Odzyskiwanie danych - samodzielnie i u specjalistów?
Autorem artykułu jest Marek Skok
Każdemu chyba przytrafiła się przypadkowa utrata danych. Niestety elektronika bywa zawodna i odkąd korzystamy z komputerów w codziennej pracy, co pewien czas zdażają się nieprzewidziane awarie, niekiedy powodując utratę ważnych dla nas danych. W artykule opiszemy jak temu przeciwdziałać i co robić gdy już stanie się najgorsze.
Jak zapobiegać utracie danych?
To proste - wystarczy robić regularnie kopie zapasowe. Oczywiście proste jest to tylko w teorii - w praktyce zarówno czynnik ludzki jak i same maszyny nie pozwalają na łatwą realizację tego zadania.
Po pierwsze musimy być zdyscyplinowani i np. ustalić że backup będziemy robić codziennie pod koniec dnia. Jeśli nie będziemy stosować się do tego regularnie, szybko zapomnimy o zadaniu, oczywiście do momentu gdy za miesiąc nasze dane wyparują.
Same komputery też potrafią być kapryśne i o ile operację skopiowania wybranych plików można zrobić względnie łatwo, o tyle np. kopia skrzynki pocztowej dla wielu z nas jest zadaniem niewykonalnym (bo po prostu nie wiadomo, gdzie maile fizycznie się znajdują). Najlepiej byłoby więc robić zarówno kopię najważniejszych plików, jak i (rzadziej) kopię całego systemu wraz ze wszystkimi ustawieniami. W ten sposób w przypadku awarii będziemy mogli odtworzyć stanowisko pracy w czasie daleko krótszym niż ponowna instalacja i konfiguracja systemu.
Utrata danych - odzyskujemy?
Pomimo, że o robieniu kopii mówi się dużo, ciągle zdarzają się przypadki utraty ważnych danych. Co wtedy zrobić?
Jeśli np. usunęliśmy przypadkiem zdjęcia z wakacji, możemy spróbować odzyskać je samodzielnie przy pomocy darmowych lub płatnych programów. Ich efektywność jest różna i mocno zależy od rodzaju awarii - programy takie dobrze radzą sobie z danymi usuniętymi przypadkiem przez użytkownika, zwłaszcza gdy chcemy je odzyskać zaraz po usunięciu (a więc nie nadpisaliśmy ich nowymi danymi).
Jednak w sytuacji, gdy utraciliśmy dane firmowe, lub gdy awaria ma charakter mechaniczny zdecydowanie lepiej będzie zwrócić się do profesjonalistów dla których odzyskiwanie danych to "chleb powszedni". Nie czarujmy się - mechaniczne uszkodzenia wymagają specjalistycznej wiedzy i narzędzi. Także działanie wirusa, czy nawet przypadkowe usunięcie danych nie są problemami, które w przypadku danych firmowych - powinniśmy próbować rozwiązywać samodzielnie. Nieumiejętne działanie może spowodować sytuację gdy ani my, ani nawet firma zajmująca się odzyskiwaniem danych nie będzie w stanie przywrócić plików.
Pamiętaj, że chytry traci dwa razy! Dlatego też najlepiej samodzielne odzyskiwanie danych zostawmy sobie raczej dla plików, które nie są dla nas bardzo ważne i ewentualnie niepowodzenie odzyskiwania nie będzie niosło konsekwencji finansowych. W innym wypadku wyłączamy komputer, zabezpieczamy nośnik i dzwonimy do specjalistów, którzy pomogą w przywróceniu danych.
Outsourcing IT - obsługa informatyczna Lizard IT
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz