06 grudnia 2014

Outsourcing IT w biznesie

Outsourcing IT w biznesie


Autor: waysel


Administracja każdej firmy mającej w posiadaniu swoją sieć IT powinna ciągle zadawać sobie dwa kluczowe pytania. Pierwsze, fundamentalne, odnosi się do bezpieczeństwa przechowywanych danych, a także ich przepływu. Drugie zaś, nie mniej kluczowe, obejmuje nakłady pieniężne, jakie należy ponosić z powodu bezbłędnego funkcjonowania firmowej bazy IT.


Aby nareperować to pierwsze, równocześnie minimalizując nakłady na nie, coraz więcej podmiotów preferuje korzystanie z profesjonalnego outsourcingu IT.

Czemu tak jest bezpieczniej? Przeważnie outsourcing IT zapewnia nam patronat zespołu fachowców od IT bez obligowania ich do fizycznego stawiennictwa w pracy. Do dziś w wielu biznesach, a szczególnie w strefie publicznej, panuje zdanie, że dla pewności i odpowiedniego użytkowania zaplecza IT istnieje konieczność po prostu przyjąć do pracy informatyka. Tyle, że wówczas narażamy się na takie położenie, że w razie potrzeby nasze otoczenie sieciowe zostanie bez nadzoru, bo choćby najlepszemu etatowemu pracownikowi może wypaść raptowna niedyspozycja albo inny wypadek losowy. Nietrudno można sobie przedstawić ewentualność, gdy z chwilą jego absencji nastąpi uszkodzenie naszego systemu IT lub inna sytuacja kryzysowa może wstrzymać całą naszą aktywność, a wówczas do chwili ustabilizowania kondycji sieci zostanie tylko dokuczliwy obowiązek obliczania doznanych strat.

Jeśli natomiast zdecydujemy się na usługi IT, zagwarantujemy sobie ciągłą kuratelę bez narażania się na wspomniane już niebezpieczeństwa. Wybrany w drodze outsourcingu IT podmiot (centralą większości z nich jest Warszawa) będzie niemal nieprzerwanie kontrolował co się dzieje z zakładowym IT, a w razie sytuacji kryzysowej do naszej dyspozycji będziemy mieli całe rezerwy kwalifikacji i zaplecza technicznego przedsiębiorstwa, które podejmie się tego zlecenia. Tym samym nasze możliwości na uniknięcie niepożądanych procederów rosną niejednokrotnie.

Pozostając przy wątku zysków i strat trzeba nadmienić kwestię opłat za usługi outsourcingu IT. W uderzającej większości spraw sumy jakie zaznajemy z racji kurateli nad firmowym IT będą bezwzględnie mniejsze przy wyborze zewnętrznego kooperanta niż decydowaniu się na zatrudnianie jednego, a tym bardziej całego zespołu pracowników. Odstąpienie od kosztów zatrudnienia, a w szczególności opłacania wszelkiej maści obowiązujących składek powinna dobrze zaznaczyć się w zestawieniu kierowanej przez nas działalności.


Zenon Nicewicz

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

3 komentarze:

  1. Świetnie przedstawione informacje dot. outsourcingu it - w wielu przedsiębiorstwach to rozwiązanie na wagę złota.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zgadzam się, iż prawidłowe zarządzanie bazami danych jest jednym z najważniejszych zadań każdej firmy. Żyjemy w końcu w epoce informacyjnej, gdzie to właśnie dostęp do zdobytej wiedzy jest największym bogactwem. Z tego też powodu, należy szczególną wagę przykładać do posiadanych informacji, do ich przechowywania i zarządzania nimi.

    OdpowiedzUsuń
  3. Berenika14:55

    Outsourcing jest świetnym pomysłem jeśli sami nie jesteśmy w stanie wszystkiego ogarnąć. W moim przypadku firma https://packfully.pl/, która zajmuje się wsparciem i obsługą sklepów internetowych pomogła mi w magazynowaniu i wysyłce moich towarów. Zamawiałam produkty w hurtowni bezpośrednio do nich i pokierowałam ich co i jak mają robić za mnie. Świetna współpraca, a ja mam czas by rozwijać firmę i poświęcić czas rodzinie. Czego do tej pory nie mogłam zrobić.

    OdpowiedzUsuń