16 stycznia 2011

Odzyskiwanie danych - jak to robią profesjonaliści

Odzyskiwanie danych - jak to robią profesjonaliści

Autorem artykułu jest Marek Skok



Profesjonalne odzyskiwanie danych, to coś więcej niż tylko prosty program, któremu wydajemy polecenie skanowania dysku w poszukiwaniu utraconych plików. To laboratoria z „komputerowymi doktorami” w białych kitlach walczącymi o każdy bajt utraconych informacji. Dowiedz się, jak z utratą danych radzą sobie specjaliści!

Zaawansowane odzyskiwanie danych to skomplikowana procedura i w zasadzie zaczyna się już u klienta.
Już przy pierwszym telefonie do specjalistów najprawdopodobniej usłyszysz, by bezzwłocznie wyłączyć komputer i odłączyć dysk twardy (jeśli to on uległ awarii). Potem nośnik trzeba umieścić w bezpiecznym opakowaniu i tak przygotowany zawieźć do specjalistów.

Jeżeli dysk uległ zalaniu płynem, prawdopodobnie najlepszym posunięciem będzie... zalanie go w całości wodą. Woda ta jednak musi być destylowana (do nabycia w aptece), gdyż tylko taka będzie naprawdę czysta.
Skąd pomysł wrzucania dysku do wody? Otóż w przypadku, gdy został on zalany, podczas wysuszania na talerzach będą osiadać różne elementy, poza tym cały napęd będzie ulegać korozji. Poprzez całkowite zalanie uchronimy się przed tymi efektami i uławimy zadanie firmie, której powierzymy nasz zepsuty napęd.

Co zaś zrobią specjaliści?
Przede wszystkim najpierw spróbują ocenić charakter uszkodzenia - czy jest on fizyczny, czy też uszkodzeniu uległy same pliki (np. w wyniku sformatowania, czy działania wirusa).
W tym przypadku uszkodzenia samych danych prawdopodobieństwo powodzenia akcji jest dość duże. Najpierw dane zostaną binarnie skopiowane na osobny nośnik i wszelkie późniejsze działania będą prowadzone już tylko na wykonanej kopii. Dzięki temu w przypadku nieprzewidzianej sytuacji nie ma ryzyka pogorszenia istniejącego stanu.
Do odzysku wykorzystane zostanie specjalistyczne oprogramowanie, a niekiedy też urządzenia skanujące. Czasem wymagana jest także żmudna, ręczna edycja danych.

Jeśli jednak uszkodzenie ma charakter fizyczny, sprawa jest trudniejsza i praktycznie niewykonalna w warunkach domowych. Zależnie od rodzaju uszkodzenia specjaliści mogą dopasować nową elektronikę dysku z podobnego urządzenia, lub - w trudniejszych przypadkach - całkowicie wymontować talerze i odczytać zawarte na nich dane z pomocą zewnętrznych urządzeń.
Całość takich działań odbywa się w specjalnym labolatorium, w warunkach najwyższej sterylności (ze względu na fakt, że talerze znajdujące się wewnątrz dysków są bardzo wrażliwe na czynniki zewnętrzne).
Działania te mogą zająć dość dużo czasu, ale dają szansę na powodzenie procesu (w odróżnieniu od podobnych działań podejmowanych w domu).

Oczywiście w przypadku uszkodzeń mechanicznych nie ryzykujemy już ponownego skopiowania odzyskanych danych na uszkodzony wcześniej nośnik - odzyskaną kopię danych wykonuje się najczęściej na płytach CD/DVD i w takiej postaci przekazuje klientowi.

Należy mieć na uwadze, że zależnie od charakteru uszkodzenia nawet najlepsi specjaliści mogą nie być w stanie odzyskać wszystkich utraconych danych, dlatego tak ważne są działania prewencyjne, czyli regularne wykonywanie kopii zapasowych.
Gdyby wszyscy o tym pamiętali, firmy odzyskujące dane szybko zniknęłyby z rynku, lecz nasze lenistwo niestety zazwyczaj jest silniejsze.

---

Technik


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz