Historia programów do zarządzania firmą
Autorem artykułu jest Tomasz Galicki
Prowadzenie firmy nigdy nie było, nie jest i nigdy nie będzie łatwą czynnością. Pojawienie się ułatwień, które w konsekwencji pomogły w codziennej pracy firmy, stało się jakoby wymuszone. Zresztą, wynalazki zawsze rodzą się z potrzeby.
Dodatkowo, jeśli da się coś uprościć, to się to robi – po co komplikować sobie życie, a co za tym idzie tracić swój cenny czas. Tak samo było z programami dla firm.
Pojawiły się na rynku niewiele później niż same komputery. Pierwsze znane daty rozpoczynają się z rokiem 1972, kiedy to uświadomiono sobie, że chaos, w którym żyją firmy na co dzień, jest nie do ogarnięcia. Była to zwykła plątanina, nieporozumienia, problemy w dogadaniu się z dostawcami, różnymi oddziałami firmy, po prostu zgiełk i bałagan.
Uświadomiono sobie wtedy również to, że firmy pracują dokładnie tak samo, jak trzydzieści lat temu, nic nie idzie do przodu. To właśnie w 1972 roku pięciu informatyków firmy IBM w Manheim stwierdza, że koniecznie trzeba z tym skończyć i należy rozpocząć intensywny międzynarodowy rozwój w branży, która pozwoli na ułatwienie w przedsiębiorstwach relacji z klientami i pracownikami.
I wtedy to pojawiło się pierwsze oprogramowanie dla firm. Nie było to jednak takie proste. Dotychczas tworzono programy w różnych językach, które tylko utrudniały funkcjonowanie, bo były nieintuicyjne i nieintegracyjne. Odpowiedzią na to zjawisko była firma SAP, pierwsza firma, która postanowiła ujednolicić język oprogramowania. Zintegrowali aplikacje MRP (Material Requirements planning) i programy do księgowania. Następnie nastąpił zastój i w latach osiemdziesiątych nadal nie było optymalnego rozwiązania.
Każdy program wymagał dużej wiedzy informatycznej, aby móc go obsługiwać. Dodatkowo, były nieprzeciętnie drogie, do tego stopnia, że większość firm nie mogła sobie na nie pozwolić. To właśnie firma IBM postanowiła wejść na rynek z oprogramowaniem dostępnym dla każdego. Następnie pojawia się na rynku firma Software Development Company, w której to Larry Ellison (de facto były programista CIA) odmienia cały rynek.
Pod koniec lat osiemdziesiątych Ellison już jako firma Oracle tworzy programy, które pozwalają na zarządzanie firmą. To kombajny programowe, mające wiele funkcji, możliwości i moduły, pozwalające na panowanie nad całym przedsiębiorstwem. To okazuje się wielkim sukcesem, do tego stopnia, że Oracle jest w stanie wykupować inne firmy stając się w ten sposób monopolistą na rynku.
Od tego momentu firmy mogą sobie pozwolić na znaczne rozwijanie się, ponieważ programy typu ERP ułatwiają zarządzanie nimi.
---T.G.
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz