11 grudnia 2010

Sieci komputerowe

sieci komputerowe


Autorem artykułu jest Grzegorz Patynek




Jak wygląda siec, z czego się składa, jakie urządzenia działają w sieci. Co to jest klient, co to jest serwer, po co nam sieć. Przykłady konfiguracji sieci.

sieci komputeroweUtworzenie sieci komputerowej oraz jej utrzymanie nie jest rzeczą prostą. Aby zaprojektować sieć, musimy znać odległości między punktami, sprawdzić siłę sygnału , skonfigurować urządzanie rozgłaszające w sieci. Standardowo, gdy posiadamy dwa komputery i chcemy je połączyć w sieć, to możemy użyć zwykłego kabla krosowanego i skonfigurować odpowiednio połączenie w konfiguracji sieci lokalnej. Jak mamy połączenie z Internetem i chcemy udostępnić to kilku komputerom, to kupujemy router. Router to urządzenie, które dzieli Internet na kilka komputerów, równomiernie. Gdy coś się psuje z routerem, warto go wyłączyć i włączyć ponownie, to często pomaga.
Gci modernizuje i utrzymuje sieci komputerowe. Siec komputerowa to nie tylko stek kabli połączonych ze sobą, to także adresy ip komputerów-klientów.
Przykładowo, gdy chcemy dodać komputer do sieci, wtedy znajdujemy wewnętrzny adres routera poleceniem ipconfig i znajdujemy adres ip pod którym jest panel administracyjny naszego routera.
Należy wprowadzić adres mac karty sieciowej komputera który chcemy dodać. Adres mac uzyskujemy poleceniem ipconfig - All.
Standardowy kabel sieciowy ma miejsce i na polaczenie internetowe i na polaczenie telefoniczne. Jak chcemy podłączyć telefon poprzez kabel sieciowy, nic prostszego, wyjmijmy kabelek odpowiedzialny za telefon, przedłużmy go i przypnijmy do niego kabel telefoniczny. W gci robimy to przy uzyciu specjalistycznego sprzętu do kabli sieciowych - inaczej nie da się skręcić kabla.
W sieci wyróżniamy klientów i serwer. Serwerem jest wydajna stacja robocza, na której instalujemy oprogramowanie a klientami są komputery używające tej stacji, mogące się ze sobą komunikować.
Zasobami sieciowymi dla klientów mogą być programy i bazy danych.
Ciekawym obrazem sieci jest polaczenie peer to peer, gdzie każdy komputer pełni funkcje klienta i serwera.


---

--


Grzegorz Patynek


Gminne Centrum Informatyczne



Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz