30 listopada 2010

Dyski Twarde- pamięć masowa - część 1 - historia

Dyski Twarde- pamięć masowa - część 1- historia


Autorem artykułu jest RatujPC




Historia pamięci masowych sięga połowy dziewiętnastego wieku – już wtedy używano kart perforowanych do wprowadzania danych do mechanicznych maszyn liczących.


Pierwsze elektroniczne komputery korzystały z pamięci zbudowanej z lamp elektronowych, potem zaczęły pojawiać się różnej maści pamięci magnetyczne – bąbelkowe, taśmowe, bębnowe. Pierwszy w historii twardy dysk pojawił się w 1957 roku. Wtedy to IBM zaprezentował urządzenie o nazwie RAMAC 350 – złożony z pięćdziesięciu 24-calowych dysków zespół miał pojemność 5 MB, a koszt jego rocznej dzierżawy wynosił 35 tys. dolarów; jak nietrudno policzyć, oznaczało to 7 tys. dolarów za megabajt... W epoce maszyn mainframe budowano całe „farmy dysków” z zamkniętymi w klimatyzowanych pomieszczeniach zestawami talerzy o średnicach 14 czy 8 cali, wartymi grube dziesiątki tysięcy dolarów. Pojawienie się IBM PC w roku 1981 wcale nie zapowiadało rewolucji w dziedzinie pamięci masowych – system operacyjny „prapeceta” zawierał procedury obsługi pamięci w postaci magnetofonu kasetowego, choć oczywiście istniała także możliwość korzystania ze stacji dyskietek. Lista opcjonalnego wyposażenia IBM PC/XT z roku 1983 obejmuje już twardy dysk o pojemności 5 lub 10 MB – ówczesne napędy o znajomej średnicy 5,25" miały wysokość trzech cali (podobnie zresztą, jak wczesne stacje dyskietek) i stąd właśnie określenie „full height” (współczesny czytnik CD-ROM to „half height”). W roku 1984 Western Digital skonstruował - dzierżący przez kilka lat godność „standardu przemysłowego”, zastosowany w IBM PC/AT interfejs ST506, zaś w 1986 – opracowany do spółki z firmą Compaq dobrze nam znany interfejs IDE (Integrated Drive Electronics). Mniej więcej rok później w komputerach stacjonarnych zaczęto instalować dyski 3,5" (o wysokości 1", czyli „low profile”) – dopiero potem znalazły one zastosowanie w przenośnych laptopach. Postęp technologii powodował ciągły wzrost pojemności i szybkości urządzeń, przy jednoczesnym spadku zapotrzebowania na energię, coraz mniejszej hałaśliwości i większej niezawodności. Wyniki tego wyścigu obserwujemy na co dzień.


W dwudziestoletniej historii PC najbardziej eksponowany był zawsze postęp technologii półprzewodnikowej. Postęp w innych, bezpośrednio z nią związanych dziedzinach technologii był zawsze mniej eksponowany – w ciągu tego samego czasu, gdy stopniowo dokonywano 100-krotnego przyspieszania zegara procesora, pojemność typowego dysku stałego wzrosła 1000-krotnie. Dysk stały, dopóki działa i do momentu, gdy mieszczą się na nim bez kłopotów nasze dane i programy, rzadko bywa przedmiotem szczególnego zainteresowania. Tylko w momencie zakupu staramy się uzyskać możliwy kompromis pomiędzy pojemnościami – dysku i portfela, później dysk schodzi do swojej służebnej roli. Tymczasem od pojemności i szybkości dysku zależy wydajność komputera i wygoda jego użytkowania, a niezawodność dysku to w wielu przypadkach sprawa nie tylko bardzo ważna, ale wręcz kluczowa. Przeciętny użytkownik komputera traktuje dysk jako „czarne pudełko” zdolne do zapamiętania pewnej ilości danych – im więcej, tym lepiej. Bardziej dociekliwi zwracają uwagę również na jego parametry wydajnościowe – średni czas dostępu do danych oraz szybkość odczytu i zapisu. Parametry eksploatacyjne każdego urządzenia wynikają z jego konstrukcji, dlatego najdociekliwsi użytkownicy lubią wiedzieć również, co jest wewnątrz „czarnego pudełka” i jak to działa.


---

Pomoc Drogowa Katowice



Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

27 listopada 2010

Komputer dla studenta

Komputer dla studenta


Autorem artykułu jest design man




Wybór wymarzonego laptopa należy zacząć od określenia celów w jakim będziemy go wykorzystywać i przedziału cenowego w jakim chcemy się zmieścić. Czy będzie nam służyć do wykonywania prac biurowych, oglądania filmów, grania w gry komputerowe czy surfowania po internecie.

Mój wymarzony laptop

notebook asus
Należy również zwrócić uwagę w jakich okolicznościach najczęściej będziemy korzystać z naszego komputera. Jeśli będziemy pracować na nim głównie w domu czy w biurze, możemy pozwolić sobie na większy i cięższy komputer z 17 calowym lub większym ekranem. Gdy skupiamy się zaś na mobilności ważne jest aby nasz laptop był stosunkowo mały i poręczny. Wielkość ekranu wpływa również na wytrzymałość baterii, na którą powinniśmy zwrócić uwagę zwłaszcza gdy zależy nam na dużej mobilności. Po odpowiedzeniu sobie na te proste pytania możemy skupić się na konkretnym wyborze sprzętu czyli: procesora, twardego dysku, pamięci RAM, baterii, karty graficznej itp.
W moim przypadku ma być to stosunkowo tani laptop przeznaczony dla studenta. Będzie użytkowany zarówno w domu, szkole jak i innych miejscach więc zależy mi na tym aby komputer pozwalał na mobilność jak i zarazem dawał komfort pracy.
Komputer dla studenta przede wszystkim musi posiadać wytrzymałą baterię. Długie godziny wykładów wymagają długotrwałej pracy, nieraz bez możliwości podłączenia komputera do prądu. Należy więc zwrócić uwagę na wydajność baterii, która zazwyczaj jest podawana przez producenta w liczbie godzin nieprzerwanej pracy. Zwracamy również uwagę czy do laptopa, który zakupujemy można łatwo i tanio dokupić dodatkowe baterie.
Jeśli chodzi o procesor, od dłuższego czasu rynek zdobywają procesory dwurdzeniowe, które charakteryzują się większą wydajnością. Są przydatne przede wszystkim dla osób, które pracują często na wielu aplikacjach jednocześnie. Do pracy biurowej, oglądania filmów, słuchania muzyki, surfowania po internecie nie potrzebuję takiego sprzętu więc można zaoszczędzić na tym elemencie.
Należy zwróć dużą uwagę na częstotliwość pracy procesora, tzw. częstotliwość taktowania. Do surfowania po sieci, czy wykonywania prac biurowych wystarcza już 1 GHz, ale żeby pograć w gry należy wybrać procesor o wyższej częstotliwości.
By komputer był funkcjonalny musi posiadać, dobrą kartę graficzną. Nie musi to być najdroższa karta dostępna na rynku, jednak zintegrowane rozwiązania nie oferują dobrych parametrów i najczęściej są gorzej wspierane pod względem oprogramowania niż karty dedykowane. Dlatego warto jest zaoszczędzić na procesorze, a kupić laptop który będzie posiadał kartę graficzną dedykowaną z co najmniej 32MB własnej pamięci.
Kolejnym krokiem jest dobranie pamięci RAM. Powinno być jej minimum 2Gb w technologii DDR bądź DDR2. Pamiętajmy jednak, aby dowiedzieć się, czy płyta główna umożliwia rozszerzenie pamięci RAM do co najmniej 4Gb. Jeżeli nie posiada takiej możliwości, może szybko okazać się, że konfiguracja sprzętowa ogranicza możliwości korzystania z nowoczesnego oprogramowania.
Przy wyborze twardego dysku zwróćmy uwagę przede wszystkim na jego pojemność. Jeżeli zamierzamy przechowywać wiele ważnych danych, filmów, plików mp3, warto zwrócić uwagę, aby miał jak największą pojemność. Nie jest to jednak tak istotne, jeżeli np. będziesz często korzystał z nagrywarki, a filmy, pliki muzyczne itp. będziesz archiwizował na płytach DVD/CD. Więc jest to kolejny z elementów, na którym możemy zaoszczędzić. Najczęściej spotykamy laptopy z dyskami od 120 do 320 GB. Bardziej zaawansowany technicznie sprzęt może mieć ich nawet kilkaset lub tysiąc, czyli 1 TB.
Oprócz wielkości ważne są też inne parametry, jak prędkość przesyłania danych w ciągu minuty przez twardy dysk. Standardowo wartości kształtują się tutaj na poziomie 5400 obr/min, 7200 obr/min oraz 10800 obr/min. Istotna jest także wewnętrzna pamięć podręczna twardego dysku. Jest to tzw. pamięć cache, której zadaniem jest między innymi przyspieszanie dostępu do pamięci masowej. Najprostsze dyski mają cache na poziomie 8MB. Pamięć cache ma za zadanie przede wszystkim poprawiać wydajność systemu w warunkach rzeczywistej pracy, dlatego jej ilość ma znaczenie. Warto więc oprócz pojemności dysku zwrócić uwagę na inne elementy.
Należy zwrócić również uwagę na kwestię portów i kart rozszerzeń naszego laptopa. Najlepiej aby laptop posiadał Wi-Fi b/g/n, kartę Ethernet 10/100Mbs, 3x USB 2.0, oraz możliwość montażu kart PCMCIA.
Jeśli chodzi o producenta, jest kilka firm, które produkują sprzęt najwyższej klasy. Każda z firm oferuje zarówno sprzęt o świetnych parametrach, jak i laptopy słabsze technicznie, przez co tańsze. Nie ma wśród nich zdecydowanego lidera. Ważnym aspektem, który należy wziąść również podczas zakupu jest oczywiście sprawny serwis notebook'a, które planujemy zakupić. Każdy może znaleźć coś idealnego dla siebie. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na wszelkie parametry, a dopiero później na markę.
Na koniec zostaje jeszcze wybór między takimi elementami jak touchpad, track ball, czy trackpoint, dobór wygodnej klawiatury i miłego dla naszego oka designu laptopa. Łącząc i dostosowując do swoich wymagań wszystkie wymienione przeze mnie elementy z pewnością znajdziemy „swój wymarzony laptop”.



---

Jak naprawić notebooka odwiedź profesjonalny serwis laptopów na śląsku w Katowicach



Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

25 listopada 2010

Monitory LCD z matrycą LEDową

Autorem artykułu jest Mastiff




Póki co technologię LED najbardziej propagują duzi gracze: Sharp, Samsung i Philips. Swoje modele oznaczone jako LED mają również inne firmy m.in. LG i Grundig, ale jak na razie ich oferta w polskich sklepach nie jest zbyt duża.

Przed zdecydowaniem się na monitor warto przeczytać recenzje specjalistów, opinie użytkowników (tu należy zawsze uważać, bo nie ma gwarancji, ze nie piszą ich pracownicy firm zajmujących się sprzedażą) i wybrać się samemu do sklepu. Wielkie markety z elektroniką sprawdzają się całkiem nieźle, ale nie należy sugerować się czasem gorszą jakością tego, co jest stale wyświetlane. Gdy upatrzysz sobie jakiś model, poproś pracownika, by podpiąć tylko do niego (bez rozdzielania sygnału) odtwarzacz filmów lub konsolę poprzez HDMI – dopiero wtedy zobaczysz, jak naprawdę prezentuje się obraz.


Sam zakup może się odbyć zarówno w tym sklepie, jak i w Internecie. Sam stosuję zwykle tę drugą metodę: sprawdzam, co mi się podoba w klasycznym salonie, ale zakupy robię w sieci. Tak jest taniej, a poza tym zawsze istnieje możliwość zwrotu sprzętu wciągu 10 dni bez podawania przyczyny. Obecnie wszystkie monitory LCD mają gwarancję producenta na okres 24 miesięcy.


Czerń w LCD


Tyle tylko, że… zdecydowana większość “monitorów LED” na rynku na to nic pozwala. Producenci muszą tu bowiem wybierać pomiędzy dwiema technologiami: LED edge i LED RGB. Ta pierwsza pozwala na umieszczenie podświetlających diod na bocznych krawędziach, dzięki czemu można zmniejszyć grubość sprzętu nawet do jednego centyme-tra. Żeby jednak poczuć większą różnicę jakościową względem starszych modeli, trzeba zainteresować się LED RGB.


Więcej czerni w czerni
Dopiero ta technologia pozwala na rzeczywiste poprawienie jakości obrazu, gdyż diody włączane i wyłączane są miejscowo. Jeśli w jakimś miejscu na ekranie powinna być czarna plama, po prostu pod nią nic się nie świeci. Zyskuje na tym również liczba możliwych do wyświetlenia kolorów, których jest więcej niż w przypadku zwykłych LCD (pytanie tylko, kto gołym okiem jest w stanie zauważyć różnicę). Z LED RGB są jednak dwa problemy. Przede wszystkim przy dość silnym oświetleniu zewnętrznym (np. graniu na konsoli w środku dnia bez zasłoniętych okien) kontrast obrazu może pozostawiać nieco do życzenia.


px2370features02


Drugi problem LED RGB polega na tym, że odbiorniki z tą technologią… są grubsze, praktycznie tak samo jak zwykłe LCD. Takie “tłuściochy” zaś prezentują się zdecydowanie gorzej w reklamach, więc nie ma ze strony marketingowej zbytniego na nie parcia. Inna rzecz, że do tej pory raczej nie spotkałem się z narzekaniem na grubość nowych monitorów – dla każdego, kto pamięta ogromne pudła modeli kineskopowych, zwykły LCD to już i tak rewelacyjna oszczędność miejsca.


---

Marek Tokarzewski IGNS.pl



Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

24 listopada 2010

Poradnik sprzętowy - część pierwsza: Jak kupować notebooki?

Poradnik sprzętowy - część pierwsza: Jak kupować notebooki?


Autorem artykułu jest OPCJA




Magazyny komputerowe i portale internetowe pełne są rankingów, zestawień i rad, ale mimo to kupno laptopa pod swoje potrzeby wcale nie jest proste.

Jeśli chcesz kupić notebooka, który będzie dla Ciebie odpowiedni, a jednocześnie nie przepłacić, czeka Cię nie lada łamigłówka. Aby ułatwić wybór, postanowiliśmy przygotować mały poradnik na ten temat. Dziś część pierwsza o tym, gdzie kupować sprzęt.


Trudny początek


notebookTypowym pierwszym krokiem przy zakupie komputera bywa porównanie cen produktów w serwisach typu Ceneo, czy Nokaut. Jednak nie sztuką jest zakup o 5% tańszego sprzętu, który będzie o 30% droższy od tego, czego potrzebujesz. Różnica tkwi w cenie gadżetów, które nie są Ci do niczego potrzebne, a nawet mogą utrudniać pracę.


Drugi standardowy krok, to prośba o radę znajomych fascynatów komputerów. Przy dzisiejszym stopniu skomplikowania sprzętu, większość ludzi „znających się na informatyce” będzie mogła doradzić Ci zakup sprzętu, tak samo trafnie, jak dobra księgowa może zaplanować budżet dla średniej wielkości państwa :)


Jak w takim razie się do tego zabrać? Warto najpierw zastanowić się, do czego będzie używany zakupiony sprzęt, jaki jesteśmy skłonni przeznaczyć na niego budżet i gdzie chcemy dokonać zakupów.


Supermarkety dla tych, co chcą bardzo tanio.


Często dość tanio możemy znaleźć sprzęt w sieciach handlowych, szczególnie na wyprzedażach. Niestety w sklepach sieciowych i supermarketach znajdziemy tylko jeden typ sprzętu: z bardzo niskiej półki. Oferowany wybór towaru jest dobierany tylko z uwzględnieniem jednego kryterium: niskiej ceny. Nawet, jeśli znajdziesz tam sprzęt z wyższej półki, to będą to zwykle 1-2 egzemplarze trzymane „na pokaz”. W supermarkecie masz więc minimalny wybór i sprzęt, który nie wiadomo jak długo leżał na wystawie.


Sklepy internetowe


Oferują olbrzymi wybór i bardzo niskie ceny. Jeśli dokładnie wiemy, czego potrzebujemy i nie liczymy na żadną obsługę posprzedażową, to jest to dobre rozwiązanie. Pamiętajmy jednak, aby nigdy nie wybierać najtańszych sklepów! One zwykle działają na granicy swoich kosztów i oszczędzają na wszystkim. Wybierają najtańszych kurierów, słabo obsługują reklamacje, mają niski poziom obsługi klienta.


Poza tym, przy zakupach internetowych, jeśli coś jest nie tak, to zaczynają się schody. Zwykle nawet nie można pójść do sklepu i porozmawiać o problemie. A przecież czasem wystarczy, że dostawca „krzywo” rzuci paczką... Praktycznie nie da się wszystkiego przetestować przy odbiorze, bo rzadko kiedy zdążymy przy kurierze choćby rozpakować sprzęt.


Wyspecjalizowane sklepy i firmy komputerowe


W takim miejscu spotkasz najbardziej wykwalifikowany personel i najlepszą obsługę posprzedażową. Większość firm kupuje u tych samych dystrybutorów i dlatego każda z nich zamówi dla Ciebie w zasadzie każdy sprzęt, jaki tylko jest na rynku. Jeśli kupujesz w firmie, która nie prowadzi magazynu, możesz mieć pewność, że nikt nie zaproponuje Ci zalegającego sprzętu, którego nikt nie chce wziąć. Ponadto możesz od razu poprosić o dozbrojenie komputera w dodatkowy RAM, dysk SSD czy instalację oprogramowania. Jakie są wady? Przy sprzęcie z niższej półki, zwykle będzie on parę procent droższy niż w sklepie internetowym. Dlatego takie rozwiązanie polecamy przede wszystkim wtedy, gdy kupujemy sprzęt trochę droższy – gdzie pewność i odpowiedni dobór mają duże znaczenie. Za 1500 zł można kupić sprzęt w sklepie internetowym, natomiast taki za 5000 zł – zdecydowanie odradzamy.


W kolejnych artykułach omówimy urządzenia i funkcjonalności w laptopach.


---

www.opcja.pl



Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

23 listopada 2010

Dyski twarde i ich nieprzecenione zalety

Dyski twarde i ich nieprzecenione zalety


Autorem artykułu jest Karol Stopka




Bardzo ważną rolę w informatyce odgrywają dyski twarde, które są trwałą pamięcią komputera i dzięki którym możemy zapisać na komputerze wiele przydatnych, a czasem koniecznych informacji.

dysk twardyDzisiejszy świat rozwija się w niezwykle szybkim tempie. Coraz częściej zastanawiamy się, co jeszcze może powstać, aby ułatwić nam życie. Informatyka jest jedną z dziedzin, która pozwala nam bardzo manipulować rozwiązaniami. Na tym polu wiele możemy zdziałać. Obecnie pamięć komputera to jedna z najważniejszych rzeczy, gdyż technologia jest tak rozwinięta, że czasem potrzebujemy, żeby nieograniczona liczba wiadomości została zapamiętana. Taka pamięć składa się przede wszystkim z dysków magnetycznych, na których zapisywane są informacje, których potrzebujemy, ale również z głowicy, która nie tylko zapisuje, ale również odczytuje dane zawarte na dysku.


Zapisane w pamięci komputera dane, powinny być dostępne do odczytu w jak najszybszym czasie. Dlatego dyski twarde są stale udoskonalane, by zapewnić jak największy komfort pracy. Dzięki temu, że pamięć komputera może być naprawdę duża możemy cieszyć się ogromną pomocą, jaka nam przynosi takie urządzenie. Dzisiejszy świat pozwala na wybranie odpowiedniej wielkości pamięci do naszego komputera i dlatego sami możemy zdecydować jak dużo może wiedzieć nasz komputer.


Dyski twarde są konieczne, aby można było w odpowiedni sposób korzystać z komputera. Człowiek jest omylny i często wiele rzeczy zapomina, dlatego konieczne jest skorzystanie z komputera, aby przypominał nam lub przechował dla nas konieczne informacje. Dawniej stosowane były dyski miękkie, jednakże posiadały one znacznie mniej miejsca do zapisu niż dyski twarde, których precyzja zapisu jest tak ogromna, że wypierają one z rynku inne formy pamięci. Ogromne możliwości, jakie posiadają takie urządzenia sprawiają, że możemy wykorzystywać je do wielu czynności. Odpowiednie dobranie wielkości pamięci sprawia, że komputery staja się swoistą przechowalnia wiadomości, gdyż nie musimy już zastanawiać się gdzie przechowywać nośniki pamięci, które nie miały tak wielkiej pojemności i nie były odpowiednim zabezpieczeniem zawartych na nich informacji. Dzisiaj nie musimy się za bardzo przejmować, gdyż dyski twarde naszych komputerów są niezwykle trwałe, choć komputer to tylko maszyna i czasem może ulec awarii.


Stworzenie tak trwałej pamięci, jaką posiada komputer przyniosło nam wiele wspaniałych rozwiązań, gdyż zastosowanie komputera i jego pamięci do wielu czynności sprawia, że my czujemy się znacznie bardziej wolni. Komputery, dlatego stosowane są niemalże w każdej dziedzinie, gdyż pamięć ich znacznie ułatwia nam wykonywanie obowiązków. Dzięki mądrym ludziom i stworzeniu odpowiedniej pamięci komputerowej możemy cieszyć się z tego, że takie niewielkie urządzenie jest w stanie zapamiętać ogromne ilości informacji w zależności od tego, jakie dyski wybierzemy. Coraz częściej komputery zastępują człowieka, gdyż zastosowana w nich pamięć jest bardziej niezawodna niż pamięć człowieka.


---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl