29 marca 2018

Tworzymy forum dyskusyjne od podstaw

Tworzymy forum dyskusyjne od podstaw


Autor: Tomasz Galicki


Decydując się na zaistnienie w sieci, mamy kilka opcji, blogi, strony internetowe, serwisy społecznościowe, czy fora dyskusyjne. Te ostatnie same w sobie tworzą społeczność i pozwalają na zgromadzenie ludzi interesujących się daną tematyką w jednym miejscu.


I to właśnie dlatego forum dyskusyjne jest dobrym pomysłem na to, aby pojawić się w internecie. Jeśli jest coś, co nas interesuje, możemy się zastanowić nad stworzeniem takiego. Ważne jest to, aby nie tworzyć forów o wszystkim, bo to, co jest o wszystkim, jest jednocześnie o niczym. Jeśli zatem jesteśmy zapalni w hodowli kotów, możemy liczyć na to, że znajdziemy innych, którzy również lubują się w tej dziedzinie.

Mamy więc już tematykę. Teraz powinniśmy wybrać odpowiedni skrypt, którym będziemy potrafili zarządzać. Jest wiele płatnych i darmowych rozwiązań, jednakże na początek polecamy darmowe. Bardzo intuicyjnym skryptem jest phpBB, odnajdzie się w nim każdy.

Jeśli zdecydujemy się na skrypt, w tak zwanym międzyczasie powinniśmy znaleźć odpowiedni hosting (w przypadku małych forów nada się każdy oferujący stworzenie bazy danych, która będzie niezbędna do działania skryptu) i domenę. Najlepiej kupić swoją, to obecnie nie są wysokie koszty, a tworzy się niejako markę.

Gdy będziemy już mieli hosting, domenę i skrypt, możemy przystąpić do instalacji skryptu. I tutaj można by już poprzestać. Należy jednak stworzyć jeszcze fora i subfora oraz zadbać o wygląd forum. To ważne, bo dzięki temu zaczną się rejestrować użytkownicy, co jest przecież niezbędne do funkcjonowania każdego społecznościowego miejsca w internecie. Znajdźmy więc szablon lub dopasujmy istniejący, który będzie związany z kotami. Stwórzmy więc fora opisujące poszczególne rasy kotów, sposób dbania o nie, a także wszelkie takie, które są związane z kotami.

Gdy już stworzymy fora, musimy się zabezpieczyć. Ważne jest to, aby była tworzona regularnie kopia zapasowa. Gdy coś się stanie, ktoś się włamie, padnie serwer, lub w innych przypadkach, będziemy mogli wgrać wszystkie dotychczasowe posty i tematy.

To jednak nie wszystko. Musisz sprawić, aby forum się rozkręciło. Pisz więc tematy i posty sam aż do momentu, gdy zaczną pojawiać się naturalni użytkownicy. Nie od dziś wiadomo, że puste fora odrzucają i nikt nie będzie chciał się na takich rejestrować.

Jeśli już pojawią się nowi użytkownicy, Twoja rola została spełniona. Forum dobrze prosperujące to takie forum, na którym chętnie udzielają się internauci. Pamiętaj jednak, aby regularnie dbać o moderację. Możesz jednak do tych celów wyznaczyć użytkowników, którzy będą zaangażowani w forum.

To wszystko. Dzięki tej instrukcji możesz stworzyć jakiekolwiek chcesz forum.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz