeby i zaprojektuje optymalne rozwiązanie a następnie je dostarczy, zainstaluje i uruchomi.


Krzysztof Kurilec
www.lsb.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz