Klasy adresów IP
Autor: Maciej Lewandowski
W sieciach komputerowych tak jak i w innych rodzajach sieci występują pewne standardy. Standardy sieciowe zapewniają poprawne funkcjonowanie i możliwość komunikowania się z komputerami, które znajdują się w różnych częściach świata.
Co to jest adres IP i do czego służy?
Klasy adresów IP są jednym ze standardów umożliwiających podział sieci na mniejsze lub większe. Poniżej znajduje się typowa definicja.
IP(internet protocol) - protokół komunikacyjny warstwy sieciowej modelu OSI (warstwy internet w modelu TCP/IP). Używany powszechnie w Internecie i sieciach lokalnych – źródło www.wikipedia.pl
Tak jak podaje źródło jest to sposób komunikowania się komputerów stosowany powszechnie w Internecie i sieciach lokalnych. Adres IP zostaje przydzielony po wcześniejszym podziale sieci z wybranej klasy adresów IP.
Klasy adresów IP stosowane w dzisiejszej technologi sieciowej
Wyróżniamy pięć klas adresów IP. Każdej z klas przydzielona została jedna litera z alfabetu A, B, C, D lub E. Dzięki takiemu podziałowi można stworzyć sieć o dużych rozmiarach lub mniejszych w zależności od występujących potrzeb. Klasy adresów IP składają się z przedziałów:
Klasa A – 1-126 – maksymalna liczba sieci w klasie 126
Klasa B – 128-191 - maksymalna liczba sieci w klasie 16384
Klasa C – 192-223 - maksymalna liczba sieci w klasie 2097152
Klasa D – 224-239
Klasa E – 240-254
Dwie ostanie klasy adresów IP zarezerwowane są dla odpowiednio do adresowania puli emisyjnej, która umożliwia kontakt z innymi urządzeniami w sieci oraz do celów eksperymentalnych. Należy pamiętać, że każdy adres sieci posiada swoją maskę podsieci.
Podsumowanie
Klasy adresów IP umożliwiają podział sieci ze względu na ilość urządzeń w niej pracujących, co pozwala zachować porządek w całej sieci. Informacje zawarte w artykule są jedynie podstawą do dalszego zdobywania wiedzy o infrastrukturze sieciowej.
http://www.komputerpc.pl/artykuly/index.php?key=rozwin&id_artykulu=35
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Bardzo fajne wprowadzenie do tematu adresacji w sieci
OdpowiedzUsuń