12 lutego 2012

14 błędów twórców stron, czyli jak zdenerwować internautę?

14 błędów twórców stron, czyli jak zdenerwować internautę?

Autorem artykułu jest Brandfan



Oczywiście każdy sie stara – a przynajmniej powinien – aby jego strona internetowa była interesująca i zachęcała do ponownego jej odwiedzenia. Jednak często starania takie przynoszą skutek odwrotny do zamierzonego i strona zamiast wzbudzać zainteresowanie tylko odstrasza i irytuje. Czego więc unikać jak ognia przy tworzeniu strony?

1. Złe menu

„Gdzie co jest? Co znaczą linki w menu? Jak się dostać do...? I gdzie ja teraz jestem?" Zła, nieintuicyjna, skomplikowana, niezrozumiała nawigacja to dramat. Menu musi być czytelne (zarówno wizualnie jak i treściowo), zrozumiałe, intuicyjne (skoro na wszystkich stronach powrót do strony głównej oznacza się słowami: „start”, „home”, strona główna” to należy się tego trzymać. Nie próbuj wprowadzać nowych określeń).

2. Brakujące lub niejasne tytuły

Każda strona musi mieć tytuł, aby internauta wiedział gdzie się znajduje i co na danej stronie jest. Chodzi tu zarówno o tytuł w treści strony, umieszczany między znacznikami „h1”, jak i o tytuł i opis strony w tagach meta, z których korzystają wyszukiwarki.

3. Nic nie mówiące linki

Czy wiesz gdzie wylądujesz klikając w linka z tekstem „kliknij tu” albo „link”? No właśnie. Internauta chce wiedzieć dokąd prowadzi dany link. Jeśli nie wie lub co gorsza jest wprowadzony w błąd (np. link o treści „darmowe tapety” prowadzi do treści płatnych), to traci ochotę na cokolwiek. I opuszcza stronę.

4. Nieczytelna czcionka

Unikaj jak ognia wymyślnych, ale nieczytelnych czcionek. Tekst pisany taką „artystyczną” czcionką, choćby nie wiem jak był mądry i praktyczny, to strata Twojego czasu na jego pisanie. Nikt też nie będzie się męczył i czytał tekstów pisanych miniaturowymi czcionkami. Arial, Veradana, Trebuchet MS, Myriad, Helvetica, Geneva – to najpopularniejsze czcionki, których czytanie nie przyprawia o ból oczu i głowy. Wszystko to są czcionki bezszeryfowe, najwygodniejsze do czytania na monitorze.

5. Błędy ortograficzne

Literówki zdarzają się każdemu, ale tekst przed zamieszczeniem na stronie warto sprawdzić, choćby z szacunku dla czytelnika. Tekst pełen błędów ortograficznych świadczy nie tylko o braku wiedzy i obycia językowego, ale też o lekceważeniu czytelnika, ponieważ w każdym edytorze tekstu i w przeglądarkach jest funkcja sprawdzania pisowni i takie sprawdzenie nie kosztuje nic. Niekorzystanie z niej to błąd.

6. Pop-upy, czyli wyskakujące okienka

Internauta chce znaleźć na Twojej stronie informacje, może coś kupić, może coś napisać. Ale na pewno nie chce, by jego uwagę rozpraszały wyskakujące okienka. Internauta nie będzie się zastanawiał, czy to reklama, czy to jakiś błąd na stronie, czy to superoferta nabycia poradnika. Albo będzie cierpliwy i zamknie okienko, albo będzie niecierpliwy i natychmiast opuści Twoja stronę.

7. Reklama „wielkopowierzchniowa” (z angielskiego overlay)

Często spotyka się ją na dużych portalach. Strona się załadowała, internauta zaczyna czytać jakiś tekst, a nagle tekst się rozjeżdża i cały ekran pokrywa wielka reklama sieci komórkowej. Ja zawsze wtedy zamykam kartę z daną stroną. Większość internautów też.

8. Egzotyczne plug-iny

Jeśli do obejrzenia treści na Twojej stronie internauta musi pobrać i zainstalować plug-in (czyli wtyczkę, dodatek do przeglądarki), o którym w życiu nie słyszał, to na 99,9% nie zrobi tego, tylko opuści stronę.

9. Efekty tekstowe

Daruj sobie migające zdania, falujące słowa, latające wyrazy, błyskające akapity. Nie używaj szalonych efektów, które odwracają uwagę od treści strony.

10. „Strona najlepiej wyświetla się w przeglądarce xxx”

Mamy już takie czasy, że przygotowywanie strony pod jedną przeglądarkę jest głupotą. Czy nasza strona będzie wyświetlana w Firefoxie, IE, Operze, Safari, na komórce czy innym urządzeniu, musi być tak samo funkcjonalna.

11. Martwe linki

Zawsze sprawdź, czy linki tekstowe i graficzne prowadzą tam, gdzie powinny. Wystarczy jedna literka za mało i link jest martwy. To irytuje internautę. Obiecujesz mu linkiem „tu przeczytasz jak zarabiać w internecie”, a po kliknięciu w link pokazuje się błąd „strona nie istnieje”. Każdy by się zirytował.

12. Długi czas ładowania

To problem, który obecnie występuje już dość rzadko. Łącza internetowe są tak szybkie, że nawet potężne strony ładują się w znośnym czasie. Co nie znaczy, że strona ma mieć 100MB wielkości. Nikt nie będzie czekał 10 minut na załadowanie całości. 20 sekund też nikt nie będzie czekał. Strona powinna ładować się w czasie maksymalnie 10 sekund.

13. Strona intro

Przez pewien czas było modne tworzenie takiej powitalnej strony, na której nie było w zasadzie żadnej treści, lecz tylko efekty wizualna: filmik, animacja we flashu z muzyczką. Ciężko w sumie powiedzieć jaką funkcję pełnić miały takie strony. Natrafiając na takie dzieło internauta nie mógł doczekać się zakończenia tych „atrakcji” i przeniesienia na właściwą stronę internetową (jeśli na tej stronie wstępnej nie było przycisku „pomiń intro” lub z angielskiego „skip intro”, to cierpliwość internauty wystawiana była na ciężką próbę).

Zatem: nie rób takich stron. Internauta jest niecierpliwy. Jeśli w ciągu 10 sekund go niczym nie zainteresujesz na swojej stronie, to on ja opuszcza i nie wraca. Tworzenie takiego powitalnego intro odbiera Ci jakiekolwiek szanse zainteresowania internauty właściwą treścią.

14. „Strona w budowie”

Jeśli jakaś strona w Twoim serwisie nie jest gotowa, to nie udostępniaj jej internautom. Co z takiej strony za pożytek? Jest, a jakby jej nie było...

Powyższe punkty to podstawowe błędy, których uniknięcie pozwoli internautom na komfortowe poruszanie się po naszej stronie, z pożytkiem dla nich i dla nas.

---

Agencja Kreatywna MOVINGO

www.movingo.pl

Stworzymy dla Twojej firmy system identyfikacji wizualnej, wykreujemy nazwę z wolną domeną, przygotujemy profesjonalne teksty. Zmieniamy wizerunki firm NA DOBRE!


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Mam pomysł i co dalej?

Mam pomysł i co dalej?

Autorem artykułu jest Anna Rzetecka



Wiele osób w dzisiejszych czasach ma pomysł na własny biznes internetowy. Wielu przypadkach projekty są wyłącznie kopią istniejących ale dość często zdarza się, że są to aplikacje internetowe, które są wyjątkowe i unikalne na swój sposób.

Mowa wówczas o innowacyjności takiego projektu, który niesie ze sobą same plusy ponieważ zmienia nasze otoczenie i sprawie, że wiele aspektów naszego życia staje się łatwiejsze.

Poniżej przedstawimy kilka porad jak przełożyć pomysł z głowy na realny projekt w internecie.

Po pierwsze powinniśmy przelać na papier główne założenia naszego projektu. W dokumencie takim powinniśmy zawrzeć informacje podstawowe takie jak: dla kogo jest projekt, kto i dlaczego będzie z niego korzystał, czy istnieje konkurencja jeśli tak to co nas będzie wyróżniało na tle innych, czy nasze rozwiązania (pomysły) zmienią otocznie innym słowem będą innowacyjne. Każdy dokument należy uzupełnić dodatkowymi informacjami, które szczegółowiej opiszą założenia i działanie projektu.

Proszę pamiętać zanim udamy się do agencji reklamowej, której główną ofertą jest tworzenie portali internetowych powinniśmy pokazać swój pomysł komuś innemu najlepiej osobie zaufanej, która oceni nasz pomysł i powie wszystkie za i wszystkie przeciw. Takich osób może być dużo im więcej tym nasze spojrzenie na projekt będzie szersze i zauważymy to czego wcześniej nie widzieliśmy czyli ujemne strony naszego pomysłu.

Po zebraniu wszystkich opinii i zapisaniu ich powinniśmy się zastanowić czy chcemy realizować projekt samodzielnie czy skorzystać z innych form pomocy jakimi są np.: fundusze inwestycyjne czy też inkubatory przedsiębiorczości.

Oczywiście projektowanie portali internetowych to nie ich branża jednak firmy takie wyłożą kapitał na realizacje i pokierują od początku do końca. Jest to rozwiązanie lepsze kiedy nasz projekt wymaga nakładu dużych środków finansowych a my sami takimi nie dysponujemy. Za otrzymane wsparcie finansowe musimy zazwyczaj odstąpić określony procent udziałów. Jest on jednak zazwyczaj mniejszy niż 50% i cały czas pozostajemy właścicielami naszego projektu.

---

Projektowanie stron poznań


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Czy mój pomysł na portal internetowy jest dobry?

Czy mój pomysł na portal internetowy jest dobry?

Autorem artykułu jest Anna Rzetecka



Mamy dziś czasy gdy każdy ma pomysł na portal internetowy i chce go uruchomić on-line. Dość często rodzi się pytanie czy nasz pomysł ma sens bytu i jego realizacja się powiedzie a sam projekt przyjmie się wśród społeczeństwa.

Ten artykuł ma na celu zwrócić uwagę nam pomysłodawcom ale także inwestorom jak nie ponieść straty i aby zainwestowane pieniądze przełożyły się na sukces.

Powinniśmy zwrócić uwagę na same założenia naszego portalu. Czy podobny portal już istnieje czy też nie. Połową sukcesu jest fakt, kiedy taki pomysł nie jest jeszcze zrealizowany. Jest to jednak bardzo trudne dlatego też założymy, że nasz pomysł jest już w internecie a grupa docelowa na tyle szeroka, że mamy jeszcze duży procent użytkowników do zdobycia dla naszego pomysłu.

Kolejnym aspektem na jaki powinniśmy zwrócić uwagę jest unikatowość funkcji, która nas wyróżnia na tle konkurencji. Nasz portal powinien mieć szereg funkcji, które nas wyróżnią i dadzą użytkownikom coś więcej niż konkurencja, powinien być lekki, łatwy w nawigacji. Jako użytkownicy, którzy nie mają dużego doświadczenia z projektami internetowymi powinniśmy zwrócić uwagę na łatwość, prostotę i szybkość naszej podstawowej funkcjonalności, o którą opiera się nasz portal.

Dobrym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do firmy, która ma doświadczenie z tego typu projektami i udzieli nam wsparcia i przełoży nasze pomysły na internetowe rozwiązania. Każda większa agencja reklamowa pokieruje nami w sposób profesjonalny. Powinniśmy starać się współpracować, mimo iż to my jesteśmy autorami projektu i najlepiej wiemy czego chcemy nie zawsze przełoży się to pozytywnie. Osoby działające w branży internetowej wiedzą czego nie stosować a co stosować, żeby nasz pomysł nabrał realnego wyglądu i spodobał się użytkownikom.

Podsumowując musimy połączyć różne światy ten nasz z pomysłem w głowie z tym jaki reprezentuje agencja reklamowa oraz z tym, jakim go widzą zwykli użytkownicy, którzy będą odbiorcami naszego produktu.

---

agencja interaktywna Poznań


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

HTML jako język opisu stron

HTML jako język opisu stron

Autorem artykułu jest Tomasz Jeziorski



Artykuł prezentuje w bardzo logicznej formie składnię języka HTML wraz z praktycznymi wskazówkami/radami. Wprowadza również pojęcie HTML5, określając przy tym jego najważniejsze cechy. W końcowej części następuję króki opis języka XHTML. Zapraszam do lektury.

HTML jako język opisu stron

HTML (ang. HyperText Markup Language) jest nie rozszerzalnym językiem znaczników, dzięki którym możliwe jest tworzenie hipertekstowych (organizacja dokumentów, która dzięki nieliniowości, umożliwia ich czytanie i nawigowanie w dowolny sposób) dokumentów. Będąc przedstawicielem języka SGML, służy jako język opisu strony tzn. nie określamy nim wyglądu poszczególnych elementów, a jedynie wskazujemy, jakiego typu jest dany element – lista, paragraf, czy nagłówek[1].

Kod HTML wykonywany jest po stronie klienta, za pomocą przeglądarki WWW.

Standardowa strona WWW pisana w języku HTML ma następującą budowę:

- na początku definiujemy deklarację DOCTYPE, która określa w jakim języku napisana jest strona oraz jest niezwykle przydatna dla walidatora W3C, który dzięki niej sprawdza poprawność budowy strony WWW,

- następnie otwieramy znacznik , w którym definiujemy sekcje head oraz body, po czym go zamykamy - ; w nim mieści się cała zawartość strony,

- sekcja head (…) – informacje, które nie są wyświetlane na stronie, a które są niezwykle przydatne – za pomocą tagów określają typ kodowania strony, jej autora, słowa kluczowe i opis, język, informacje dla robotów wyszukiwarek, tytuł strony, listę arkuszy styli, treści skryptów () oraz favicon (ikona przy adresie strony w przeglądarce),

- sekcja body (…) – właściwa część strony, wyświetlana w przeglądarkach; tutaj wpisujemy treść oraz definiujemy typy danych elementów (tabele, odnośniki, ramki, nagłówki, listy itp.); korzystamy z odpowiednich znaczków i ich atrybutów.

Język HTML jest niezależny od platformy, a w jego kodzie możemy również stosować po wcześniejszej deklaracji polecenia m.in. języka PHP().

Aktualnie najnowszą stosowaną wersją HTML jest wersja 4.01., aczkolwiek coraz więcej usłyszeć można o rewolucji, która ma nadejść z początkiem HTML5 za kilkanaście lat. Owa wersja HTML5 ma dokonać wielkich zmian i tak np.:

- wszelkie video oraz dźwięk dostępny będzie na stronie za pomocą znaczników podobnych do aktualnych znaczników obrazków m.in.

- wprowadzony zostanie odpowiedni API do obsługi Drag-and-Drop,

- usuniętych zostanie sporo aktualnych znaczników m.in. ,

, ,

- dodane zostaną nowe znaczniki do tworzenia szkieletu strony

,

Czy warto wdrażać dedykowane systemy zarządzania treścią?

Czy warto wdrażać dedykowane systemy zarządzania treścią?

Autorem artykułu jest Milena Szałacka



Wiele firm oraz osób prywatnych zainteresowanych zbudowaniem ich strony internetowej decyduje się często na wybór wykonawcy oferującego rozwiązania dedykowane. Czy taki wybór faktycznie pomoże spełnić wszystkie oczekiwania? Moim zdaniem w większości przypadków niekoniecznie.

Głównymi argumentami za kupnem oprogramowania dedykowanego są:

1) funkcjonalność dostosowana do specyficznych wymagań

2) bezpieczna witryna – nikt nie zna jej kodu czy struktury bazy danych

3) wykonawca zna swój produkt bardzo dobrze – nie będzie problemem rozbudowywanie witryny o nowe funkcjonalności

4) dobre i szybkie wsparcie związane ze znajomością produktu

Prawda jest niestety zazwyczaj zupełnie inna, oto 5 najważniejszych różnic pomiędzy płatnymi i otwartymi systemami CMS, dotyczących ich zastosowania zarówno w prywatnych jak i komercyjnych projektach.

1) Dedykowane rozwiązania oparte na zamkniętym oprogramowaniu są skomplikowane – w przypadku zmiany wykonawcy naszych witryn internetowych kolejny wykonawca poświęci dużo czasu na rozpoznanie systemu lub, co bardziej prawdopodobne, zaproponuje wykonanie strony od nowa; jesteśmy więc przywiązani do jednego wykonawcy lub narażeni na dodatkowe koszta.

2) Autorskie rozwiązania są zazwyczaj droższe niż open-source'owe; utworzenie od nowa całego systemu wymaga od zleceniobiorcy zdecydowanie dłuższego czasu, co zazwyczaj skutkuje większymi kosztami.

3) Otwarte rozwiązania są bardziej bezpieczne – czuwają nad nimi nie tylko twórcy, ale również wielotysięczne społeczności użytkowników raportujących i pomagających łatać wszelkie wykryte zagrożenia; nad dedykowanym CMS'em pracują tylko twórcy, co zwiększa prawdopodobieństwo wydania oprogramowania z lukami w kluczowych funkcjonalnościach.

4) Systemy zamknięte do stworzenia nowej funkcjonalności wymagają od autora spędzenia odpowiednio długiego czasu nad kodowaniem wszystkiego od zera – w przypadku rozwiązań bezpłatnych jak Joomla, Wordpress czy Drupal nowe elementy w prosty sposób można ściągnąć z internetu, a cała praca zazwyczaj polega na konfiguracji dodatku.

5) Istnieją setki gotowych wyglądów do otwartych systemów CMS, zarówno płatnych jak i darmowych – pozwala to na proste i bezbolesne zmiany wyglądu bez ponoszenia dodatkowych kosztów na kodowanie skórki; systemy dedykowane nie mają gotowych rozwiązań i wymagają rozpoznania specyficznej dla projektu struktury, co powoduje że zmiany w wyglądzie mogą być o wiele bardziej skomplikowane.

Podsumowując banałem – każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. W niektórych sytuacjach użycie rozwiązania dedykowanego jest dobrą decyzją, zwłaszcza jeśli system jest bardzo unikalny albo musi być dostosowany do specyficznych rozwiązań firmy. Zazwyczaj jednak otwarte oprogramowanie nie ustępuje w niczym CMS'om autorskim, a niejednokrotnie jest znacznie lepszym wyborem, oferującym większe możliwości za niższą cenę.

---

Milena Szałacka


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Mam firmę, czy jest mi potrzebna aplikacja internetowa?

Mam firmę, czy jest mi potrzebna aplikacja internetowa?

Autorem artykułu jest Anna Rzetecka



Aplikacje internetowe to programy komputerowe, które pracują na serwerze i komunikują się poprzez sieć komputerową z komputerem użytkownika. Do tego celu wykorzystują przeglądarki internetowe po stronie użytkownika. Tak w skrócie można opisać czym jest aplikacja internetowa.

Tytułem artykułu jest pytanie czy mi jako firmie jest potrzebna aplikacja internetowa jeśli tak, to do czego ?

W pierwszej kolejności powinniśmy zadać sobie pytanie czy w naszej firmie są procesy, które można usprawnić, przyspieszyć ich działanie. Usprawnień powinniśmy szukać głównie tam, gdzie proces można zautomatyzować np.: generowanie druków, raportów, wyszukiwanie i edytowanie dokumentów, wypełnianie wniosków, faktury, dane pracowników. Kiedy mamy już podstawową wiedzę w jakim segmencie chcemy usprawnić naszą firmę, powinniśmy wybrać firmę, która przełoży nasz pomysł, nasze wymagania na gotowe rozwiązanie i dostosuje aplikację pod nasze potrzeby. Jest wiele firm na rynku, które zajmują się budową aplikacji jednak najlepszym rozwiązaniem jest agencja interaktywna, która łączy w sobie internet i projektowanie.

Każda aplikacja internetowa powinna posiadać między innymi: możliwość uruchomienia w każdej przeglądarce na dowolnym komputerze, powinna mieć zabezpieczenia autoryzacji np.: certyfikat SSL, powinna korzystać z bazy danych, być modułowa. Należy zwrócić również uwagę na łatwość nawigacji oraz możliwość przydzielania uprawnień dla poszczególnych funkcji naszej aplikacji.

Na rynku znajdziemy bardzo dużo aplikacji wspomagających procesy w firmie od bardzo ogólnych np: Zoho CRM po bardzo specjalistyczne skierowane dla wybranego sektora jak np: system windykacyjny ZWindykacja. Oczywiście nie musimy tworzyć nowego systemu, możemy znaleźć gotowe rozwiązanie jednak musimy się liczyć z tym, że nie zawsze taka aplikacja będzie spełniać nasze oczekiwania w 100%.

---

Agencja reklamowa Poznań


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Własna strona internetowa - czy może być darmowa?

Własna strona internetowa - czy może być darmowa?

Autorem artykułu jest Kamil Kosiarski



Prawdopodobnie każdy potrafi stworzyć bloga na platformach takich jak polski Blox lub międzynarodowy Blogspot. Wszystko jest proste, intuicyjne, a także user friendly (przyjazne użytkownikowi).

Jednak wielu ludzi na samą myśl stworzenia własnej strony internetowej, dostaje gęsiej skórki i widzi sztab naukowców pracujących przy tajemniczych urządzeniach.

Nic bardziej mylnego. Własną stronę internetową może stworzyć każdy kto posiada dostęp do internetu i potrafi czytać.

Będzie potrzebna podstawowa znajomość html i własny hosting, czyli miejsce na serwerze. Na pewno przyda się znajomość php.

Czy obecnie trzeba znać php, który tworzy strony internetowe dynamicznymi i funkcjonalnymi? Nie jest to warunek konieczny, ponieważ w sieci istnieje masa skryptów, który wystarczy zainstalować aby otrzymać gotowe forum internetowe (mybb, phpbb), bloga (WordPress), stronę internetową (Drupal), a nawet zaawansowany serwis, portal czy worta (Joomla!).

Jednak cały czas należy pamiętać o hostingu, czyli miejscu gdzie zamieścimy naszą stronę. Wybór hostingu nie zawsze jest łatwy, ponieważ w samej Polsce istnieje kilkaset firm oferujących hosting. Jednak bywa różnie. Jedne oferują mniej, inne więcej, mają swoje wady, zalety, mankamenty i zasadnicze różnice. Standardem jest hosting oferujący działanie php, możliwość instalacji bazy danych, ingerencje w pliku htacces i kilka innych przydatnych rzeczy.

Istnieje też wiele darmowych usług hostingowych, jednak te zazwyczaj dają mały transfer miesięczny, a także wyświetlają własne reklamy, co nie jest zbyt komfortowe.

Wybór należy do Ciebie drogi użytkowniku. Poświęcając mniej niż 100 złotych i kilka tygodni nauki, możesz stworzyć dobrze prosperującą stronę internetową na dobrej jakości usłudze hostingowej.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

5 najlepszych sposobów na dobrą stronę internetową

5 najlepszych sposobów na dobrą stronę internetową

Autorem artykułu jest Michał Steciak



Strona internetowa to jedna z najlepszych form promocji dla swojej firmy. Jest to inwestycja, która wymaga przemyślenia i ciekawego, a zarazem inspirującego pomysłu. Wszystko po to, by przyciągnąć uwag i starać się ich zachęcić do częstych odwiedzin naszej witryny. Poniżej przedstawiamy 5 sposobów na dobrą stronę internetową.

1. Zawsze na 1 miejscu miej dobro użytkowników.
Użytkownicy często zwracają uwagę na wiele szczegółów na stronie internetowej, o których moglibyśmy nawet nie wiedzieć. Któż nie jest lepszym audytorem stron www, jeśli nie sam użytkownik, czyli osoba, do której potencjalnie skierowana jest treść na danej witrynie. Warto zatem zwrócić szczególną uwagę na potrzeby użytkowników i nie utrudniać im oglądania strony poprzez zbyt głęboko zagnieżdżone treści, których odnalezienie zajmować może dużo czasu. Warto zauważyć, że najcenniejsze dla strony internetowej jest pierwsze 5 sekund, po których użytkownik albo pozostanie na naszej stronie, albo ją wyłączy i poszuka informacji dla siebie na innym serwisie.

2. Nowoczesny i przyjazny użytkownikowi wygląd strony.
Wygląd strony internetowej to pierwsze na co zwraca uwagę użytkownik odwiedzający daną witrynę. Webdesign jest bardzo istotnym elementem strony internetowej. Dlatego też nie należy lekceważyć tej kwestii i sprawę wyglądu (czyli mówiąc fachowo: layoutu) strony powierzyć profesjonalnym grafikom i designerom webowym. Dzięki przykuwającemu wzrok wyglądowi możemy zaciekawić użytkownika i sprawić, iż zacznie on poruszać się po stronie i przeglądać treści jakie się na niej znajdują. W przypadku stron firmowych jest to o tyle ważne i istotne, że przeglądając na przykład ofertę firmy, możemy pozyskać nowego klienta.

3. Nawigacja na stronie krokiem do sukcesu.
O ile wygląd i cała grafika na stronie jest bardzo ważnym elementem, o tyle nawigacja i możliwość przemieszczania się bez potrzeby zastanawiania się co i gdzie wpisać, czy gdzie kliknąć aby znaleźć szukane przez nas informacje jest elementem najważniejszym. Do tego służy dobrze przygotowana nawigacja. Odpowiednie nazwy działów w menu, czy sprawnie działająca wyszukiwarka, to duży krok do sukcesu. Mapa strony i breadcrumb (czyli śledzenie aktualnego miejsca na stronie, w którym znajduje się użytkownik) umożliwiają jeszcze lepsze przemieszczanie się po stronie.

4. System zarządzania treścią, dla łatwego zarządzania stroną
Strony internetowe, które są wykonywane przez profesjonalnych programistów i grafików zwykle posiadają system zarządzania treścią, czyli CMS. Dzięki wykorzystaniu systemu CMS mamy możliwość szybciej i łatwiej nadzorować całą stronę. Jest to bardzo istotne w przypadku, gdy tworzona strona będzie administrowana przez osoby (lub osobę), która nie koniecznie zna się na programowaniu i nie poradziłaby sobie, nie mając graficznego interfejsu poprzez który zarządzała będzie treścią na stronie.

5. Pozycjonowanie, czyli jak sprawić, by strona była widoczna w wyszukiwarce
Firmy, którym zleca się tworzenie strony internetowej, zwykle mają w swojej ofercie także taką usługę jak „pozycjonowanie www”. W skrócie mówiąc, pozycjonowanie polega na wykonaniu różnych czynności w internecie, dzięki którym nasza strona internetowa będzie wyświetlana wysoko w wynikach wyszukiwania. Czyli, można powiedzieć, że strona internetowa bez pozycjonowania nie będzie w stanie spełnić naszych wszystkich oczekiwań, a już na pewno nie będzie odwiedzana przez taką ilość użytkowników, która by nas satysfakcjonowała.

Podsumowując 5 sposobów na dobrą stronę internetową warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden istotny szczegół. Otóż, strony internetowe, które przygotowywane są od podstaw, czyli webdesing indywidualnie stworzony dla potrzeb użytkownika, wykonanie strony z wykorzystaniem najnowszych trendów programistycznych i z zachowaniem odpowiednich standardów, nie będą wykonane profesjonalnie, jeżeli powierzy się je tzw. „twórcom amatorom”. Chodzi o to, że osoby, które nie mają doświadczenia w tworzeniu stron, nie są w stanie wykorzystać wszystkich możliwości jakie niesie ze sobą współczesna technika. Warto o tym pamiętać, gdyż od naszej strony internetowej może zależeć czy zyskamy nowych użytkowników i czy będziemy odebrani jako poważna firma, mająca coś ciekawego do zaoferowania innym.

---

Michał STECIAK
Agudo.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Historia stron internetowych

Historia stron internetowych

Autorem artykułu jest Dawid Pierzchalski



Kilka słów o tym jak zmieniały się trendy w budowaniu stron internetowych. Poznaj historię zasad tworzenia stron www. Na co zwrócić szczególnę uwagę przy budowie serwisów internetowych.

Jeszcze 10 lat temu już samo posiadanie strony www było dla biznesu sprawą prestiżową. Posiadanie własnego adresu www z umieszczoną tam choćby najprostszą stroną internetową składającą się z zaledwie kilku podstron mimo iż nie gwarantowało odniesienia sukcesu na pewno znacznie poprawiało wizerunek firmy.

Piramida priorytetów serwisu internetowego była zupełnie odwrócona do góry nogami. Na pierwszym miejscu był projekt graficzny, a dopiero na dalszy plan schodziły opracowanie funkcjonalności strony internetowej, nie mówiąc już o celach jakie stawialiśmy użytkownikowi odwiedzającemu naszą stronę www. W internecie w zasadzie wystarczyło być, a jeśli strona była dodatkowo nafaszerowana różnego rodzaju wodotryskami i animacjami sukces firmy posiadającej taką stronę, a z drugiej strony sukces twórcy takiego serwisu był w zasadzie murowany.

I trudno się temu dziwić. CSS raczkował w powijakach, a struktura strony internetowej była oparta na tabelkach, więc wszelkie przejawy złamania monotonii i zapewnienia interakcji z użytkownikiem były zjawiskiem jak najbardziej pożądanym. Dodatkowo przygotowanie ciekawych animacji stanowiło nie lada wyzwanie dla webdewelopera, wiązało się to wprost z wysokim wynagrodzeniem. Chociaż tutaj akurat nie było reguły. Część zleceniodawców uważała, że wykonanie trwa tyle samo co powiedzenie, a komputer webdesignera jest wyposażony w magiczny guzik , który po naciśnięciu wygeneruje stronę internetową według założonych wcześniej kryteriów.

Dziś żadna szanująca się firma nawet jednoosobowa nie może się obejść bez zaistnienia w world wide web. Coraz częściej sprawdzamy coraz to bardziej trywialne rzeczy. Chcemy sprawdzić rozkład jazdy autobusów z najbliższego przystanku, co będzie w telewizji za 30 minut, jaki jest numer do zakładu fryzjerskiego, w którym zostaliśmy tak wspaniale obsłużeni, nie mówiąc, że byłoby nadzwyczaj wygodnie zamówić następną wizytę przez Internet i dostać na telefon komórkowy bądź skrzynkę email potwierdzenie rezerwacji.

Strony internetowe są, mimo coraz szybszych łączy internetowych, coraz lżejsze i to nie tylko z uwagi na modny ostatnio minimalizm. Wymusił to również coraz bardziej popularny mobilny dostęp do internetu w telefonach komórkowych. Poza tym żyjemy coraz szybciej i mało kto chce dzisiaj „odkrywać” strony internetowe. Chcę szybko dotrzeć do interesującej informacji, zrealizować cel, który przyciągnął mnie do takiej strony internetowej i wyjść. Pojawia się tutaj zagadnienie szybkiego dotarcia do interesującej informacji, ale o tym w następnym artykule.

Pozdrawiam.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Wykorzystanie baz danych przy budowie stron internetowych

Wykorzystanie baz danych przy budowie stron internetowych

Autorem artykułu jest Dawid Pierzchalski



Przykłady wykorzystania bazy danych przy budowaniu aplikacji webowych oraz stron internetowych. Dlaczego warto stosować bazy danych przy budowaniu nawet najprostszych stron www.

Będąc jeszcze na studiach sprawiało mi ogromny problem zrozumienie do czego tak naprawdę można wykorzystać bazę danych przy budowaniu aplikacji webowych. Być może wynikało to z mojego braku chęci zrozumienia tego zagadnienia. Bardziej jednak obstawiam, że przyczyną tego stanu był brak odpowiednich przykładów, a za precyzyjne wytłumaczenie miało posłużyć stwierdzenie, że bazę danych można wykorzystać do wszystkiego. Czy rzeczywiście ?

Stwierdzenie, że bazę danych przy budowaniu strony internetowej można wykorzystać do wszystkiego można uznać za prawdziwe. Przygotowanie takiej bazy danych wymaga jednak spojrzenie na stronę www pod kątem prezentowanych na niej treści. Należy również zerwać z porównywaniem bazy danych do arkusza Excel, bo chociaż struktura w graficznym rozumieniu jest w zasadzie taka sama ( podział na wiersze i kolumny ) to jednak przeznaczenie obu rozwiązań ujawnia istotne różnice. Arkusza kalkulacyjnego używamy jak sama nazwa wskazuje do wykonania pewnych obliczeń i o ile baza danych może służyć również do przechowywania danych , na których później wykonane są jakieś działania matematyczne, to w większości przypadków służy do przechowywania informacji, które później są prezentowane w niezmienionej formie. Arkusz może służyć również do prezentowania takich informacji w formie tabelarycznej, ale równie dobrze można użyć innego formatu danych jak chociażby plik tekstowy z danymi pokazanymi w kolumnach.

Na początku, przy budowaniu strony internetowej o prostej strukturze i niewielkiej ilości informacji użycie bazy danych może się wydać zbyteczne i w większości przypadków będzie to prawda. Po co bowiem mam umieszczać treść całej strony internetowej ( czyt. pojedynczego pliku ) w bazie danych tylko po to, żeby później zaprezentować ją na stornie ? Nie ma to najmniejszego sensu. A co gdybyśmy musieli przygotować nową wersję językową strony internetowej ? Czy w osobnych katalogach na serwerze będziemy trzymać dwie wersje plików ? A co gdy nasz zleceniodawca poprosi nas o przygotowanie kolejnej wersji językowej i dodatkowo o dodanie nowych zdjęć do opisów ? I tutaj z pomocą przyjdzie nam odpowiednio zaprojektowana tabela z opisami do różnych wersji językowej strony www.

Trywialnym elementem, na pierwszy rzut oka nie wymagającym zastosowania bazy danych jest menu witryny. Czy nie można by jednak na przykład w pliku *.php naszej strony internetowej zapisać w pętli ładowanie kolejnych rekordów z tabeli o nazwie menu. Jeśli w takiej tabeli obok kolumn o nazwie opis, anchor, title dodamy kolumnę status, to w łatwy sposób zapewniamy sobie możliwość włączania/wyłączania kolejnych pozycji w menu.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Projektowanie stron internetowych

Projektowanie stron internetowych

Autorem artykułu jest Mirosław Marmaj



Strony zaprojektowane przez profesjonalną agencję reklamową spełniające standardy stron internetowych wg. World Wide Web Consortium (W3C). Dostosowuje się do wytycznych które pozwalają na maksymalne zwiększenie liczby potencjalnych użytkowników poprzez prawidłowy odbiór.

Szukasz dobrze zaprojektowanej strony www? Strony zaprojektowane przez profesjonalną agencję reklamową spełniająca standardy stron internetowych wg. World Wide Web Consortium (W3C). Dostosowane do wytycznych które pozwalają na maksymalne zwiększenie liczby potencjalnych użytkowników poprzez prawidłowy odbiór. Przed projektowaniem stron www musimy postawić cele jakie chcemy osiągnąć. Tylko wtedy strona internetowa będzie skuteczna stroną, taką o której zawsze marzyliśmy.

Dlatego tworzenie stron www lepiej pozostawić profesjonalistom. Zaufaj talentowi, wieloletnim doświadczeniu i intuicji. Określone zasady współpracy, cele, oraz strategia działania i Wasza wiedza, osób znających własną firmę pozwolą odnieść sukces firmy w internecie. Agencja pomoże Ci zarządzać Twoją stroną internetową. Po krótkim szkoleniu sam będziesz mógł z łatwością zarządzać własną stroną www, agencji pozostaw zaprojektowanie stron internetowych z systemem Cms. Taki system umożliwi szybką oraz łatwą kontrolę nad własną stroną www.

Aby strona mogła być skuteczna musi mieć pozytywny tekst. To tekst trafia do człowieka, i powoduje do działania. Dobrze dopracowane nagłówki przyciągają, budząc zainteresowanie, oraz zaufanie

Profesjonalne pozycjonowanie stron jest kolejną szansą skutecznej strony, oraz wzniesienia się na pierwsze pozycje czołówki. Jeśli szukasz prostą lub większą możliwość systemu zarządzania treścią stron www, to właśnie agencja reklamowa jest gotowa Tobie pomóc.

---

Agencja Reklamowa MiroArt Słupsk, Lębork


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Rozszerzalność serwisów internetowych

Rozszerzalność serwisów internetowych

Autorem artykułu jest Dawid Pierzchalski



Jak przygotować strukturę dużego serwisu internetowego, aby po wdrożeniu telefon od zleceniodawcy nie przyprawił dewelopera o zawroty głowy? Kluczem jest odpowiednie zaprojektowanie rozszerzalnej struktury strony www.

Każdy web deweloper na pewno spotkał się z sytuacją, gdy wcześniej przyjęta struktura strony internetowej tuż przed wdrożeniem musiała zostać poprawiona. Zleceniodawca w ostatniej chwili zdecydował się na umieszczenie kolejnej podstrony, a co za tym idzie rozszerzenie menu służącego do nawigacji strony internetowej. Często okazuje się również, że kilka godzin po wdrożeniu konieczna była zmiana zawartości takiej strony i nie chodzi tu o dodanie kolejnego zdania na stronie, ale przebudowanie kilkudziesięciu stron na której występowała wersja informacji która musiał zostać przebudowana. Rozszerzalne strony internetowe to z jednej strony mniej pracy dla dewelopera, a co za tym idzie, łatwość wdrażania nowych funkcjonalności na stronie www zleceniodawcy.

Rozszerzalność jest istotnym problemem i już na etapie przygotowania projektu należy bezwzględnie wziąć pod uwagę konieczność dodania kolejnego lub dwóch przycisków w górnym menu, bądź w miarę mało problematyczne przygotowanie nowej wersji językowej opracowywanej strony www.

Nie mając doświadczenia przy projektowaniu złożonych pod względem funkcjonalności stron internetowych, ciężko jest wziąć pod uwagę wszystkie mogące nas zaskoczyć sytuacje, a jest więcej niż pewne, że zleceniodawca zaskoczy nas za jakiś czas nowym pomysłem na swoja stronę www i my jako specjaliści musimy mu taką funkcjonalność zagwarantować bez przebudowywania całej strony internetowej.

Przy budowie zaawansowanych serwisów www, czy portali może się okazać, że wykorzystanie darmowych systemów do zarządzania treścią jest niewystarczające i część lub całość pracy od strony przygotowania kodu takiej strony internetowej będziemy musieli wykonać we własnym zakresie. Kluczem do przygotowania rozszerzalnego pod względem treści serwisu www jest odpowiednie przygotowanie bazy danych, na której taki serwis internetowy jest oparty oraz podziału podstron na funkcjonalne elementy, które będziemy mogli wykorzystać na kolejnych podstronach budowanego serwisu www.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Strony internetowe

Strony internetowe

Autorem artykułu jest bartek l



Codziennie przeglądamy wiele witryn w sieci internetu i na niektórych zatrzymujemy się nieco dłużej, inne natomiast opuszczamy od razu, czasami nawet tam nie wchodzimy. Dlaczego tak się dzieje, że strony internetowe wzbudzają nasze zainteresowanie lub chyba irracjonalną niechęć od razu, bez czytania zawartości?

Odpowiada za to przede wszystkim grafika strony, również zastosowane kolory czy czcionka tekstu, które składają się ogólnie na wygląd witryny.

Już na etapie poszukiwania konkretnych fraz kluczowych z interesującego nas zagadnienia dokonujemy wstępnej selekcji, które strony internetowe nas zainteresują, a które wcale nie wchodzą w zakres tego, co może nas zaciekawić. Tutaj z kolei chodzi o to, w jaki sposób strona zostanie opisana, by roboty wyszukiwarek internetowych mogły ją właściwie umieścić. Jest to tak zwane SEO, gałąź, która czasami jest obca projektantom stron internetowych i stąd problemy ze znalezieniem odpowiedniej czy konkretnej witryny w sieci. Dlatego tworzenie stron internetowych to zadanie dla całego zespołu osób, które znają się na wykonywaniu atrakcyjnych wizualnie layoutów, ale i optymalizacji stron pod zagadnienia SEO, a także copywritingu internetowym, który jest niemniej ważny, jak dobrze zaprojektowana strona. Właściciel witryny zwykle coś na niej sprzedaje, nawet, gdy nie odbywa się to bezpośrednio poprzez witrynę. Tylko właściwie stworzony tekst marketingowy, nienachalny i skierowany do odpowiedniej grupy odbiorców może przynieść spodziewany efekt. W sieci ciągle spotykamy strony internetowe, które są pod tym względem nie do końca opracowane, ale również takie, których właściciele skorzystali z usług profesjonalistów, powierzając im stworzenie wszystkiego od początku do końca.

Witryny w w internecie są tworzone na rozmaitych skryptach, bardziej i mniej przyjaznych dla użytkownika. Od potrzeb właściciela konkretnej strony internetowej zależy, czy zostanie do tego użyty bardzo popularny skrypt Wordpressa lub Joomla, czy też mniej znane przez przeciętnych użytkowników sieci aplikacje skomplikowane i oferujące dużą funkcjonalność, chociaż zwykle trudne w obsłudze.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Dobrodziejstwo kanałów rss

Dobrodziejstwo kanałów rss.

Autorem artykułu jest flawiusz



Wygląda na to, że dzisiaj każdy mówi o blogach i rss-ach. Jest to niewątpliwie popularny temat w internecie. Po co płacić za wyrafinowane usługi firm zajmujących się seo lub marketingiem internetowym, jeśli dostępne sa narzędzia, które możesz wykorzystać od razu i zarządzać nimi na własną rękę.

W dzisiejszych czasach, każdy może blogować. Wiele osób decydujących się na tego typu aktywność internetową, korzysta z dobrodziejstw technologii RSS. Jeśli nie jesteś zaznajomiony z tą nowinką technologiczną poniżej zamieszam kilka powodów dzięki którym – mam taką nadzieję – przekonam cię o potędze tego rozwiązania i konieczności wstawienia RSS na Twoją stronę.

Rss jest łatwy do opanowania i szybki w działaniu. Nie wspominając, że jest całkowicie za darmo. Każdy może założyć w kilka minut darmowego bloga, np. za pośrednictwem Blogger-a. Co więcej możesz umieścić i publikować Rss na swojej własnej stronie bez znajomości html-a lub xml-a. W sieci znajdziesz gotowe skrypty lub dodatki na bloga, które ułatwią ci zaimplementowanie Rss-a.

Udostępniaj treść. Rss to po prostu inny sposób przekazywania informacji. Dzięki popularności Firefox-a w naszym kraju ( który ma wbudowany czytnik kanałów RSS) – publikowanie treści stało się jeszcze prostsze i efektywniejsze.

Zwiększ indeksowanie swojej strony. Używanie blogów do umieszczania postów to zgraby sposób do ominięcia regularnej procedury indeksowania. Blogi często aktualizowane indeksują się bardzo szybko w większości wyszukiwarek. Wyszukiwarki stale poszukują nowych treści, więc blogi posiadające rozległą sieć linków są dobym źródłem treści dla robotów wyszukiwarkowych.

Natychmiastowy kontakt. Rss pozwala Ci na szybki kontakt ze swoimi czytelnikami i odwiedzającymi. Żyjemy w „błyskawicznym społeczeństwie” – chcemy wszystkiego na cito. Rss zapewnia tą potrzebną funkcję. Czytelnicy Twojego bloga lub strony posiadają bezpośredni link do Twoich informacji i postów. Kanały rss natychmiast rozprzestrzenią informacje do wszystkich zainteresowanych, co zaprocentuje dodatkowych ruchem internetowym do Twojej witryny.

Budowanie listy kontaktów. Ludzie który czytają Twojego Rss-a i dodali kanały Twojej strony do czytnika stają się Twoimi subskrybentami. W rzeczywistości tworzysz porządną listę kontaktów. Nie musisz zastępować swojego newslettera emailowego rssem, ale potraktować go jako lukratywny dodatek do niego.

Umieszanie kanału rss na stronach internetowych stało się wymogiem. Rss to okazja i ogromne możliwości, na których brak nie możesz sobie pozwolić.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Projektowanie stron www zawodem przyszłości?

Projektowanie stron www zawodem przyszłości?

Autorem artykułu jest Anna Rzetecka



Sytuacja kryzysu gospodarczego, cięcie przez firmy kosztów osobowych, wywołują niepokój co do przyszłości. Szkoły policealne i studia opuszczają kolejne roczniki bezrobotnych, desperacko szukających każdej pracy.

Chaos ten omija branżę informatyczną, a właściwie informatyków – fachowców. Nie oznacza to absolwentów studiów informatycznych, ale praktyków znających się doskonale na swojej pracy, odznaczających się kreatywnością i elastycznością.

Osoby mające te atuty znakomicie odnajdą się w każdej firmie, te bowiem, szczególnie w czasach niepewności rynkowej poszukują nowych klientów bądź też przenoszą swoją działalność do Internetu.

Zlecenie dla informatyka na projektowanie stron www staje się elementem walki konkurencyjnej i sposobem na przetrwanie firmy, a bardzo często za takim zleceniem idą kolejne dotyczące obsługi strony www, administrowania forum itd. Tym sposobem, nawet kryzys dobremu fachowcowi nie jest straszny pod warunkiem oczywiście, że oferuje najwyższą jakość pracy oraz terminową realizację zlecenia.

Dobre strony www to dla firmy prawdziwa inwestycja, która zwraca się w stosunkowo niedługim czasie i dlatego też przedsiębiorstwa są gotowe nawet zapłacić więcej za produkt o wielu walorach, od właściwie dobranej kolorystyki strony począwszy po zarządzanie jej treścią.

W obecnych czasach nie wystarczy już reklama w internetowym katalogu branżowym czy zwykła strona zawierająca tylko podstawowe dane o firmie. Należy jednak pilnować, by nie przekroczyć cienkiej linii oddzielającej ciekawą graficznie stronę, atrakcyjną dla przedsiębiorcy od strony www skomplikowanej w nawigacji czy charakteryzującej się nadmiarem elementów, a co za tym idzie – spadkiem jej transparentności i funkcjonalności.

Rozwojowość branży jaką jest projektowanie stron www sprawia, że dla dobrego fachowca, po studiach bądź też dla samouka, rysuje się świetlana przyszłość.

---

strony www szczecin


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Strona internetowa – skuteczna promocja Twojej firmy w internecie

Strona internetowa – skuteczna promocja Twojej firmy w internecie

Autorem artykułu jest Marcin Wiatr



W dzisiejszych czasach konkurencja w każdej branży jest niezwykle duża i silna - również Twój biznes ma wielu konkurentów, z którymi musisz się zmierzyć.

Nie dbając o skuteczne wypromowanie naszej firmy nie tylko w internecie, ale i w realnym świecie stawia nas w cieniu firm o podobnym zakresie działalności. Ogrom możliwości dostarcza nam globalna sieć komputerowa jaką jest Internet. To właśnie tutaj w skuteczny i profesjonalny sposób możemy umocnić pozycję rynkową naszej firmy, a kreatywne wykorzystanie internetu pozwoli nadać naszej firmie nowoczesny wizerunek.

Skuteczna promocja firmy za pośrednictwem strony www wymaga jednak fachowej wiedzy i wielu lat doświadczenia przy realizacji tego typu przedsięwzięć. Dlatego zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie wykonania projektu firmie dla której projektowanie stron internetowych nie jest czymś nowym. Fachowa wiedza jest niezbędna do przygotowania w pełni profesjonalnej witryny wyróżniającej się na tle innych stron świeżą grafiką oraz nienagannością programistyczną zgodną z obowiązującymi standardami sieciowymi (W3C). Wiele agencji interaktywnych zajmujących się projektowaniem i tworzeniem stron internetowych oferuje również możliwość stworzenia wizerunku firmy z czego warto skorzystać.

Podejmując decyzję o stworzenia strony internetowej będziemy zmuszeniu prześledzić mnóstwo ofert lepszych czy też gorszych agencji interaktywnych. Bądźmy wytrwali w poszukiwania i wybierzmy najlepszą firmę zajmującą się projektowaniem i tworzeniem stron internetowych. Warto też się zastanowić nad zainwestowaniem kilkuset złotych więcej w profesjonalne usługi niż skusić się na tańszą ale niejednokrotnie gorszą jakość wykonania.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Promocja przedszkola w sieci

Promocja przedszkola w sieci

Autorem artykułu jest klaudia Barczewska



Promocja przedszkola w sieci to nowy element systemu marketingowego. Internet to miejsce, które można wykorzystać do promowania swojej placówki nie tylko w środowisku lokalnym. Kwestia umiejętności tworzenia reklamy o charakterze informacyjno-promocyjnym staje sie kluczem dla pozyskiwania klientów.

Marketingowe zarządzanie placówkami oświatowymi to kategoria, która wciąż się rozwija. Marketing jest przecież procesem społecznym. Dzięki odpowiedniej działalności marketingowej także placówki oświatowe mają szansę osiągnąć to do czego dążą. Przedszkole stało się dzisiaj placówką, która musi dbać o swój wizerunek także w internecie, którego liczba użytkowników wciąż rośnie. Sam fakt pojawiania się na rynku przedszkoli o różnym charakterze takich jak przedszkola publiczne, przedszkola niepubliczne, przedszkola prywatne czy kluby malucha lub sale zabaw świadczy o dużym na nie zapotrzebowaniu. Przedszkolom stawia się coraz większe wymagania, spełnienie oczekiwań odbiorców usługi wychowania przedszkolnego nie jest rzeczą prostą. Wychowanie przedszkolne jest pewnego rodzaju marketingowym produktem, którego wartość zależy przede wszystkim od oceny rodziców czy opiekunów czyli odbiorców usługi. Stworzenie odpowiedniej oferty musi być połączone z podejmowaniem działań o charakterze promocyjnym. Powinny one wychodzić także poza samą placówkę. Miejscem, w którym promocja jest skuteczna i skierowana do coraz większej grupy odbiorców jest internet. W sieci istnieje coraz więcej możliwości promocji placówki.

przedszkole

Strona internetowa dla przedszkola jest przykładem promocji w sieci. Tworzy ona wizerunek placówki dlatego warto zadbać o to by była jak najlepsza. Strona taka powinna zawierać wszystkie niezbędne informacje na temat placówki, które mogą sprawić, że rodzic znacznie łatwiej odnajdzie interesujące go informacje, powinna być czytelna, łatwa w obsłudze oraz kolorowa co przyciągnie uwagę dzieci oraz sprawi, że czas spędzony na stronie będzie przyjemniejszy.

Promocja placówki w sieci oprócz stworzenia strony internetowej może związana być z jej pozycjonowaniem oraz rozpowszechnianiem informacji na jej temat. Powstające bazy przedszkoli często pomagają odnaleźć placówki w konkretnej okolicy szczególnie te nowo powstałe, pomagają także w procesie pozycjonowania danej strony internetowej. Bazy przedszkoli coraz częściej rozbudowywane są o artykuły dla rodziców, opiekunów oraz gry czy zabawy dla tych najmłodszych. Wszystko to sprawia, że przedszkola zarówno te publiczne jak i prywatne mają szansę czerpać z korzyści płynących z internetowej promocji. Każda baza przedszkoli pozwala na tworzenie marketingowego planu promocji. Oprócz tworzenia wizerunku w sieci ważne by dbać także o uroczystości przedszkolaków o pozostawianie im nagród oraz pamiątek z tak ważnych chwil. Obdarowywanie dzieci takimi artykułami jak dyplomy, birety czy nawet urodzinowe kartki jest zapamiętywane na wiele lat i stanowi pamiątkę wychowania przedszkolnego.

Misją przedszkoli jest stworzenie odpowiedniego miejsca dla dzieci i dla ich rozwoju.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

O czym należy pamiętać tworząc stronę

O czym należy pamiętać tworząc stronę

Autorem artykułu jest Kalasanty K



Profesjonalna strona internetowa jest jednym spośród najistotniejszych czynników reklamy Twojej firmy. Nie ma oznaczania fakt, czy mamy do czynienia z agencją reklamową czy wytwórcą lamp. Projektując stronę www powinno się zadbać o trafną budowę, jaka będzie wartościowa dla klienta.

Profesjonalna strona internetowa jest jednym spośród najistotniejszych czynników reklamy Twojej firmy. Nie ma oznaczania fakt, czy mamy do czynienia z agencją reklamową czy wytwórcą lamp. Projektując stronę www powinno się zadbać o trafną budowę, jaka będzie wartościowa dla klienta. Zawartość strony i rozmieszczenie elementów witryny ma decydujący wpływ na uzyskiwane wyniki.Jak powinna wyglądać poprawnie ukształtowana strona internetowa? Ogromnie ważne jest żeby treści były klarowne dla użytkownika i wygląd przejrzysty. Aby tak było, strona nie może być skonstruowana na samych ramkach. Każda witryna internetowa może oczywiście zawierać FLASH w postaci np. banera reklamowego, pod warunkiem że poprawia jej estetyczność.Co jest w takim razie kluczem do powodzenia?Aby uzyskać sukces strona powinna być jak najbardziej przejrzysta. Należałoby pamiętać o:

1. Przekaz strony WWW

Profesjonalna strona internetowa w wielu przypadkach wiąże się z nieodzownością wstawienia na niej napisów. Ich sens jest ogromnie istotna ponieważ to ona przekonuje nabywcę czy powinno się odwiedzić naszą stronę. Atrakcyjna treść z pewnością sama porwie nabywców do lektury, a o to nam wszak chodzi.

2. Nawigacja strony WWW

Na etapie projektowania strony wskazane jest pomyśleć o jej nawigacji. Musimy starać się budować menu w taki sposób aby odbiorca w nietrudny sposób mógł "wędrować" po naszej witrynie.

3. Przyjazne linki

Budując stronę WWW trzeba zadbać o to żeby linki w niej umiejscowione były życzliwe użytkownikowi. Tak winien wyglądać prawidłowy przyjazny odsyłacz http://www.nazwa_strony.com/oferta_lublin.html.W celu tworzenia przyjacielskich linków należy korzystać z Mod_Rewrite zamieszczonego na większości serwerów.

4. Walidacja witryny

Prócz stosownego wyglądu naszej strony musimy pamiętać zarówno o prawidłowości samego kodu. W tym celu polecane jest sprawdzenie strony walidatorem przygotowanym do tego zamiaru przez organizację W3C. Optymalnie stworzona strona będzie działać błyskawicznie i nie będzie sprawiać problemów z jej obsługą.

CMS czyli gotowe rozwiazania

Wiele osób tworzących witryny WWW korzysta z programu utworzonego specjalnie do tego celu. Przy użyciu tych rozwiązań może zaistnieć Profesjonalna strona internetowa, sklep czy cała witryna korporacyjna. Są to systemy CMS. Do najpopularniejszych zaliczyć można systemy: Joomla!, WorldPress czy Drupal. Ich zaletą jest spore grono użytkowników i wsparcie mniej doświadczonych webmasterów.

---

LCTS - Konstanty


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Porównanie systemów CMS

Porównanie systemów CMS

Autorem artykułu jest Michał xxx



Strony www są coraz bardziej rozbudowane i złożone. Dzięki systemowi zarządzania treścią osoba nie posiadająca specjalistycznej wiedzy jest w stanie administrować stroną www, rozbudowywać ją o kolejne kategorie i treści. Pozostaje pytanie który CMS wybrać?

Porównanie atrakcyjnych narzędzi cms dla PHP

Tworzenie stron www w teraźniejszych latach bardziej zaczyna przypominać tworzenie programów a niżeli tworzenie witryn internetowych. Witryny www są coraz bardziej rozbudowane i złożone. Dzięki systemowi administrowania treścią osoba nie posiadająca specjalistycznej zdolności jest w stanie rozporządzać stroną www, rozbudowywać ją o następne kategorie i treści.

Gotowe rozwiązania znamiennie obniżają wydatek, zatem nie profitowe jest sporządzanie prywatnego oprogramowania zarządzania treścią w wypadku malutkich witryn www. Na rynku jest osiągalnych wiele bezpłatnych systemów administrowania treścią. Skupimy się na porównaniu ich dobrych i słabych witryn. Pod obserwację weźmiemy trzy najpopularniejsze programy: drupal, joomla! a także wordPress.

Funkcje:
Wszelkie produkty mają mnogość popularnych opcji. Słabością wordPressa jest deficyt obsługi capcha przez co system ten jest bardzo podatny na spamerskie komentarze. Drupal jako wyłączny przydaje się dla witryn które są odzwierciedleniem pewnych sekwencji procesów biznesowych (np. wypełniania cyklu formularzy). Inne dwa systemy nie dostarczają takiej funkcjonalności. Tylko joomla po zainstalowaniu dodatku wspiera wyświetlanie planów. Dla witryn eCommerce wyraźnie odradzany jest wordPress. Nie posiada on właściwie wszelkich mechanizmów ułatwiających przewodzenie takiego interesu. Pozostałe dwa systemy po zainstalowaniu dodatkó zapewniają obsługę płatności online, koszyka zakupów czy naliczania określanych stóp podatkowych.

Prostoduszność użytku:
Wyłącznie drupal spośród upodabnianych narzędzi proponuje naturalne kreatory konfiguracji, niestety jako wyłączny także nie posiada ucieleśnionego edytora WYSIWYG zatem nieodzowne jest zainstalowanie dodatku.

Popularność:
Wszystkie trzy programy są bardzo znane i posiadają zbiór dodatków. Lecz pod tym aspektem na czele są wordPress i joomla.

Wszystkie trzy cms'y są godne uwagi lecz dobór konkretnego powienien być podporządkowany przewidywaną funkcjonalnością witryny. Wdrażając system CMS warto wybierać profesjonalną i dobrą firmę specjalizującą się w tworzeniu stron i aplikacji internetowych ponieważ to zagwarantuje nam że strona www pozostanie stworzona poprawnie i dostosowana do naszych wymagań.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Wygląd strony, która odstrasza

Wygląd strony, która odstrasza

Autorem artykułu jest Dariusz Bogacki



Jak Cię widzą, tak Cię piszą. Kilka lat temu poznałem Małgorzatę, właścicielkę biura rachunkowego. Przymierzała się do zmiany wyglądu strony, ponieważ jej firma się rozwijała. Akurat odwiedziłem ją, gdy zaprzyjaźniony z nią grafik przesłał projekt nowej strony. Poprosiła mnie o ocenę obecnego i przyszłego wyglądu strony.

Tracisz zaufanie klienta na starcie

Szczerze jej wtedy odpowiedziałem, że ani wcześniejszy, ani ten „nowy” wygląd nie pasują do wizerunku usług księgowo-kadrowych. Oba wskazywały na brak profesjonalizmu, były poskładane z różnych części zupełnie niepasujących do siebie oraz w mdłej lub za ostrej kolorystyce, która utrudniała czytanie. Później jeszcze przez kilka dni konsultowaliśmy bardziej profesjonalny wygląd, wnioski z tego spotkania zamieściłem w dalszej części Rozwiązania i pomysły.

Przyczyna błędu:

Wchodząc na stronę ze źle dobraną grafiką, potencjalny klient ma wrażenie braku profesjonalizmu wykonania nie tylko strony internetowej Twojej firmy, ale także wątpliwości odnośnie jakości usług/produktów, które w swojej firmie sprzedajesz.

Grafika jest elementem, który potencjalny klient ocenia poprzez "pierwsze wrażenie". To jest to samo pierwsze wrażenie, jakiego doznajesz przy spotkaniu z osobą, którą pierwszy raz widzisz.

Nieprzemyślany projekt graficzny może spowodować, że potencjalny klient nie będzie wiedział, czego się może dowiedzieć, co kliknąć, aby uzyskać interesujące go informacje lub po prostu informacje zawarte na stronie będą dla niego nieczytelne.

Koszty i straty:

Nieprofesjonalna grafika może przynieść bardzo wymierne straty:

- co najmniej koszt grafiki – kilkaset złotych,

- straty to także zagubieni potencjalni klienci, którzy chcieli skorzystać z usług, ale zdecydowali się kupić usługi gdzie indziej – można to określić na podstawie statystyk: ilość wejść na stronę w stosunku do kupionych usług (współczynnik konwersji) oraz ilość wejść na stronę, po których odwiedzający po chwili wyszedł (współczynnik odrzuceń) – kilkaset do kilku tysięcy złotych miesięcznie.

Rozwiązania i pomysły:

Z Małgorzatą ustaliliśmy jakich informacji szuka jej potencjalny klient i które z nich są najważniejsze. Ułożyliśmy je w kilka pytań i odpowiedzi, a następnie umieściła je w przyjemnie dla oka rozmieszczonych zakładkach, które od razu przyciągają wzrok, po wejściu na stronę. Dzięki temu strona otrzymała przejrzysty układ graficzny.

Dobraliśmy także kolorystykę, aby nie była mdła albo krzykliwie pomarańczowa oraz odświeżyliśmy wygląd, dodając postać kobiety biznesu. Jasne tło pozwoliło na czytelne przedstawienie treści poszukiwanych przez potencjalnych klientów.

Uzyskany efekt skonsultowaliśmy z obecnymi klientami Małgorzaty i otrzymaliśmy aż 70% informacji zwrotnych potwierdzających, że strona wygląda zdecydowanie lepiej niż poprzednia, profesjonalnie.

Fragment poradnika: 7 błędów na Twojej stronie internetowej, które mogą przynieść Ci straty

---

Dariusz Bogacki
www.SkutecznaStronaInternetowa.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Własna strona internetowe - co trzeba wiedzieć?

Własna strona internetowe - co trzeba wiedzieć?

Autorem artykułu jest Marcin Wodzikowski



W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się stworzyć swoją własną stronę w Internecie. Jeszcze do niedawna taka możliwość była zarezerwowana jedynie dla tych osób, które posiadały dużą wiedzę informatyczną. Teraz sam możesz stworzyć stronę www!

Obecnie jest wiele, często darmowych platform (wordpress.com, blogspot.com, blog.onet.pl, blox.pl i inne), które wspomagają tworzenie stron internetowych i blogów, dzięki czemu praktycznie każdy może mieć własną stronę. Korzystając z takich rozwiązań twórca strony skupia praktycznie na tworzeniu wartościowych treści oraz wykonuje pozycjonowanie dla swojej strony, jeśli zależy mu żeby była ona popularna. Warto wspomnieć, że są osoby, które tworzą strony głównie dla siebie i tylko dla zainteresowanych osób. Na takich stronach opisują zwykle swoje hobby albo relacjonują życie prywatne. Zdecydowana jednak większość twórców stron www tworzy je po to, aby przy ich pomocy zarabiać pieniądze. Są to, więc albo strony firmowe, które wspomagają promocję produktów i usług albo inne strony, gdzie zamieszcza się reklamy w celach zarobkowych.

Sposobów na zarabianie w sieci jest bardzo dużo.

Oprócz reklam na stronach można zamieszczać płatne linki do innych stron. Wiele osób korzysta także z programów partnerskich. Polega to na tym, że osoba, która decyduje się zostać partnerem jakieś firmy promuje na swojej stronie ich produkty i usługi, za co otrzymuje procentową prowizję od sprzedaży. Zaletą takich programów jest fakt, że pozwalają one na czerpanie pasywnych dochodów.

Często stosowane są tzw. prowizje wieczne, które oznaczają, że jeśli użytkownik wejdzie na stronę sklepu ze strony partnera i raz dokonana zakupu to również od jego przyszłych zakupów partner będzie otrzymywał prowizję. Aby móc zarabiać na własnej stronie musi być ona bardzo popularna. Niektóre programy reklamowe są ściśle powiązane z ilością odwiedzin na danej stronie. Im więcej jest takich użytkowników, tym większa szansa, że osoby te będą klikać w reklamy, za które właściciel strony otrzymuje pieniądze.

Aby zwiększać swoje zyski trzeba regularnie wykonywać pozycjonowanie dla danej strony. W procesie tym bardzo ważna jest systematyczność i wytrwałość. Pozycjonowanie łączy się z wyborem odpowiednich słów kluczowych. Trzeba, więc wybierać takie słowa za pomocą których internauci będą szukać informacji związanych ze stroną.

Podsumowując, pamiętaj, że obecnie również Ty możesz działać. Wystarczy chcieć i zaczać to robić.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl