23 lutego 2011

Test słuchawkowy

Test słuchawkowy

Autorem artykułu jest Ewelina Bieganowska



Słuchawki, są niezbędnym wyposażeniem każdego kto korzysta z urządzeń przenośnych, typu odtwarzacze MP3MP4, plików Video, czy też konsolki do grania np.: PSP (Playstation Portable). Oczywiście słuchawki sprawdzą się również wszędzie tam, gdzie wymagana jest cisza i dyskrecja w słuchaniu muzyki. Są również nieocenionym dodatkiem dla graczy - zwłaszcza w nocy ;), kiedy wszyscy już śpią, a my mamy ochotę zagrać w ulubiony tytuł, czy obejrzeć film. Słuchawki które dziś zaprezentuję, dotarły do mnie z firmy Creative, która jest w czołówce pod względem produkowanych urządzeń "dźwiękowych", takich jak słuchawki, karty dźwiękowe, czy głośniki, które znajdują uznanie wśród klientów.
Zapraszam do zapoznania się z poniższym testem.
Pierwszym modelem jaki miałem okazję testować, jest EP-635. Jak widać na poniższych zdjęciach, są to słuchawki douszne. Z uwagi na niewielkie rozmiary i bardzo niską wagę (tylko 12g), przeznaczone są przede wszystkim dla ludzi aktywnych, jako uzupełnienie urządzeniem przenośnych, jak np.: Creative Zen, Micro, czy MuVo.

Pomimo naprawdę niewielkich rozmiarów, wykonanie słuchawek jest bardzo dobre, śnieżnobiały kolor, w połączeniu z metalowymi wstawkami, wygląda naprawdę rewelacyjnie.

Zakres odtwarzanej przez słuchawki częstotliwości, wynosi 6 Hz ~ 23 kHz (co jest dość dobrym wynikiem jak na słuchawki douszne). Przetworniki magnesami neodymowymi (o wielkości 9mm), zapewniają czysty i dynamiczny dźwięk. Co ciekawe, jak na swoje niewielkie rozmiary, słuchawki "dysponują" dośc mocnym i "wyrazistym" basem.

W komplecie otrzymujemy aż 3 pary, różnej wielkości gumowych końcówek (dzięki czemu każdy dopasuje sobie końcówek, do wielkości ucha), które są niezwykle miękkie, zapewniają doskonała ilozację od hałasu otoczenia, i wzmacniają odbiór tonów niskich.

Słuchawki wykonane są w formie smyczy - z odłączaną końcówką, umożliwiająca "podczepienie" np.: odtwarzacza MP3.

Słuchawki zakończone są pozłacanym (to już standard u Creativa) złączem typu mini jack (3.5mm), zaś przewody użyte w produkcie, wykonane są z miedzi beztlenowej (Oxygene Free Copper - OFC). Zwykła miedź, pod wpływem: pary wodnej, oparów kwasów czy ługów, jak również i wysokiej temperatury, utlenia się, przez co spada jej przewodnictwo prądu. Miedź beztlenowa jest dużo bardziej odporna na takie "ataki".

Kolejnym modelem, jest EP-380. Jak widać na poniższych zdjęciach, są to słuchawki nauszne. Dzięki zrezygnowaniu z niewygodnego i zazwyczaj twardego pałąka, słuchawki są niezwykle lekkie (całość waży około 32g), i bardzo wygodne. Pasmo przenoszenia słuchawek, wynosi 16 Hz ~ 24 kHz, a impedancja (opór całkowity) wynosi około 20 ohm.

Słuchawki trzymają się ucha, dzięki elastycznemu (można go odginać, co widac na zdjęciu) ramieniu. Same słuchawki posiadają miękką i wygodną wyściółkę, dzięki czemu nawet kilkugodzinne słuchanie, nie męczy.

Przewód, podobnie jak w poprzednim modelu, został wykonany z miedzi beztlenowej. Długość przewodu, wynosi 1.1 metra.

Przewód zakończony jest pozłacaną końcówką typu mini jack (3.5mm) Kolejnym produktem, jest model HQ-140. Jak widać na zdjęciach, są to słuchawki za uszne z pałąkiem (który pomimo dość dużej elastyczności, jest ciasny i twardy). Podobnie jak w poprzednim modelu (EP-380), również i tutaj, wyściółka jest bardzo miękka i wygodna, niestety po kilkunastu minutach, daje o sobie znać sposób "montażu" słuchawek na głowie.

Sposób "montażu" słuchawek ma jeden plus - idealnie nadaje się dla osób aktywnych np.: biegających, czy jeżdżących na rowerze - można być pewnym, że pomimo dość szybkiego ruchu głową, słuchawki pozostaną na swoim miejscu.

Waga słuchawek jest już zdecydowanie większa i wynosi 56g, jednak (jeśli nie brać pod uwagę sztywnego pałąka), to są dość wygodne.

Długość przewodu jest dłuższa niż w dwóch poprzednich modelach, i wynosi 1.2 metra. Kabel jest oczywiście wykonany z miedzi beztlenowej, i zakończony pozłacanym złączem typu mini jack.

Pasmo przenoszenia wynosi 20 Hz ~ 20 kHz, a impedancja waha się w granicach 24 ohm.

HQ-1700, są jednymi z lepszych słuchawek jakie miałem okazję przetestować. Jak widac na poniższych zdjęciach, są to słuchawki z pełnymi i dużymi zausznikami, które całkowicie zakrywają uchu i doskonale odseparowywują od dźwięków otoczenia.

Pasmo przenoszenia słuchawek wynosi 10 Hz ~ 25 kHz, impedancja wynosi aż 32 ohm, zaś czułość waha się w granicach około 104 dB.

Model HQ-1700 jest wyposażony w regulowany i duży pałąk, osłonięty gumą, dzięki czemu jest bardz wygodny.

Waga słuchawek wynosi 126g, mimo to słuchawki są niezwykle wygodne - pomimo kilkugodzinnego słuchania, nie odczuwałem zmęczenia, z powodu obecności tego modelu na mojej głowie ;).

Słuchawki można złożyć, co bardzo ułatwia transport

Zauszniki są niezwykle wygodne - wyłożone są miękkim futerkiem - dodatkowo, naokoło obszyty został materiałem skóropodobnym. Membrany są wyłożone delikatnym materiałem (co widać na poniższych zdjęciach)

W głośnikach zastosowano lekką i super cienką membranę, o średnicy zaledwie 30mm, co w połączeniu z neodymowym systemem magnetycznym, zapewnia rewelacyjną jakość dźwięku, o jakości hi-fi.

Długość przewodu wynosi zaledwie 0.5 metra, i jest zakończony (jak zwykle zresztą) pozłacanym złaczem mini jack. Oczywiście przedów został wykonany z miedzi beztlenowej.

Dodatkowo w zestawie znajdziemy przedłużacz, o długości 1 metra, wykonany z miedzi beztlenowej i zakończony pozłacanymi końcówkami.

Kolejnym modelem jest produkt o oznaczeniach SL-3100. Z poniższych zdjęć można wywnioskować, ze są to słuchawki bezprzewodowe.

Jest to jeden z najnowszych modeli Creativa, do komunikacji wykorzystujący popularną technologię Bluetooth (.

Słuchawki są zgodne z technologią A2DP (Advanced Audio Distribution Profile), która zapewnia transmisję dźwięku wysokiej jakości, oraz AFH (Adaptive Frequency Hopping), czyli technologię skokowych zmian częstotliwości, co pozwala na redukcję zakłóceń

Według producenta, zasięg urządzenia wynosi 10 metrów od nadajnika, co zresztą zmierzyłem (i potwierdzam ten wynik).

Widoczny na poniższym zdjęciu przycisk służy do włączania i wyłączania urządzenia - sygnalizuje to umieszczona obok, czerwona dioda typu LED.

Widoczne na poniższym zdjęciu wejście, służy do podpinania doń ładowarki, która ładuje znajdujące w się w urządzeniu akumulatorki typu Li-Ion. Po naładowaniu można z nich korzystać do 8 godzin.

Membrany głośników, mają 40mm średnicy, i dzięki zastosowaniu magnesów neodymowych, zapewniają bardzo dobrą jakość dźwięku. Pasmo przenoszenia wynosi w granicach 10-20000Hz, zaś dynamika kształtuje się na poziomie 85 dB. Poduszki słuchawek są bardzo miękkie i wygodne - wyłożono je syntetycznym materiałem skóropodobnym. W komplecie znajdziemy również poduszki wykonane z miękkiej gąbki (podobnie jak w modelach EP-380 i HQ-140), którymi można zastąpić standardowe poduszeczki.

Słuchawki są także wyposażone w standardowe wyjście mini jack, poprzez które (dzięki dołączonej odpowiedniej przejściówce), możemy połączyć słuchawki z np.: odtwarzaczem MP3, i w przypadku wyczerpania się bateri, wykorzystywac je jako zwykłe analogowe słuchawki.

Na jednej ze słuchawek, znajduje się przycisk (w zasadzie można to nazwać wahadełkiem), umożliwiający zmianę poziomu głośności. Drugim przyciskiem (jeśli tylko dysponujemy odtwarzaczem marki Creative), można przeskoczyć do następnego, lub poprzedniego utworu.

Na środku tylej części pałąka, znajduje się duże logo firmy - Creative'a

Nadajnik który podpinamy do źródła dźwięku jest niewielkich rozmiarów - kryje w sobie również akumulatorki Li-Ion.

Widoczny na zdjęciu przycisk, służy do synchronizacji słuchawek i nadajnika - o pomyślnym nawiązaniu połączenia, informuje niebieska dioda (która pulsuje w momencie przesyłania danych).

Do widocznego na zdjęciu "otworu", podpina się ładowarkę która ładuje znajdujące się wewnątrz obudowy akumulatorki (ładowarka jest oczywiście dołączona do zestawu).

Każdy z przewodów, został wykonany z miedzi beztlenowej, i zakończony jest pozłacaną końcówką typu mini jack.
---

http://www.3o.69.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz