29 lutego 2016

Jak wyczyścić komputer?

Jak wyczyścić komputer?


Autor: Natasza Bednarek


Często traktujemy komputer jako kolejny mebel w pomieszczeniu. Co jakiś czas przetrzemy obudowę i monitor szmatką, ale zapominamy o czyszczeniu w środku. A jest ono równie ważne, jak sprzątanie zawartości dysku.


Kurz osiadający na łopatkach wentylatora może poważnie spowolnić pracę komputera. Ponadto zakurzony wentylator potrafi wydawać irytujący dźwięk, który działa na nerwy wszystkim osobom przebywającym w pomieszczeniu. Kurz zalegający na podzespołach podnosi ich temperaturę i utrudnia działanie. Dodatkowo w połączeniu z wilgocią może wywołać zakłócenia w pracy układów elektronicznych i doprowadzić do ich awarii. Nad klawiaturą spożywamy posiłki, pijemy napoje i palimy papierosy – okruszki i zanieczyszczenia wpadają w tym czasie w drobne szpary. Również nasze zwierzęta, w szczególności koty, lubią zalegać na ciepłym sprzęcie, pozostawiając wszędzie kłaczki.

Uporanie się z tym bałaganem nie jest trudne ani czasochłonne. Najgorszy jest pierwszy raz – porządki wykonywane regularnie wchodzą w nawyk i przebiegają szybko. Przed sprzątaniem należy zaopatrzyć się w sprężone powietrze w sprayu, mokre ściereczki do komputera i patyczki do uszu. Przydatny będzie również mały odkurzacz, na przykład na USB.

Dyskusyjna jest kwestia użycia zwykłego odkurzacza. Część osób stosuje go do sprzątania komputera, ale należy przy tym zachować dużą uwagę i ostrożność. Nie używać gołej rury, tylko końcówki do kurzu, którą powoli omieciemy zawartość obudowy. Dużo bezpieczniejsze jest użycie odkurzacza akumulatorowego lub na USB – mają one mniejszą moc, dzięki czemu nie zassą drobnych elementów. A jeśli tak się stanie, to ich pojemniki na odpadki są mniejsze i łatwiej w nich znaleźć wciągnięta rzecz.

Czyszczenie komputera zaczynamy od ściągnięcia obudowy po odłączeniu sprzętu od zasilania. Jeśli boczna ścianka jest przykręcana, to odłóż śrubki w bezpieczne miejsce, żeby ich nie zgubić. Ręką lub pęsetą wybierz większe zwały kurzu. Nie wkładaj rąk na siłę w trudno dostępne miejsca, aby niczego nie uszkodzić. Kurz zalegający w zakamarkach odkurz lub spryskaj sprężonym powietrzem, a potem odkurz zwykłym odkurzaczem dookoła komputera. Nie kieruj strumienia powietrza bezpośrednio na wiatrak, aby nie zaczął się kręcić w przeciwną stronę niż zwykle. Po wykonaniu tych czynności przykręć obudowę. Pozostaje wyczyszczenie obudowy z zewnątrz – tutaj wystarczy zwykła ściereczka z odrobiną detergentu.

Monitor oraz klawiaturę także należy wyczyścić. Za pomocą specjalnych zwilżanych ściereczek wytrzyj ekran. Do sprzątania klawiatury znów będzie przydatny mały odkurzacz. Brud spomiędzy klawiszy zetrzyj zwykłymi patyczkami do uszu lub specjalnymi do komputera – mają one kształt ułatwiający dotarcie do zakamarków. Również tutaj nie zaszkodzi psiknięcie sprężonym powietrzem, a na koniec przetarcie szmatką do klawiatury. Nie zapomnij o wytarciu myszki!


Małe odkurzacze, wilgotne ściereczki i spężone powietrze znajdziesz tutaj.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz