27 sierpnia 2016

Stworzenie strony internetowej – proste?

Stworzenie strony internetowej – proste?


Autor: Poliman


Przedstawię pokrótce proces tworzenia strony internetowej, by uświadomić, że każdy jego etap jest ważny dla efektu finalnego, jakim jest dobra witryna przynosząca zyski.


Budowanie strony internetowej nie jest procesem prostym, ani szybkim. Oczywiście w przypadku współpracy zgranego zespołu, można ten czas zminimalizować. Jednakże stworzenie dobrej strony internetowej jest procesem wieloetapowym i wymaga odpowiedniego nakładu pracy kilku wyspecjalizowanych osób – projektanta, grafika, programisty, web-developera... Dlatego nie łudźmy się i nie wierzmy w okazje typu strona internetowej za 300zł! Taka „strona” będzie zrobiona byle jak, bez odpowiedniej staranności, dbałości, a na pewno bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Dlatego też będzie pełna błędów, których na pierwszy rzut oka może nie widać, ale które wpływają na jej funkcjonowanie (np. pozycja w wyszukiwaniach).

Przedstawię pokrótce proces tworzenia strony internetowej, by uświadomić, że każdy jego etap jest ważny dla efektu finalnego, jakim jest dobra witryna przynosząca zyski.

Narodziny pomysłu

Można powiedzieć, że ten etap inicjuje właściciel, który decyduje się na stworzenie witryny. Ważne na tym etapie jest określenie celu, jaki chce się dzięki stronie osiągnąć.

Projekt

Wbrew pozorom pierwszym etapem prac nad stroną nie jest projekt graficzny. Zanim grafik do niego przystąpi, należy na podstawie analizy celu oraz grupy docelowej strony dokonać projektu strony – jej funkcjonalności, struktury strony, nawigacji. To zadanie leży w rękach projektanta. Dopiero na podstawie jego wytycznych grafik przystępuje do swojej części prac. Efektem finalnym ma być ładnie wyglądający, funkcjonalny, a przede wszystkim użyteczny projekt strony. Użyteczny, to znaczy taki, który pozwoli użytkownikowi w wygodny dla niego sposób korzystać ze strony i odnaleźć poszukiwane informacje. Inaczej mówiąc – taki, który sprawi, że użytkownik zechce na stronie zostać, a w przyszłości na nią powrócić. Na dobry projekt składa się wiele czynników, najważniejsze to: prosta w użyciu nawigacja, dobra czytelność i odpowiednia hierarchia informacji.

Implementacja

Kolejnym etapem prac nad stroną jest jej implementacja, czyli w skrócie programowanie. Tutaj do dzieła przystępuje programista i web-developer. Jako, że ten etap ma ściśle techniczny charakter, nie będziemy wnikać w szczegóły.

Testowanie i optymalizacja

Przed oddaniem gotowego produktu klientowi należy przeprowadzić podsumowujące testy – czy wszystko działa tak, jak powinno, czy jest zgodne ze standardami, czy nie wkradły się gdzieś błędy. Ważnym elementem tego etapu jest też sprawdzenie strony pod kątem optymalizacyjnym – czy jest łatwa do czytania – zarówno dla użytkowników, jak i robotów wyszukiwarek. Te ostatnie zapewniają stronie dobrą indeksację , czego z kolei wynikiem jest wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania. A jak wiadomo jest to jeden z najważniejszych czynników zapewniających stronie sukces.

Jak widać każdy etap tworzenia strony internetowej jest bardzo ważny. Zaniedbania w jakiejś kwestii lub po prostu brak wiedzy uniemożliwiający odpowiednie działania mogą przyczynić się do porażki strony. A wtedy okaże się ona marną inwestycją. Dlatego jeśli planuajesz stworzyć profesjonalną stronę internetową – po prostu – udaj się do profesjonalistów.

Proste? :)


Strony internetowe Kraków

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz