27 sierpnia 2016

Izolatory

Izolatory


Autor: diglet


Artykuł podejmuje tematykę izolatorów, ich budowy i zastosowania oraz techniki wykonania. Dzięki tej wiedzy będziesz mógł rozeznać się lepiej w tym rynku.


Elektroenergetyka, jest bardzo szeroką gałęzią nauki, dlatego też postaram się jak najprościej i dokładnie przekazać w tym artykule podstawowe informacje jakie żądzą się w tej dziedzinie nauki. Izolatory możemy podzielić pod wieloma kategoriami pierwszym z podziałów jest na izolatory liniowe stojące, wiszące, stacyjne wsporcze, przepustowe. Każdy z rodzajów izolatorów ma przypisany sobie symbol, tak izolator linowy oznaczony jest symbolem L, izolator stojący symbolem S, izolator kołpakowy K, izolator wsporczy W, izolator odciągowy G, izolator przeciwzabrudzeniowy Z.

Prócz tych podziałów w elektrotechnice istnieją zupełnie inne izolatory takie jak koszulki elektroizolacyjne, koszulki izolacyjne, silikony parowe, taśmy z kewlaru. Istnieje bardzo szeroki podział na specyficzne modele tych izolatorów zależny od specyfiki zastosowania oraz warunków w jakich dany izolator, będzie musiał funkcjonować. Podstawowymi parametrami na jakie trzeba zwracać uwagę przy wyborze izolatorów są: temperatura w jakiej pracują przeciętnie waha się ona w przedziale od -30 stopni Celsjusza do +130 stopni. Kolejnym aspektem jest napięcie przebicie czyli napięcie przy którym następuje przebicie materiału z którego wykonany jest izolator. Wartości te podane są zawsze na 1 cm materiału. Izolatory posiadają bardzo różna siłę przebicia i waha się ona od 0,8 do nawet 20 więc jest to duży przedział. Izolatory mają bardzo różne kolory i rzadko są ściśle uzależnione od ich zastosowania.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz