Chcę kupić laptopa - na co zwrócić uwagę?
Autorem artykułu jest Jelcyn
Niedawno kupiłem sobie laptopa. Ponieważ dwa tygodnie oglądałem różne modele, wymieniałem się poglądami z kilkoma osobami, więc postaram się w luźnych punktach wymienić kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę. Często się okazuje że podobne laptopy są w diametralnie różnych cenach a tak naprawdę diabeł tkwi w szczegółach. Nie będę tutaj pisał o takich rzeczach jak waga, wymiary czy marka, skupię się na szczegółach technicznych.
Niedawno kupiłem sobie laptopa. Ponieważ dwa tygodnie oglądałem różne modele, wymieniałem się poglądami z kilkoma osobami, więc postaram się w luźnych punktach wymienić kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę. Często się okazuje że podobne laptopy są w diametralnie różnych cenach a tak naprawdę diabeł tkwi w szczegółach. Nie będę tutaj pisał o takich rzeczach jak waga, wymiary czy marka, skupię się na szczegółach technicznych.
- Procesor. Podobno gorszy pentium jest lepszy od lepszego celerona. Jeśli chodzi o procesory AMD, to tutaj się nie znam, natomiast z pentiumów/celeronów polecam te z literką M w nazwie - gdyż są one enegooszczędne i bateria dłużej trzyma
- Dysk - najlepiej kupić za duży, niż później kombinować. Jeśli chodzi o pamięć RAM, to zawsze można ją dokupić co jest mniej dokuczliwe od zmiany dysku (kupiłem lapopa z dyskiem 80GB ale okazało się, że dysk ma tylko 75GB, gdyż producenci dysków troszkę nas okłamują twierdząc że 1MB to 1000 KB a nie 1024 i stąd te rozbieżności. Oprócz tego na dysku miałem ukrytą partycję z "instalkami windowsa", której nie mogę skasować i tak naprawdę się okazało, że z 80GB zrobiło się 70 GB)
- Droższe laptopy mają wbudowany czytnik kart MMC (wiele komórek korzysta z tych kart pamięci). Ja posiadam tańszego laptopa i muszę korzystać z zewnętrznego czytnika kart pamięci podłączanego na USB
- Ilość portów USB
- Upewnij się czy laptop ma złącze PCMCIA (CardBus). W laptopach to złącze jest tak popularne jak w zwykłych komputerach USB :-) Być może USB jest standardem, ale na PCMCIA istnieje wiele różnego rodzaju sprzętu np. karta telewizyjna.
- Tańsze laptopy nie mają portu szeregowego (COM). Jeśli posiadasz kabel do telefonu komórkowego na port COM to lepiej wybrać odpowiedni laptop, niż kupować drogie przejściówki COM-USB. Obecnie port COM to w pewnym sensie przeżytek, ale czasami się przydaje.
- Zwróć uwagę, czy laptop posiada wyjście na zewnętrzny monitor
- Oprogramowanie - jeśli chcesz mieć czyste sumienie, kup laptopa z legalnym windowsem. Dodatkowo dostałem Nortona AntiVirusa (ale tylko na 90 dni) i kilkanaście programów (w tym program do nagrywania płyt CD/DVD)
- Czas trzymania baterii. Tańsze laptopy mają gorsze baterie. Jednak miej rezerwę do czasów podawanych przez sprzedawcę, oni nie wspominają, że w testach ustawiają procesor na najniższą prędkość i maksymalnie zmniejszają "oświetlenie" monitora.
- WiFi - internet bezprzewodowy staje się coraz popularniejszy, więc warto mieć laptopa z wbudowanym modułem WiFi. Ewentualnie można za około 100zł dokupić zewnętrzną kartę WiFi podłączaną do portu PCMCIA (złącze CardBus)
- Bajery - czasami widzę dwa podobne laptopy w tych samych cenach ale ten drugi sprzedawca np. oferuje dodatkowo torbę na laptopa
- Warto również kupić plecak na laptopa. Torba zbyt się rzuca w oczy a chodząc z plecakiem wyglądasz jak zwykły uczeń ;-) Oczywiście laptopa nie można nosić w zwykłym plecaku, tylko trzeba kupić taki specjalny który jest przystosowany do noszenia laptopów (posiada specjalne "gąbki" na ściankach)
- Warto dokupić zwykłą myszkę podłączaną do gniazda USB. Czasami sprzedawca sprzedaje nie laptopa a zestaw (laptop+torba+mysz)
- Gwarancja -jeśli ktoś daje 2-3 lata to znaczy, że raczej nie sprzedaje złomu
- Bateria - najlepsza 8 komorowa, gdyż wtedy laptop dłużej może pracować
- Napęd CD - w dzisiejszych czasach standardem jest nagrywarka DVD
- Karta graficzna - co prawda nie gram w gry, a laptop raczej nie służy do grania w gry, ale niektóre laptopy mają kartę graficzną bez pamięci. Taka karta graficzna jako swoją pamięć wykorzystuje pamięć RAM (można w BIOSie ustawić ile RAMu ma być zarezerwowanego dla karty graficznej). Nie polecam tego rozwiązania z dwóch powodów: pierwszy jest taki, że mając np. 512 MB RAMu już na starcie karta graficzna zżera np. 128MB a po drugie - taka karta graficzna chodzi dużo wolniej o karty graficznej z własną pamięcią (kumpel mi pokazywał jak wolno chodził program do tworzenia grafiki 3D).
Artykuł pochodzi z serwisu www.jelcyn.com
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz