17 grudnia 2012

Mały poradnik — jak dbać o baterię laptopa?

Mały poradnik — jak dbać o baterię laptopa?

Autorem artykułu jest Tomasz Galicki


Bateria często bywa najbardziej problematycznym elementem naszego laptopa. Niestety, często się psuje i traci pojemność. Dlaczego mamy z nią takie kłopoty — nierzadko jest to dla nas największa zagadka na świecie. Tak się jednak składa, że odpowiedź jest prosta: bo nie zawsze wiemy, jak o nią dbać.

Przede wszystkim bardzo ważny przy odpowiedniej pielęgnacji baterii jest jej typ. Akumulatory typu Li-Ion (już od jakiegoś czasu stosowane w laptopach) nie wymagają formatowania. Dostajemy je wraz z laptopem gotowe do użytku. Nie należy ich jednak nigdy rozładowywać do samego końca. Może to znacznie zmniejszyć ich pojemność. Natomiast w wypadku baterii niklowych konieczne jest formatowanie. Poza tym powinno się raz w miesiącu rozładować taki akumulator do zera, a następnie do pełna naładować. Do wyboru mamy także baterie litowe, których z kolei nie należy ani całkowicie rozładowywać, ani ładować na 100%.

Dłuższą żywotność naszych baterii może zapewnić wyciąganie ich z laptopa, podczas gdy ten podłączony jest do prądu. Oczywiście, nie wszystkie laptopy są zdolne do pracy wyłącznie na zasilaniu zewnętrznym, szczególnie dotyczy to starszych modeli. Jeśli jednak mamy taką możliwość, korzystajmy z niej jak najczęściej.

Duży wpływ na baterie ma ciepło. Eksperci radzą, by akumulatory wyciągać, jeśli komputer ma być długo podpięty pod prąd. Podczas intensywnej pracy laptopy potrafią się naprawdę mocno nagrzewać, a to niekorzystnie wpłynie na baterię. Poza tym pamiętajmy, aby nie zostawiać laptopa w nagrzanym samochodzie latem.

Jak przechowywać baterię? Wyjmować ją z laptopa należy, gdy jest załadowana do połowy, nie więcej. Trzymamy ją w suchym miejscu, najlepiej w temperaturze pokojowej. Niektóre osoby wpadają na pomysł, by baterię włożyć do... lodówki. Raczej nie powinno się tego robić. Ale jeśli już tak się zdarzy, zanim podłączymy ją do laptopa, pozwólmy jej chociaż nabrać pokojowej temperatury.

Bardzo ważnym elementem jest także zasilacz. Jeśli jest dobrej jakości, cechuje się małymi lub wręcz żadnymi wahnięciami napięcia, nie wpływa niekorzystnie na akumulator. Jeśli jednak jest słabej jakości i w dodatku często ładujemy nim baterię nierównomiernie, może on skrócić jej żywotność.

W codziennym użytkowaniu komputera pamiętajmy o wielu dostępnych możliwościach zasilania. „Usypianie” i „hibernacja”, rozsądnie stosowane, pozwalają na zaoszczędzenie sporej ilości energii, a tym samym na utrzymanie naszej baterii w dobrej jakości na dłużej.

Baterie, których używamy w naszych laptopach, nie będą żyły wiecznie. Nie musimy ich jednak wymieniać każdego roku. Aby służyły nam jak najdłużej, dbajmy o nie odpowiednio każdego dnia.

---

Najlepsze laptopy

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jak testować laptopy?

Jak testować laptopy?

Autorem artykułu jest Rafał Kuz


Jak przetestować laptopa? Co najbardziej interesuje użytkowników? Na co zwracać największą uwagę? Testy laptopów nie zawsze robione są z myślą o normalnych konsumentach.

Jak sprawdzić jakość i wydajność laptopa, jeśli chcemy stworzyć ranking najlepszych maszyn dla pewnej grupy użytkowników? Potrzebujemy konkretnej procedury, którą możemy powtórzyć dla różnych modeli i wyciągnąć wnioski. Dzięki tego typu procedurze w naszym porównaniu będzie więcej konsekwencji.

Co testować?

Wielu testerów na sam początek rzuca się do testowania abstrakcyjnych dla użytkownika parametrów – mocy procesora czy pamięci RAM. W rzeczywistości są one drugorzędne dla zdecydowanej większości klientów. Większość modeli jest na tyle zaawansowana technologicznie, że użytkownicy i tak nie zbliżą się nawet do maksymalnych parametrów. Będą korzystać ze swojego sprzętu zdecydowanie poniżej jego możliwości.

Dużo ważniejsza wydaje się ocena tego, czy notebook jest przyjazny w użyciu. Tylko jak to sprawdzić? Można przyjrzeć się temu, ile czasu zabiera jego pierwsze uruchomienie. Z tego typu problemem będzie się przecież natychmiast po zakupie borykał użytkownik. Czy proces jest dobrze opisany, bez pułapek i utrudnień, czy klient może to wykonać we własnym zakresie.

Co jeszcze? Na pewno komfort pracy z laptopem. To znowu szeroka kategoria, która obejmuje między innymi temperaturę naszej maszyny, szczególnie po kilku godzinach pracy. Jeśli szybko i intensywnie się nagrzewa, może sprawdzić nam wiele kłopotów. Istotne są również takie elementy jak kształt i wielkość klawiatury.

Kto chciałby korzystać z urządzenia mobilnego, które trudno się przenosi? Dlatego testerzy laptopów powinni zwracać uwagę na parametry typu waga czy poręczność notebooka.

Parametry techniczne

Oczywiście nie ma powodu, żeby zupełnie ignorować parametry techniczne laptopa. To one są podstawą komfortu pracy czy wydajności maszyny. Dla wielu klientów moc procesora czy karty graficznej to dość abstrakcyjne wskaźniki, ale jeśli zostaną dobrze opisane, na pewno ułatwią wybór laptopa użytkownikowi.

Tutaj przykład fajnego testu porównawczego:

---

Rafał Kuz pisze o rozwiązaniach informatycznych dla wymagających użytkowników z perspektywy konsumenta. Jest miłośnikiem laptopów Lenovo, ultrabooków oraz profesjonalnych mobilnych stacji roboczych.

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Awarie i naprawa komputerów - cz. I

Awarie i naprawa komputerów - cz. I

Autorem artykułu jest Andrzej K.


Kupując komputer - czy to stacjonarny, czy laptop - musimy być świadomi, że poza przyjemnością z jego użytkowania prędzej
czy później pojawią się mniejsze lub większe problemy.

Komputer można porównać do samochodu. Trzeba o niego dbać i regularnie serwisować, ale i tak od czasu do czasu wizyta w serwisie (komputerowym bądź samochodowym) nas nie ominie. Warto zatem wiedzieć, co można zrobić, żeby wydłużyć czas bezwaryjnej pracy.

Napraw komputerów Poznań

Komputery stacjonarne - co należy o nich wiedzieć?

Jakie są najczęstsze awarie i niedomagania komputerów stacjonarnych?

Przede wszystkim awarie możemy podzielić na hardware'owe (sprzętowe) i software'owe (programowe).
W pierwszej grupie, według statystyk, najczęściej mamy do czynienia z uszkodzeniem zasilaczy (komputer nie uruchamia się wcale lub raz na jakiś czas restartuje się bez powodu), dysków twardych (nie ładuje się system operacyjny lub ładuje się bardzo długo) oraz płyt głównych (a dokładniej kondensatorów lub zespołów zasilania - komputer uruchamia się, ale nic dalej się nie dzieje).
Restartowanie bez powodu może być również skutkiem zabrudzenia wnętrza komputera kurzem, a zwłaszcza układu chłodzenia, co powoduje przegrzewanie się procesora, karty graficznej lub układów na płycie głównej.

W grupie przyczyn softwarowych za najczęstsze uważa się: zawirusowanie systemu, uszkodzenie struktury logicznej dysku twardego / partycji (system nie ładuje się), przeładowanie systemu różnym oprogramowaniem ładowanym podczas startu, duży stopień fragmentacji dysku twardego (nie dotyczy to dysków SSD).
Problemy software'owe są z reguły przyczyną ogólnego spowolnienia systemu, dziwnego zachowywania (np. samoczynne uruchamianie nieznanych programów, zmiany stron startowych przeglądarek, brak dostępu do Internetu itp.).

Czasem trudno jednoznacznie na podstawie samych tylko objawów ocenić, jakiej natury jest usterka. Przykładowo, słynne niebieskie ekrany (BSOD) w systemach Ms Windows mogą być spowodowane zarówno uszkodzeniem sprzętu, jak i sterowników programowych lub nawet błędami w aplikacjach.

Jaki jest koszt naprawy komputera stacjonarnego?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, gdyż trzeba być świadomym faktu, że generalnie każdy przypadek jest inny. Inne są również oczekiwania klientów co do zakresu, czasu i miejsca wykonania naprawy. Do naprawy komputera można użyć nowych części lub używanych. Części zamienne mogą być wyższej lub niższej klasy. Muszą one jednak spełniać określone warunki dla danego komputera. Naprawa komputerów może odbywać się w serwisie komputerowym lub na miejscu u klienta. Naprawa może odbywać się trybie zwykłym lub przespieszonym i w razie potrzeby w niestandardowych godzinach i w dni wolne od pracy (dopłata np. 30%). Wszystkie te czynniki wpływają na koszt naprawy. Z tego też powodu cenniki serwisów komputerowych podają jedynie orientacyjne ceny i to samych usług, do których należy doliczyć koszt części zamiennych. Część usług, których nie da się wycenić ryczałtowo, rozliczane są godzinowo (zwłaszcze te wykonywane u klienta).

Przykładowe całkowite ceny (zawierają koszt części zamiennych)
- wymiana zasilacza 350W: 100 - 200 zł
- wymiana dysku twardego 500 GB: 300 zł - 500 zł
- wymiana dysku twardego z zainstalowaniem systemu: 350 zł - 550 zł
- wymiana dysku twardego z zainstalowaniem systemu i przeniesienim danych: od 400 zł
- czyszczenie mechaniczne wnętrza komputera - 50 zł
- reinstalacja systemu - 50-100 zł
- reinstalacja systemu z przeniesiem danych - 100-200 zł
- oczyszczanie systemu ze szkodliwego oprogramowania - 100-200 zł
- diagnostyka komputera - 0-50 zł

Jak widać na powyższym przykładzie, często usterki software'owe nie są dużo tańsze w usunięciu od hardware'owych. Wynika to z dużo większęgo nakładu czasu i pracy. Obecnie częstym i miłym zwyczajem jest bezpłatna diagnoza i wycena naprawy. Równie często serwisy komputerowe udzielają gwarancji (np. 3 miesiące) na używane części zamienne. Pozwala to obniżyć koszt naprawy bez straty na jakości, a w przypadku starszych komputerów jest praktycznie jedynym sensownym wyjściem.

W następnym odcinku: jak zapobiegać awariom, lepszy komputer markowy czy składak?

---

KodIT Usługi Informatyczne - profesjonalna naprawa komputerów Poznań - odzyskiwanie danych

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Czy laptop nadaje się do gier?

Czy laptop nadaje się do gier?

Autorem artykułu jest Rafał Kuz


Czy laptopy nadają się na sprzęt komputerowy dla graczy? Opinie są zróżnicowane, ale i tak najważniejsza jest odpowiedź na pytanie, czego oczekujemy od swojego notebooka.

Jeszcze niedawno laptopy nie były preferowane jako komputery do gier ze względu na mniejszą wydajność i stałą konfigurację w porównaniu do komputerów stacjonarnych. Dziś podejście się zmienia.

Notebooki wchodzą w każdą sferę życia, są modne i wygodne, a ich wydajność zaczęła być porównywalna z komputerami stacjonarnymi. Notebooki nie są już produktem ekskluzywnym, spadła ich cena, a w połączeniu z wysoką wydajnością zaczęły zdobywać uznanie wśród graczy. Coraz więcej producentów chce spełnić wymagania, jakie stawiają przed nimi gracze, tworząc dla nich najlepsze laptopy.

czy laptop nadaje się do gier?

Gracz powinien tylko sprecyzować, w jakiego typu gry chce grać. Jeżeli są to gry najnowsze, wymagające naprawdę dobrego, mocnego sprzętu, powinien zainwestować w najlepsze notebooki, które posiadają bardzo dobre karty graficzne i dużą moc obliczeniową. Najnowsze notebooki oczywiście to oferują, ale przy tym są wciąż drogie.

Trzeba jednak pamiętać, że do naprawdę wymagających gier komputer stacjonarny również nie będzie tani. Poza tym nie tylko najlepsze laptopy spełniają wymagania stawiane przez gry, na niższej półce cenowej gracz również znajdzie coś, co spełni jego oczekiwania i pozwoli cieszyć się grą. Jak pokazują testy laptopów, najlepsze laptopy nie różnią się w tej chwili pod względem wydajności od komputerów stacjonarnych. Dodatkowo są mobilne, można je więc zabrać ze sobą wszędzie, co daje możliwość ciągłego uczestniczenia w grze w każdym miejscu, gdzie się znajduje gracz, o każdej porze dnia i nocy.

jaki laptop do gier

Komputer stacjonarny nie daje takiej swobody i wymusza przerwanie gry na przykład na okres wyjazdu wakacyjnego.Dobry komputer, który ma bardzo dobrą kartę graficzną, dużą moc obliczeniową, odpowiednio szybki dysk, najlepiej SSD, dziś już nie musi zajmować wiele miejsca i może być komputerem stacjonarnym. Laptopy doskonale radzą sobie z wymaganiami stawianymi przez bardzo wymagających użytkowników, jakimi są gracze.

---

Rafał Kuz pisze o najnowszych trendach w elekronice użytkowej, ostatnio testował i recenzował między innymi notebooki Lenovo W530 oraz T530.

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Tablety rosną w siłę

Tablety rosną w siłę

Autorem artykułu jest Aneta M.


To niewielkie urządzenie do niedawna było synonimem wyższego statusu materialnego oraz technologicznego zaawansowania właściciela. Dziś, przy tak bogatej ofercie dostępne jest dla każdego. Mowa o tablecie - gadżecie, który podbił świat.

Jak wynika z danych popularnej internetowej porównywarki cen tylko w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy zainteresowanie Polaków tym urządzeniem wzrosło dziesięciokrotnie.

Do niedawna tablet był nowinką technologiczną, a co za tym idzie każde takie urządzenie było drogie. Producenci sprzętu elektronicznego szybko dostrzegli potencjał w tych mobilnych urządzeniach. Stąd dziś możemy mówić o bardzo bogatej ofercie na rynku.

Dziś, potencjalny kupiec może wybierać między modnymi, choć droższymi iPadami czy Samsungami Galaxy oraz tabletami takich marek jak Manta, Lark czy Trak, których ceny rozpoczynają się już od 200 złotych. W ciągu ostatnich miesięcy liczba modeli dostępnych na polskim rynku wzrosła do kilkudziesięciu. A to przyniosło za sobą oczywistą zmianę - znaczące obniżenie cen.

Popularność rośnie

Ogromna liczba urządzeń oraz znaczące obniżenie cen przełożyły się na znaczny wzrost zainteresowania tabletami - dodaje Adaszewski. - Z naszych danych wynika, iż liczba osób zainteresowanych ich kupnem wzrosła dziesięciokrotnie tylko w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy!

Jak już wspomnieliśmy podstawowe, budżetowe modele można nabyć za niewiele ponad 200 złotych. Są to urządzenia marek znanych już na polskim rynku - Manta, Lark, Apollo czy Trak. Po drugiej stronie mamy urządzenia warte kilka tysięcy złotych. I wbrew pozorom nie są to jedynie modele spod znaku firmy Apple. Acer, Samsung czy Sony to marki znane z produkcji notebooków, które dostrzegły potencjał rynku tabletów.

Ciekawostką może być Trimble Yuma. To też tablet, ale już pierwszy rzut oka na jego cenę uświadamia nam, że nie jest to zwykły tablet - ponad 21 tysięcy złotych (tak, dwadzieścia jeden tysięcy złotych)! Trimble Yuma wytrzyma upadek z wysokości 122 cm, a jego pancerna obudowa spełnia wymogi norm wojskowych NATO. Wyposażenie bardziej przyda się geodetom czy ekstremalnym podróżnikom niż przeciętnemu Kowalskiemu, ale nadal jest to tablet!

Mądre zakupy

Kupując tablet musimy kierować się kilkoma względami. Oczywiście podstawą jest nasz budżet. Od określenia możliwości finansowych najczęścej rozpoczynamy poszukiwania, a pomóc w tym mogą nam porównywarki cen, które szybko zawężą poszukiwania do kwot interesujących nas najbardziej.

Większość budżetowych (czytaj: tanich) tabletów posiada bardzo przyzwoite wyposażenie. Z testów przeprowadzanych w mediach branżowych wynika, że nieznacznie odstają one wyposażeniem i jakością od markowych urządzeń kosztujących od 1500 złotych w górę.

Kupując takie urządzenie musimy być świadomi, że budżetowe tablety są dobrymi urządzeniami zarówno do pracy, jak i rozrywki - tłumaczy Adaszewski. - Warto przed podjęciem decyzji o zakupie porównać kilka urządzeń i wybrać najbardziej nam odpowiadające. - kończy.

---

Przeglądając oferty sklepów internetowych za pomocą porównywarki cen Nokaut.pl możemy porównać nie tylko ceny, ale także parametry ponad 650 urządzeń. Dzięki temu zakupione urządzenie będzie nas cieszyć przez długi czas.

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl