21 stycznia 2016

Ściąganie danych z Internetu

Ściąganie danych z Internetu


Autor: Paweł Paabson


Szukasz w Internecie darmowych piosenek, filmów czy też dokumentów? Jeśli odpowiedź na to pytanie brzmi: „tak”, to powinieneś koniecznie zapoznać się z tym artykułem. Postaram się w nim przedstawić pokrótce sposoby pobierania danych z sieci.


1. Ściąganie z wrzuty

Jeśli mamy zamiar pobierać muzykę, to ściąganie z wrzuty może okazać się dla nas idealnym rozwiązaniem. Wrzuta.pl jest serwisem gromadzącym muzykę praktycznie z całego świata. Jest to chyba największa baza utworów w polskim Internecie. Żeby nie było za kolorowo, wrzuta pozwala wyłącznie na odsłuchanie muzyki, jednakże dzięki wykorzystaniu dodatkowych skryptów da się również odblokować funkcję pobierania! Cały proces ogranicza się do kilku prostych czynności. Ogólnie rzecz biorąc, interesant kopiuje oryginalny link i wkleja go w odpowiednim miejscu na specjalnie spreparowanej stronie internetowej.

Plusy:

- duża baza danych

- możliwość odsłuchania przed pobraniem

Minusy:

- konieczność korzystania z zewnętrznych programów, skryptów

- częste zmiany systemów zabezpieczeń

- pobieranie jest dość mozolne (nie ma możliwości zapisania całych płyt CD na raz)

2. Peer-to-peer

Kolejną metodą jest wykorzystanie sieci p2p. Rozwiązanie to jest dość kontrowersyjne, p2p ma dość kiepską opinię wśród internautów. Dlaczego? Wielu uważa, że większość sieci peer2peer takich jak np. Gnutella czy eDonkey jest mocno zawirusowana i może być niebezpieczna dla naszego komputera. Czy to prawda? Niestety, ryzyko jest dość duże. Mimo to potęga p2p kusi, ponieważ daje nam bardzo łatwy dostęp do ogromnych ilości danych, nie tylko muzyki, ale też gier, filmów, dokumentów itp.

Plusy:

- ogromne pokłady danych

- programy w większości darmowe

Minusy:

- szkodliwe oprogramowanie

- zazwyczaj niskie transfery

3. BitTorrent

Jeżeli p2p również nie spełnia Twoich oczekiwań, to zawsze możesz skorzystać z protokołu BitTorrent, czyli tzw. torrentów. Torrenty były bardzo popularne w ostatnich czasach, wypierając tym samym p2p. Na czym polega pobieranie w BitTorrent? Na początek musimy zainstalować klienta np. uTorrent, który będzie stanowił dla nas główne centrum zarządzania podczas pobierania danych. Aby pobrać jakiś plik, musimy wcześniej znaleźć na jakiejś stronie WWW metaplik, w którym zawarte będą informacje o adresie trackera, sumach kontrolnych itp. Plik ten umożliwi zlokalizowanie naszemu klientowi danych, które chcemy pobrać. I tu rozpoczyna się pobieranie. Prawda, że to dość kłopotliwe? Lepsze rozwiązanie jest poniżej.

Plusy:

- ogromne ilości danych

- wiele serwisów z torrentami

Minusy:

- stosunkowo niskie transfery

- cały proces pobierania jest dość skomplikowany

4. Serwisy do przechowywania i udostępniania plików

Na szczęście istnieje jeszcze jedna, najlepsza znana mi metoda pobierania danych z sieci. Metoda ta to ściąganie z serwerów firm hostingowych. Firmy hostingowe zachęcają w swoich programach partnerskich do uploadowania plików na ich serwery w zamian za określone korzyści tj. darmowe konta Premium czy też prowizje od ich sprzedaży. Pobieranie z chomikuj, rapidshare, fileserve, przeklej czy też hotfile jest aktualnie najpopularniejszą metodą na ściąganie muzyki z sieci. Niestety, firmy te zazwyczaj dzielą użytkowników na Premium (tych, którzy opłacają swoje konta) oraz na zwykłych (darmowych). Na czym polega różnica? A no na tym, że darmowi mogą korzystać z serwisów w bardzo ograniczony sposób. Często zmuszani są do oczekiwania przed próbą rozpoczęcia ściągania pliku. Istnieją również ograniczenia niepozwalające na pobranie większej ilości plików w określonym czasie. Spora większość firm hostingowych zabrania również zwykłym użytkownikom korzystania z tzw. akceleratorów pobierania, czyli programów do przyspieszania ściągania danych. Mimo usilnych starań ograniczenia dostępu do plików dla darmowych użytkowników, istnieją sposoby na omijanie limitów, jest to między innymi zmiana adresu IP, korzystanie z bramek proxy, czyszczenie historii przeglądarki itp. Czy warto się w to bawić? Zważając na obecne ceny kont premium, raczej nie. Gra była warta świeczki jeszcze kilka lat temu, kiedy w Polsce dominowały firmy amerykańskie, a wydatek rzędu kilku, kilkunastu dolarów nie był dla statystycznego Polaka obojętny. Teraz, gdy pojawiły się firmy takie jak chomikuj, gdzie najtańsze pakiety możemy zakupić za sms, praktyki omijania limitów stają się powoli się egzotyką.

Plusy:

- dostęp do ogromnych ilości danych

- wysokie transfery

- proste w obsłudze (wystarczy się zalogować i wyszukać plik)

- mało szkodliwego oprogramowania

Minusy:

- płatne

- ograniczone dla darmowych użytkowników

Podsumowanie

Ze wszystkich zaprezentowanych metod, bezwzględny prym (oczywiście moim zdaniem) wiodą serwisy internetowe przeznaczone do udostępniania danych. Dlaczego? Ze względu na nieporównywalnie szybsze transfery w porównaniu do innych metod, niewielką ilość wirusów i uszkodzonych plików. Aktualnie korzystam jeszcze z wrzuty, ale tylko wtedy, gdy chcę pobrać pojedynczy utwór. Przy większej ilości ściąganie z wrzuty nie zdaje egzaminu, ponieważ jest zbyt mozolne. Plusem jest to, iż jest darmowe, a skrypty do pobierania są łatwo dostępne.


Ściąganie z wrzuty

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz