18 lutego 2015

Oszęczamy akumulator w laptopie

Oszęczamy akumulator w laptopie


Autor: Tomasz Kikowski


Odpowiednie użytkowanie akumulatora w notebooku, to sprawa kluczowa, jeżeli chcemy długo cieszyć się jego dobrym działaniem. Warto więc poznać kilka przydatnych wskazówek na ten temat i zacząć dbać o baterię w laptopie.


Użytkownicy komputerów przenośnych, jak i innych urządzeń mobilnych, bardzo często spotykają się z problemem utraty pojemności baterii. Problem jest dość uciążliwy, bo jak sama nazwa wskazuje, urządzenia mobilne przystosowane są do przenoszenia i powinny być przygotowane na ewentualny brak możliwości podłączenia ich do zasilania sieciowego. Można jednak temu zaradzić...

Tempo starzenia się akumulatora, zależy przede wszystkim od dwóch czynników: temperatury oraz poziomu naładowania. Laptop, cały czas, podłączony do zasilania sieciowego nagrzewa się. Akumulator jest wówczas maksymalnie naładowany i posiada najwyższą temperaturę. Wbrew powszechnie panującej opinii, używanie notebooka podłączonego przez 24 godziny do prądu, nie wychodzi mu na zdrowie. Przykładowo bateria o temperaturze 0 stopni Celsjusza po roku straci tylko 6% swojej nominalnej pojemności, natomiast już przy 40 stopniach Celsjusza przedział strat waha się od 15% do 35%. Jak widać od razu wysuwa nam się pierwszy i najważniejszy wniosek, że nie warto pracować na laptopie podłączonym non stop do zasilania sieciowego. Warto więc kilka razy w miesiącu odłączyć komputer od gniazdka i używać go, aż do całkowitego rozładowania. Aby choć trochę zmniejszyć temperaturę akumulatora, który nagrzewa się podczas ładowania warto zaopatrzyć się w matę chłodzącą. Taki gadżet nie jest drogi, a pozwala na obniżenie temperatury baterii nawet o 5 stopni Celsjusza.

Aby długo cieszyć się dużą pojemnością naszej baterii, warto wiedzieć że im większa jest pojemność ogniwa, tym szybszy jest czas jego starzenia się. Sama pojemność ma ogromne znaczenie marketingowe. Klienci uważają że bateria 1000mAh, będzie im służyć dłużej, niż trochę mniejsza np. 930mAh. To błędne myślenie. Akumulator o większej pojemności ogniw, w krótszym czasie utraci większą część swojej nominalnej pojemności. Przykładowo, podczas testów ogniwo o pojemności 930 mAh po 250 cyklach ładowania, przy napięciu 4,2V straciło w przybliżeniu 14% swojej pojemności. Natomiast to samo ogniwo ale już o większej pojemności, bo 1000 mAh, po 250 cyklach ładowania przy napięciu trochę większym, bo 4,3V utraciło aż 40% swojej nominalnej pojemności. Jeżeli więc chcemy cieszyć się dłużej dobrym stanem technicznym naszej baterii, warto podczas zakupu wybrać tą o mniejszej pojemności.

Aby akumulator w naszym laptopie służył nam jak najdłużej musimy przestrzegać następujących rad:


-Nie warto pracować na laptopie podłączonym do zasilania sieciowego
-Kilka razy w miesiącu należy rozładować baterię do końca a następnie ponownie ją naładować
-Warto pilnować by akumulator miał jak najniższą temperaturę
-Podczas zakupu warto wybrać baterię o mniejszej pojemności
Notebooki - wszystko o laptopach Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

1 komentarz: