29 stycznia 2013

Darmowy hosting bez reklam

Darmowy hosting bez reklam

Autorem artykułu jest Lament


Hosting to jedno z podstawowych pojęć związanych z internetem. Bez tego pierwszego nie byłoby drugiego. Usługi hostingowe są konieczne do tego, by powstawały nowe strony internetowe. A z czego, jak nie z nich, składa się internet?

Nawet coś, co nie przypomina na pierwszy rzut oka strony internetowej, jest taką stroną. Stronami internetowymi są fora dyskusyjne, blogi, platformy służące do wymieniania się różnego typu plikami itp. Strony internetowe zakładane są na serwerach. Serwery to coś takiego jak dyski twarde naszych domowych komputerów, tylko że o wiele większe, bardziej wydajne, pojemne i wytrzymałe.

Hosting to wynajmowanie wirtualnej przestrzeni na serwerach pod strony internetowe. Oczywiście za owo wynajmowanie trzeba zapłacić. Wynajem wirtualnej przestrzeni pod strony jest o wiele bardziej opłacalny niż samodzielne budowanie i utrzymywanie całych serwerów. Hosting dzielimy na płatny i darmowy.

Płatny hosting daje większe możliwości, a darmowy, jak wszystko, co bezpłatne, łączy się z pewnymi ograniczeniami. Decydując się na zakup usług hostingowych lub na korzystanie z darmowych usług tego typu, sami musimy zdecydować, co nam wystarcza i co będzie dla nas bardziej korzystnie. Większość firm udostępniających za darmo usługi hostingowe w zamian za nie zastrzega sobie prawo do zamieszczania na tworzonych tam stronach reklam swoich usług lub innych.

Istnieją też firmy, które oferują darmowy hosting bez reklam. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie i warto poświęcić trochę czasu na znalezienie firmy, która oferuje coś takiego. Darmowy hosting bez reklam nie budzi obaw, że na stronie poświęconej na przykład rozwojowi duchowości pojawią się reklamy bielizny, napojów gazowanych, akcesoriów erotycznych itp. Reklama w sieci to konieczność. Utrzymuje się z niej wiele katalogów i serwisów internetowych. Nie ulega wątpliwości fakt, że przeszkadza ona w zagłębianiu się w treści stron. Darmowy hosting bez reklam, to strony internetowe bez linków, bez banerów i filmików reklamowych. Strony nie obciążone reklamami z pewnością zyskują wiele punktów u przeglądających je użytkowników sieci. Na wszechobecną reklamę w internecie narzekamy wszyscy. Nic w tym dziwnego, bowiem jest jej coraz więcej i jest ona coraz bardziej agresywna. Trudno nie denerwować się, gdy zamiast treści otwieranej strony, przed oczami przepływa nam reklama, której w żaden sposób nie udaje się wyłączyć.

---

Więcej informacji znajdziesz na http://jak-zrobic-strone.pl/blog/praktyczne-informacje/

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Dlaczego darmowy hosting jest darmowy

Dlaczego darmowy hosting jest darmowy

Autorem artykułu jest Mateusz Borowski


Chyba każdy zaczynając swoją przygodę w internecie, zaczynał od darmowego hostingu. W taki też sposób powstała też moja pierwsza strona, która zresztą wisi sobie na darmowym hostingu już ładne parę lat.

Darmowe serwery stają się coraz popularniejsze. Praktycznie każda firma oferująca płatne usługi hostingowe, wprowadza również ich darmową wersję. I tutaj pojawia się pierwszy powód, mówiący o tym, dlaczego darmowy hosting jest darmowy - promocja. Otóż istnieje bardzo duże prawdopodobnieństwo, że klienci korzystający z darmowego serwera z czasem przejdą na płatną wersję i tym samym firma hostingowa będzie zarabiać. Jest to świetny sposób na zdobycie klientów. W tradycyjnej reklamie, często koszt zdobycia pojedyńczego klienta wynosi od kilku do nawet kilkunastu złotych. Koszt utrzymania darmowego konta jest dla hostingowców z pewnością mniejszy.

Darmowy hosting WWW to również świetne miejsce na wyświetlanie reklam. I to jest drugi powód dlaczego opłaca się firmom hostingowym udostępniać taką usługę. Zazwyczaj na stronach umieszczonych na darmowym hostingu wyświetlane są reklamy, których nie da się usunąć, lub da się usunąć za opłatą. I tutaj pojawiają się kolejne pieniądze dla firmy hostingowej. Reklamy tego typu to zazwyczaj wyskakujące bennery. Nie są zbyt przyjazne dla użytkownika. Kolejnym powodem jest również to, że serwisy umieszczone na darmowym hostingu, zazwyczaj z czasem stają się coraz większe i wymagają coraz więcej miejsca i transferu. Wtedy pojawia się konieczność wykupienia płatnego hostingu, a że przenoszenie całego seriwsu na inny serwer jest pracochłonne i czasochłonne, zazwyczaj bardziej opłaca się wykupić hosting u firmy, u której dotychczas mieliśmy go za darmo.

Podsumowując, firmy hostingowe, oferują darmowe serwery w jednym celu - chcą zdobyć klientów. Oczywiśćie nie możemy im mieć tego za złe, a raczej powinniśmy być wdzięczni za to, że możemy korzystać z nich za darmo.

--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jaki serwer dla początkujących?

Jaki serwer dla początkujących?

Autorem artykułu jest Krzysztof Borowik


Coraz więcej ludzi decyduje się na zakładanie strony internetowej, niezależnie czy jest to kierowane zainteresowaniem czy koniecznością. Obecnie nie jest potrzebna żadna szczegółowa wiedza informatyczna czy umiejętność programowania, aby móc założyć własną skromną witrynę.

Dlatego właśnie liczba rejestrowanych domen i co za tym idzie stron www, stale rośnie. Proste kreatory stron czy gotowe aplikacje jak Joomla! czy Wordpress, pozwalają nawet osobom nie mającym żadnego doświadczenia, na tworzenie i websiteprowadzenie stron internetowych. I choć łatwość zakładania własnych witryn rośnie, to jednak zawsze jest potrzebna pewna wiedza chociażby na początek. Jednym z pierwszych dylematów początkującego webmastera jest pytanie gdzie założyć stronę www, czyli jaką firmę hostingową wybrać? Na rynku jest ich mnóstwo, a każdy poleca inną twierdząc, że to właśnie ta jest najlepsza.

Na pewno ważnym aspektem jest cena serwera. Najbardziej znane marki sporo kosztują, ale są przecież inne. Przed wyborem należy się dowiedzieć jak długo dana firma utrzymuje się na rynku i jakie ma opinie użytkowników. Te ostatnie mogą być różne, ale jeżeli firma istnieje od kilku lat i ma się dobrze, to znaczy, że ludzie nadal korzystają z jej usług. Innym elementem często bagatelizowanym jest wygląd strony firmowej. To jest tak jak z człowiekiem, trudno komuś zaufać jeżeli wygląda niechlujnie. Należy też sprawdzić czy na stronie firmy są podane dane firmy jak siedziba i regon.

Kolejnym bardzo istotnym czynnikiem są parametry serwera. Niektóre oferty mogą kusić parametrami bez limitu jak transfer danych czy bazy danych, ale czy na pewno to nam się przyda w takim stopniu? Wątpliwe. Dlatego najlepiej wybrać pakiet hostingowy dostosowany do naszych potrzeb i nie przepłacać.

Bardzo ważnym argumentem dla początkujących webmasterów, jest wsparcie techniczne. Niektóre firmy niezbyt chętnie odpowiadają na błahe pytania i problemy(błahe dla nich a nie dla nas) twierdząc, że człowiek prowadzący stronę powinien mieć wiedzę. To błąd z ich strony, gdyż odpychają od siebie klientów. Miłym dla nas rozwiązaniem jest jakieś forum, wsparcia, działające w zakresie firmy i zrzeszające swoich użytkowników. Niestety mało jest takich rozwiązań, a fora są często "martwe" i nikt nie odpowiada na twoje pytania. Ale są wyjątki i firmy, które bardzo dbają o klientów i starają się im we wszystkim pomagać.

Jeżeli jesteśmy początkujący, to zapewne będziemy tworzyć stronę na bazie jakiś CMS-ów lub kreatora stron, dlatego należy sprawdzić czy owe systemy są dostępne na naszym serwerze. Bezpieczeństwo i regularne kopie naszej witryny również są obowiązkowe. Jeżeli czegoś nie wiesz pytaj, jeżeli otrzymasz wymijająca odpowiedź zastanów się czy warto wykupić tam usługę. Zwracaj także uwagę na cenę przedłużenia domeny, gdyż te mogą się sporo różnić u poszczególnych firm.

Powyższe wskazówki powinny Ci nieco przybliżyć słuszny wybór hostingu, tak abyś mógł się skupić wyłącznie na tworzeniu swoich pierwszych stron internetowych. Powodzenia!

--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jak wybrać serwery www?

Jak wybrać serwery www?

Autorem artykułu jest Mariola Konieczna


Masz już projekt strony internetowej? Zapewne szukasz dla niej hostingu. Co powinieneś zrobić, żeby ruszyć ze stroną w sieci? Na co zwrócić uwagę rozmawiając z firmą hostingową?

Zapewne istnieją jeszcze osoby, które zadają sobie teraz pytanie, co to są serwery www. Dlatego też śpieszę z wytłumaczeniem. Serwery www to miejsce w Internecie, na którym możemy umieścić swoją stronę internetową. Szukając firmy, która nam takie miejsce udostępni powinniśmy się dowiedzieć czym charakteryzuje się dobry hosting. Na co więc zwracać uwagę wybierając takie miejsce? Zadajmy kilka pytań pracownikom firmy hostingowej…

Gdzie znajdują się serwery www?

Im bliżej tym lepiej. Najlepiej jeśli w Polsce. Wtedy strony szybko się ładują i wszystko sprawniej pracuje. Unikajmy więc serwerów zagranicznych a takie często są oferowane przez różne firmy. Wcale nie oznacza to, że są lepsze.

Z kim współpracuje firma hostingowa?

Sprawdźmy dobrze firmę hostingową. Często serwery oferowane są przez małe firmeki lub tzw. „prywaciarzy”. Sprawdźmy więc na początku czy firma posiada NIP i REGON czy jest jedynie wirtualnym dostawcą. Warto dopłacić niewiele więcej do hostingu i mieć pewność, że nie będzie się psuł ani ciągle wieszał.

Zapytaj o parametry hostingu?

Jaki jest transfer miesięczny? Oznacza to jai możemy wygenerować miesięczny ruch na stronie www. Ile możemy odebrać i wysłać maili. Od tego zależy jak długo strona będzie działać sprawnie. Dla zobrazowania 1GB transferu to około 30,000 wyświetleń strony, czyli 3.000 - 5.000 wizyt miesięcznie.

Jaka jest powierzchnia dyskowa? Czyli ile mamy miejsca na serwerze, żeby umieścić naszą stronę www, pocztę, bazy danych. Jeśli strona jest duża i ma dużo plików dopłaćmy do większej przestrzeni, żeby strona działała sprawnie.

Zapytajmy również, ile możemy założyć skrzynek pocztowych i subdomen? Jaka jest cena pakietu oraz jakie mamy narzędzia administracyjne.

--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jak współpracować z domorosłym administratorem?

Jak współpracować z domorosłym administratorem?

Autorem artykułu jest sysop


Jeśli jesteś osobą, która zajmuje się profesjonalnie administracją serwerami to prędzej czy później zgłosi się do Ciebie klient który zajmuje się świadczeniem podobnych usług i będzie potrzebował pomocy w dość błachej sprawie. Poniżej znajdziesz kilka luźnych uwag i spostrzeń na temat takiej współpracy.

Firmy lub osoby prywatne prowadzące swoją działalność w internecie w znakomitej większość mają styczność w swojej pracy z serwerami różnego rodzaju usług. Część z nich zdecyduje się na stałe zatrudnić osobę lub osoby z doświadczeniem których zadaniem będzie opieka nad tymi maszynami. Pozostali z różnych powodów wśród których najczęstszym są finanse zdecydują się na własną rękę wykonywać zadania administracyjne. Do takich decyzji mogą zachęcać liczne fora i strony internetowe poświęcone tematyce serwerowych systemów operacyjnych. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy że takie oto portale często zrzeszają podobne osoby szukające porad i nie posiadające głębszej wiedzy na temat zarządzania serwerami. Taki stan rzeczy prędzej czy później prowadzi do sytuacji w której domorosły administrator popełni błąd i będzie zmuszony skorzystać z pomocy profesjonalisty.

Najgorszym możliwym przypadkiem są interwencje na serwerze administrowanym przez osobę, która posiada bardzo ogólną wiedzę na temat sprzętu i systemu operacyjnego. Wykonywanie jakiejkolwiek usługi dla takiego klienta powinno kończyć się jasnym potwierdzeniem z jego strony że usługa została wykonana i nie ma co do niej zastrzeżeń. Rozumiem, że może być to nieco utrudnione z powodu założenia jakim jest słaba wiedza jednak jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie przed niekończącymi się reklamacjami. Proszę sobie wyobrazić, że doświadczony administrator wykonuje usługę w sposób gwarantujący poprawną realizację założeń a jednak osoba, która na co dzień opiekuje się maszyną w sposób zupełnie nieświadomy po jakimś czasie odwraca wykonane czynności powodując przywrócenie stanu sprzed wykonania usługi. Administracja serwerami takiej osoby może być naprawdę bardzo uciążliwa. Jako że robi to przypadkiem bez świadomości konsekwencji swojego działania można przypuszczać, że osoba taka założy iż to nie jej działanie a błędnie wykonana usługa i zgłosi się z reklamacją do wykonawcy.

Ciekawym zagadnieniem jest również częste narzekanie zleceniodawców na fakt iż muszą zapłacić określoną kwotę za wykonanie jakiejś czynności w przysłowiowe „pięć minut”. Osoby takie zupełnie pomijają fakt iż szybki czas realizacji usługi wiąże się z bardzo dużą wiedzą praktyczną i wieloletnim doświadczeniem w wykonywaniu takich samych lub podobnych zadań. Przypuszczalnie domorosły administrator spędził by kilka dni wertując szereg postów na rożnych forach związanych z administracją serwerami, wykonując na serwerze polecenia podsuwane mu przez osoby posiadające niewiele większe doświadczenie w dziedzinie jaką jest administracja serwerami. Wykonywanie tych instrukcji na działającej maszynie produkcyjnej może zakończyć się jej unieruchomieniem.

Najbardziej wartościowym elementem usług administracji serwerami są konsultacje. Ich cena jest dość wysoka ponieważ zagadnienie to wiąże się z przekazywanie nie tylko suchych informacji ale także wiedzy na bazie której wysuwane są przedstawiane tezy i rozwiązania. Jeśli niedoświadczony administrator zapragnie skonsultować się z osobą o dużo większym zasobie wiedzy musi się liczyć ze sporym wydatkiem. Jednak musi pamiętać, że nie otrzymuje jedynie „suchego” rozwiązania problemu ale poznaje genezę jego wystąpienia i kilka wariantów jego rozwiązania. Wynika z tego, że konsultacje pozwalają rozwiązać zaistniały problem, dają możliwość zrozumienia w jaki sposób i jakie czynności doprowadziły do niepożądanego stanu maszyny a także przekazywana jest wiedza na temat jak rozwiązywać takie same lub zbliżone problemowe sytuacje w przyszłości.

Jako podsumowanie chciałbym zadać pytanie: jak długo osoba bez doświadczenia będzie w stanie prowadzić swoją działalność nie ponosząc straty w wyniku popełnionych przez siebie błędów? Pytanie to kieruje do osób które stoją przed decyzją czy nawiązać współpracę z tanim domorosłym administratorem czy z osobą która ceni odpowiednio swoje usługi i jest gwarantem dobrze wykonanej pracy, długotrwałej stabilności i bezpieczeństwa.

--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Obsługa klienta w serwisach hostingowych

Obsługa klienta w serwisach hostingowych

Autorem artykułu jest Kamil Kosiarski


Decydując się na dostwcę usług hostingowych dla swojej internetowej wizytówki, przedsiębiorcy często nie zwracają uwagi na jakość obsługi klienta, a przecież całkiem możliwe, że taka pomoc niejednokrotnie będzie potrzebna.

Najlepszym miejscem do zaczerpnięcia informacji na ten temat są rozmaite fora internetowe dla prowadzących biznes, obfitujące w wiele wątków opisujących to zagadnienie.

Najważniejszą cechą obsługi klienta jest jej dostępność. Najczęściej spotyka się kontakt przez pocztę e-mail. Ten sposób komunikacji pozwala na zwięzłe opisanie swoich problemów lub pytań, jednak czas oczekiwania na odpowiedź może być długi. Szczególnie borykają sie z tym dostawcy preferujący wyłącznie ten rodzaj komunikacji, a obsługujący wielu klientów.

Optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie wielu kanałów dostępu do pomocy. W przeciwieństwie do poczty e-mail, linia telefoniczna oferuje niemal natychmiastowy kontakt z odpowiednią osobą. Pomimo stereotypowego wizerunku znudzonych życiem, cynicznych pracowników („Czy na pewno komputer jest podpięty do gniazdka?”), support telefoniczny oferuje bezpośredni kontkat z fachowcem i błyskawiczną wymianę informacji. Jest to nieocenione w nagłych przypadkach, kiedy każda minuta zmarnowana na czekaniu kosztuje przedsiębiorcę sporo pieniędzy. Takie połączenia są z reguły bezpłatne ale i dostęp do wsparcia telefonicznego nie zawsze obejmyje 24h/dobę.

Aby udostępnić zainteresowanym jak najwięcej informacji na starcie, bez konieczności kontaktu z obsługą klienta, usługodawcy z reguły umieszczają na stronie serię najczęściej zadawanych pytań (FAQ – ang. Frequently Asked Questions, pl. Najczęściej Zadawane Pytania) i krótkich, treściwych odpowiedzi na nie. Rozwiązanie to najczęściej sprawdza się w przypadkach, kiedy kwestia rozwiązania problemu sprowadza się jedynie do wyszukania informacji związanych np. z warunkami świadczenia usług przez serwis. Jedynie najprostsze zagadnienia dotyczące problemów w działaniu są wyjaśnione.

Kilku dostawców usług oferuje tzw. live chat. Dostępne przez całą dobę okienko czatowe, w którym można swoje problemy opisać przeszkolonej osobie zapewniając sobie jednocześnie ciągły kontakt i możliwość pracy nad rozwiązaniem kłopotu. Jest to zdecydowanie najlepszy sposób radzenia sobie z nieprawidłowościami związanymi z serwerem firmy. Warto zwrócić na to uwagę wybierając hosting dla firm.

Opisane powyżej kanały komunikacji nie zawsze występują w komplecie, warto jednak się zastanowić, czy oszczędniość z tego wynikająca jest warta ryzyka.

--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jakie czynniki brać pod uwagę wybierając hosting dla strony firmowej?

Jakie czynniki brać pod uwagę wybierając hosting dla strony firmowej?

Autorem artykułu jest Kamil Kosiarski


Każdy przedsiębiorca prędzej czy później stanie przed koniecznością otworzenia strony firmowej. Mając do wyboru tak wielu dostawców hostingu może się to okazać nie lada problemem. Od małych i tanich serwisów oferujących podstawowe usługi do dużych, specjalizujących się w usługach dla określonych klientów.

Który z nich jest najlepszy, czym kierować się przy wyborze, która opcja bardziej się opłaca?

Przede wszystkim istotny jest limit transferu danych. Dla małych, wyłącznie informacyjnych stron taki limit może być niski, bo przekroczenie go na pewno nie będzie łatwe. Jeśli jednak mamy do czynienia z rozbudowaną stroną (np. sklepem internetowym) i prognozujemy duży ruch, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na tę cechę serwera. Taki limit transferu w zależności od dostawcy waha się między 3 a 10 gigabajtów miesięcznie z możliwością odpłatnego zwiększenia limitu.

Znaczenie pojemności serwera również zależy od wielkości naszej strony i o wielkość tę powinny się martwić wyłącznie serwisy przechowujące dużo plików. Dla strony-wizytówki każda pojemność jest odpowiednia. Czy jest to 5 czy 25 gigabajtów, nie ma to większego znaczenia jeśli nasza strona zamuje jedynie promil tej pojemności.

Często pomijaną usługą, a przecież istotną z punktu widzenia przedsiąbiorcy, jest infolinia lub helpdesk oraz ich jakość. Warto o tym pamiętać, aby w przypadku jakichkolwiek problemów mieć dostęp do szybkiej i efektywnej pomocy. Oprócz pomocy telefonicznej i kontaktu e-mailowego przydatny może być również konsultant on-line lub blog, na którym dowiedzieć się można o zmianach i nowych opcjach.

Usługi dodatkowe udostępnione przy wyorz hostingu mają niebagatelne znaczenie dla przedsiębiorcy. Takie aplikacje jak katalog kontrahentów, wystawianie faktur i poczta elektroniczna z organizerem mogą korzystnie wpłynąć na wydajność firmy.

Oczywiście nie powinno się zapominać o cenie, jaką przyjdzie nam płacić. Hosting dla firm nie musi być wielkim wydatkiem, jednak warunki płatności mogą niezwykle pomóc (lub po prostu nie przeszkadzać) startującej firmie. Niektóre serwisy oferują np. pierwszy rok za darmo, a w prezencie przydatne narzędzia.

Kwestia wyboru hostingu nie sprowadza się wyłącznie do sprawdzenia pojemności czy transferu. Dlatego zanim zdecydujemy się na dostawcę, warto wziąć pod uwagę oferowane ułatwienia w kierowaniu naszą firmą i fachową obsługę.

--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Strona gotowa - teraz wybór hostingu

Strona gotowa - teraz wybór hostingu

Autorem artykułu jest Grzegorz Syso


Gdy wszelkie prace nad naszą stroną Internetową zostaną zakończone, gdy gotowe jest już logo, oferta przygotowana nie pozostaje nic innego jak wybór pakietu hostingowego. Mimo tego, że jest to świat wirtualny, rządzi się swoimi regułami i trzeba umieć się w nim poruszać i wiedzieć, jakie koszta trzeba ponieść, by w nim funkcjonować.

Dwie kwestie najważniejsze: rejestracja domeny i hosting. Wybór domeny jest zazwyczaj łatwy. Nawiązuje do tematyki prowadzonej strony, do nazwy firmy, do nazwiska właściciela. Musi także być łatwa do zapamiętania, ponieważ kiedyś może stać się wizytówką strony czy firmy. Wymyślenie nazwy dla domeny zależy od kreatywności, natomiast sprawą trudniejszą jest jej dostępność. Taka domena musi być wolna, czyli niezarejestrowana.

Kolejną kluczową sprawą jest wybór hostingu. Ważne, aby wśród licznych ofert firm hostingowych znaleźć tani hosting. Tani hosting nie oznacza jednak, że gorszy. Oferta taniego hostingu może być czasową promocją firmy i na takie należy zwracać uwagę. Od taniego hostingu i profesjonalizmu tej usługi zależy szybkość wyświetlania się strony, jej dostępność i niezawodność. To bardzo ważne, gdyż komfort użytkowników podczas przeglądania naszej strony jest najważniejszy. Powolne wczytywanie się podstron może skutecznie zniechęcić użytkownika. Dlatego przy wyborze taniego hostingu należy kierować się takimi cechami, które ten komfort zapewnią. Jednak tani hosting, który jest szybki nie jest jedyną kwestią, o której należy pamiętać.

Ważne jest też, czy nasza strona nie jest ciężka, tzn. nie ma na stronie olbrzymich zdjęć, dokumentów, grafik, które wolno się wczytują. Wtedy szybki hosting nie pomoże. Wina leży po stronie twórcy strony, który jej nie zoptymalizował, nie stworzył zgodnie z regułami usability i zapomniał, że nawet na szybkim i tanim hostingu taka strona będzie się wolno wczytywać. Gdy porównanym oferty firm oferujących tani hosting i ich limity są zbliżone, wybieramy najczęściej opcję tańszą. Taka jest zasada rynku. Wygrywa ten, kto ma niższe ceny i ta reguła na tanim hostingu się nie kończy. Dotyczą wszystkich usług czy produktów.

--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Hosting www – co to takiego?

Hosting www – co to takiego?

Autorem artykułu jest Grzegorz Syso


„Poszukuję dobrego hostingu www, może znasz jakąś godną zaufania firmę i możesz mi polecić jej usługi?” – zapytałam kolegi w nadziei, że rzuci nazwami paru firm i moje poszukiwania bardzo się zawężą. „A co takiego ten hosting www?”– odpowiedział pytaniem na pytanie.

„Hmm...” – zastanowiłam się na moment. Zagadnienie hostingu www nie jest szeroko znane. Mimo tego, że firm hostingowych jest cała masa, stron i ich właścicieli chętnych na hosting www jeszcze więcej, to i tak wiedza na temat usług jest jeszcze znikoma. Można powiedzieć, że raczkuje w porównaniu do nowych technologii telekomunikacyjnych. Tak naprawdę zainteresowanie hostingiem www i poszerzaniem wiedzy na jego temat następuje, gdy zamierzamy wystartować z własną stroną, sklepem internetowym czy innym projektem, który potrzebuje hostingu www.W dalszej części zajmiemy się tematyką hostingu www.

Hosting www to inaczej mówiąc usługa udostępnienia miejsca na serwerze firmy, z którego możemy korzystać w ramach przyznanych limitów. Ktoś mógłby powiedzieć a po co mamy wynajmować (opłaty są najczęściej pobierane miesięcznie lub rocznie) miejsce na serwerze? Nie możemy uruchomić własnego serwera? Odpowiedź jest prosta: Nie. Było by to całkowicie nieopłacalne. Po pierwsze, nasze zapotrzebowanie na hosting www jest o wiele mniejsze niż zasoby serwera. Nasza strona zarówno na początku, jak i w późniejszym okresie nie potrzebuje aż tyle powierzchni dyskowej, transferu itd. Po drugie, nie poradzimy sobie ze skonfigurowaniem serwera.

W profesjonalnej firmie oferującej hosting www znajdują się doświadczeni administratorzy, którzy pomogą rozwiązać problem techniczny. Po trzecie, gdy zdecydujemy, że nie chcemy kontynuować naszej przygody ze stroną , sklepem internetowym itd., nasz abonament wygaśnie bez żadnych konsekwencji. To sprawia, że zajmowanie się hostingiem www na własną rękę jest bezsensowane i nie opłacalne.

**Kopiowanie, rozpowszechnianie, wykorzystywanie w części lub w całości powyższego tekstu jest zabronione.

--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Cztery zalety kolokacji

Cztery zalety kolokacji

Autorem artykułu jest W. Orzechowski


Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem rozwiązania hostingowego dla twojej strony internetowej to weź pod uwagę kolokację. Poniżej znajdziesz jej cztery zalety.

1. Niskie koszty transferu

To chyba największa zaleta kolokacji. Dlaczego? Przykładowo w Stanach Zjednoczonych niskobudżetowe łącze DSL dla klientów biznesowych z ograniczoną ilością transferu kosztuje od 150 do 200 dolarów. Praktycznie za tą samą cenę (a czasami nawet niższą) możesz umieścić swój serwer w profesjonalnym centrum danych, oferującym znacznie szybsze i pozbawione limitów transferu danych łącza. Ponadto dobra serwerownia zapewnia najwyższą stabilność połączenia z Internetem.



2. Profesjonalne centra danych mają najlepsze zabezpieczenia przed brakiem, zasilania

Możesz kupić serwer (maszynę) i umieścić ją w siedzibie swojej firmy, ale nie będzie to najlepszym rozwiązaniem. Jeżeli, na przykład w wyniku bardzo obfitych opadów śniegu, okaże się, że siedziba twojego przedsiębiorstwa zostanie pozbawiona prądu to jakie masz szanse na zapewnienie ciągłego działania twojego serwera? Nawet jeżeli posiadasz zapasowy generator, to może on nie mieć wystarczającej mocy do tego, żeby zasilać jednocześnie twój serwer i dostarczać energii elektrycznej reszcie firmy. To oznacza, że w przypadku nagłej awarii zasilania twoja strona internetowa będzie niedostępna dla twoich potencjalnych klientów. Tymczasem kolokacja zapewni ci nieprzerwane działanie twojego serwera nawet w przypadku naprawdę długotrwałych przerw w dostawie prądu.



3. Jesteś jedynym właścicielem sprzętu

Inaczej niż w przypadku hostingu dedykowanego, kolokacja daje ci pewność, że to ty jesteś jedynym właścicielem sprzętu - serwery dedykowane są tylko wynajmowane użytkownikom i nie należą do nich.

4. Swoboda instalacji oprogramowania

Na swoim serwerze możesz zainstalować każde oprogramowanie, którego potrzebujesz. W dodatku możesz to wszystko zrobić zdalnie, bez fizycznego dostępu do maszyny.

--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jakie są zalety kolokacji?

Jakie są zalety kolokacji?

Autorem artykułu jest W. Orzechowski


Usługa kolokacji polega na oddaniu swojego serwera w ręce fachowców z profesjonalnego centrum danych. W artykule przedstawiono kilka zalet wynikających z takiego rozwiązania hostingowego.

Oszczędności

Jeżeli chciałbyś zbudować własną serwerownię musisz się liczyć z ogromnymi kosztami. Ponadto utrzymanie własnego centrum danych generuje bardzo duże koszty stałe obejmujące wydatki na infrastrukturę, energię, personel etc. Kolokacja jest w tym wypadku zdecydowanie tańsza.

Bezpieczeństwo

Profesjonalne centra danych są w stanie zapewnić twojej maszynie bezpieczeństwo na najwyższym poziomie niemożliwym do osiągnięcia bez ponoszenia znaczących kosztów. Dzięki kolokacji twój serwer znajdzie się w monitorowanej 24 godziny na dobę serwerowni, wyposażonej w systemy chłodzenia i filtrowania powietrza oraz zasilanie awaryjne. Należy również wspomnieć o tym, że centra danych położone są w tak dobranych lokalizacjach, aby były one w jak najmniejszym stopniu narażone na katastrofy naturalne (pożary, powodzie, trzęsienia ziemi).


Wydajność

Jeżeli rozważałeś wybranie tradycyjnego, współdzielonego hostingu, to musisz wiedzieć, że jego wydajność pozostawia wiele do życzenia. W porównaniu z takim rozwiązaniem kolokacja zawsze wygrywa. Własny serwer zapewni ci całą dostępną na maszynie pamięć RAM, dużo wyższy transfer i zużycie procesora na poziomie 100%, co z pewnością przyczyni się do zwiększenia wydajności twojej strony.

Niezawodność

Kolokacja zapewnia twojemu serwerowi klimatyzacje i stabilne zasilanie. Przełoży się to na zwiększenie długości życia twojego sprzętu. Ponadto obsługa centrum danych zapewni regularnie wykonywane pełne kopie zapasowe twoich danych. Dzięki temu nawet w przypadku usunięcia ich z dysków twojego serwera będziesz mógł łatwo je odzyskać.

--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Rozwiązania hostingowe

Rozwiązania hostingowe

Autorem artykułu jest W. Orzechowski


Decydując się na działalność biznesową bardzo ważną sprawą jest wybór odpowiedniej formy hostingu. W poniższym artykule będziesz mógł zapoznać się z trzema najbardziej popularnymi rozwiązaniami hostingowymi.

Hosting współdzielony (serwery wirtualne)

Hosting współdzielony jest bardzo ekonomiczny. Jeżeli zdecydujesz się na tą formę hostingu, to twoja strona dostanie swoją własną domenę i będzie hostowana na potężnym serwerze razem z prawdopodobnie stoma innymi stronami. Serwery wirtualne często oferują wiele różnych usług takich jak serwer poczty e-mail, bazy danych i różne możliwości instalowania własnych, dodatkowych modułów. Wsparcie techniczne z reguły jest na dobrym poziomie.

Hosting dedykowany (serwery dedykowane)

Jeżeli zdecydujesz się na hosting dedykowany, to twoja strona będzie hostowana na serwerze dedykowanym. Serwery dedykowane są chyba najdroższym możliwym rozwiązaniem, ale na pewno tańszym niż własna serwerownia. Taka forma hostingu najlepiej sprawdza się przy dużych stronach z wysokim ruchem sieciowym oraz dla stron używających specjalistycznego oprogramowania. Hosting dedykowany daje ci ogromne możliwości i wysoki stopień bezpieczeństwa oraz praktycznie nieograniczone możliwości instalowania własnego oprogramowania.

Kolokacja

Kolokacja to rozwiązanie hostingowe, które umożliwia ci umieszczenie twojego serwera (maszyny) w serwerowni (centrum danych) dostawcy tej usługi. Ta forma hostingu jest bardzo podobna do utrzymywania serwera (maszyny) w siedzibie w twojej firmy, z ta różnicą, że kolokacja pozwala umieścić twój sprzęt w miejscu, które zostało zaprojektowane w tym celu. Jeżeli zdecydujesz się na kolokację, to dostawca tej usługi będzie miał najprawdopodobniej bardzo dobre zabezpieczenia przeciwko pożarom i innym katastrofom, zapewnione zasilanie awaryjne, podłączenie bezpośrednio do sieci szkieletowej i o wiele więcej.

--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Czym jest kolokacja?

Czym jest kolokacja?

Autorem artykułu jest W. Orzechowski


Kolokacja twojego serwera (maszyny) daje ci największą elastyczność, ze wszystkich innych rozwiązań hostingowych. To ty wybierasz sprzętową konfigurację serwera i oprogramowanie jakie zostanie na nim zainstalowane.

To ty wybierasz sprzętową konfigurację serwera i oprogramowanie jakie zostanie na nim zainstalowane. Dostawca usług kolokacyjnych zapewnia połączenie z Internetem i zajmuje się zapewnieniem odpowiedniego środowiska do działania twojego serwera – np. zapewnia zasilacze awaryjne (UPS), zabezpieczenia przeciwpożarowe i klimatyzację. Ty ponosisz koszty związane z utrzymaniem twojego serwera w centrum danych.


Firmy, które zapewniają takie usługi jak kolokacja, mają też często w swojej ofercie usługi hostingu dedykowanego. W tym wypadku klient, czyli ty, wynajmuje serwer (maszynę) znajdujący się w centrum danych firmy oferującej ten typ hostingu.


Kiedy decydujesz się na kolokację, to płacisz za fizyczna przestrzeń, którą będzie zajmował twój serwer. Kolokacja z reguły wymaga większych kosztów wstępnych, niż wynajęcie serwera dedykowanego od firmy hostingowej. Na przykład w Stanach Zjednoczonych koszt kupna serwera to około 4000 dolarów za maszynę z segmentu low-end i 9000 dolarów za średniej jakości serwer. Wynajęcie miejsca w szafie rack to koszt około 500 – 700 dolarów opłaty wstępnej. Kwotę tą będziesz też musiał płacić co miesiąc. Jeżeli zdecydujesz się na dokupienie switcha lub routera, to będziesz musiał dopłacić od 1500 do 2000 dolarów za low-endowy sprzęt. Sumarycznie będziesz musiał zapłacić co najmniej 7500 dolarów – w tej sumie nie zawiera się cena za obsługę wykwalifikowanego personelu, ubezpieczenia, dodatkowego sprzętu zabezpieczającego itp. Jednak należy pamiętać, że jeżeli zdecydujesz się na kupno własnego sprzętu, to nie warto oszczędzać na jego utrzymaniu. Profesjonalna serwerownia będzie w stanie zapewnić jakość usług i bezpieczeństwo twojej maszyny na najwyższym poziomie.

--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Dlaczego warto wybrać kolokację

Dlaczego warto wybrać kolokację

Autorem artykułu jest W. Orzechowski


Jeżeli zdecydujesz się na kolokacje, to twój serwer będzie w dobrych rękach. Skorzystasz z lat doświadczenia personelu obsługującego centrum danych oraz fachowego i nieprzerwanego wsparcia technicznego.

Uzyskasz dostęp do najbardziej niezawodnych i najszybszych sieci szkieletowych na świecie. Umieszczenie swojego serwera (maszyny) w takim miejscu jak profesjonalna serwerownia pozwoli ci wyeliminować koszty, które musiałbyś ponieść na zakup specjalistycznego sprzętu takiego jak generatory i zasilacze awaryjne UPS - korzystanie z nich jest wliczone w cenę kolokacji. W celu wybrania najlepszego dostawcy usług kolokacyjnych możesz skorzystać z Internetu, dzięki któremu porównasz setki ofert. Personel profesjonalnego centrum danych zaoferuje ci pełne wsparcie techniczne w skład którego wchodzi zarówna instalacja i konfiguracja systemu operacyjnego, ale też tak proste sprawy jak zrestartowanie serwera.


Możesz zamówić kolokacje poprzez pośredników, którzy tylko wynajmują racki od centrów danych, lub możesz bezpośrednio wynająć powierzchnię dla twojego serwera u właściciela serwerowni. Inny sprzęt taki jak sprzęt sieciowy i magazyny danych także może zostać kolokowany. Kolokacja ma wiele zalet, które czynią ją lepszym rozwiązaniem niż hosting dedykowany. Na przykład jeżeli kolokujesz swój serwer to prawdopodobnie otrzymasz lepsze podłączenie do Internetu, niż gdybyś zdecydował się na hosting dedykowany. Ponadto w wypadku kolokacji często jakość oferowanego wsparcia technicznego jest wyższa. Jedną z najważniejszych zalet jest też fakt, że w przypadku kolokacji posiadasz swój serwer na własność, a nie tylko go wynajmujesz, jak to ma miejsce w przypadku hostingu dedykowanego.

--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Kilka zdań na temat kolokacji

Kilka zdań na temat kolokacji

Autorem artykułu jest W. Orzechowski


Istnieje wiele korzyści jakie może dać ci kolokacja. Jedną z nich jest, na przykład, niska cena za podłączenie twojego serwera (maszyny) do Internetu.

Dzielenie się łączem z innymi serwerami znajdującymi się w centrum danych nie oznacza, że prędkość twojego połączenia z Internetem będzie na niskim poziomie. Firmy, które stać na takie przedsięwzięcie jak profesjonalna serwerownia, mają z reguły podłączenie bezpośrednio do sieci szkieletowej kraju, w którym znajduje się ich centrum danych, co oznacza bardzo duże i szybkie pasmo. Jeżeli twoja firma chciałaby uzyskać takie połączenie na własną rękę, to musiałaby wydać dużo więcej pieniędzy, niż w przypadku skorzystania z kolokacji. W przypadku tak wydajnego łącza fakt współdzielenia go z serwerami innych klientów serwerowni, nie oznacza spadku jakości i szybkości połączenia dla twojego serwera.


Kolokacja jest dobrym rozwiązaniem jeżeli cenisz sobie swobodę. W przeciwieństwie do serwera dedykowanego, w przypadku kolokacji masz pełną dowolność w wyborze oprogramowania i ewentualnego ulepszania twojej maszyny. Jest tak dlatego, ponieważ w przypadku kolokacji tylko wynajmujesz powierzchnię w centrum danych, natomiast w przypadku serwera dedykowanego wynajmujesz serwer (maszynę), którego właścicielem jest firma hostingowi. Ponadto korzystając z kolokacji masz dostęp do wsparcia technicznego na poziomie często przewyższającym wsparcie techniczne dla serwerów dedykowanych. Twój sprzęt będzie w dobrych rękach doświadczonych ekspertów i znajdzie się w stabilnym oraz bezpiecznym środowisku centrum danych, bezpieczny zarówno przed brakiem zasilania, jak i katastrofami naturalnymi.

--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Kilka zalet kolokacji

Kilka zalet kolokacji

Autorem artykułu jest W. Orzechowski


W poniższym artykule autor przedstawił kilka zalet kolokacji - rozwiązania hostingowego, które zakłada umieszczenie własnego serwera w wynajętej powierzchni w profesjonalnym centrum danych.

Dzięki kolokacji przerwy w dostawie energii elektrycznej przestaną być problemem, ponieważ profesjonalne centra danych wyposażone są zasilanie awaryjne, w postaci zasilaczy awaryjnych (bezprzerwowych) UPS. Ponadto w przypadku dłuższych przerw w dostawie prądu serwerownia zaopatrzona jest w generatory diesla. Dzięki tym zabezpieczeniom będziecie mieli gwarancję, że wasze serwery pozostaną online przez cały czas, nawet wypadku awarii sieci energetycznej - największego wroga serwerów.


Dostawca usług kolokacyjnych gwarantuje szybką łączność serwera z Internetem, poprzez wiele równoległych połączeń. Pomaga to zachować jak najwyższy uptime. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, istnieje możliwość podłączenia dodatkowych serwerów do serwera głównego. Dzięki temu duży ruch sieciowy może zostać obsłużony z łatwością i przy minimalnych nakładach czasowych.


Kolokacja spowoduje, że wasz serwer będzie stale pod czujnym okiem inżynierów sieciowych, którzy zapewnią jego nieprzerwane i poprawne działanie. Wasz serwer będzie chroniony przez specjalistów i strażników 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Ponieważ centrum danych to droga inwestycja to dostawcy kolokacji będzie przede wszystkim zależało na jej bezpieczeństwu - wasz serwer skorzysta na tym dodatkowo.


W przypadku jakiegokolwiek uszkodzenia serwera, to dostawca usług kolokacyjnych będzie największym poszkodowanym. Dzięki temu można spokojnie stwierdzić, że centrum danych, w którym umieścicie swój serwer będzie bezpieczniejsze, niż siedziba waszej firmy.

--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Główne zalety kolokacji

Główne zalety kolokacji

Autorem artykułu jest W. Orzechowski


Kolokacja serwerów ma swoich przeciwników i zwolenników. Niektórym pomysł umieszczania własnego serwera w miejscu nie należącym do nich, może wydawać się mało atrakcyjny.

Ale jeżeli ktoś kieruje się rozsądkiem to może uznać to za korzystniejsze rozwiązanie, niż wyda mu się ono na pierwszy rzut oka. W zasadzie z którejkolwiek strony by na to nie spojrzeć to kolokacja wydaje się praktyczna i sensowną opcją.


Dostawca usług kolokacyjnych instaluje serwer (maszynę) w rackach, w swoim centrum danych. W rezultacie serwer taki współdzieli łącze z innymi serwerami znajdującymi się w serwerowni. W zamian za możliwość umieszczenia swojego sprzętu w profesjonalnym centrum danych, właściciel maszyny płaci określoną kwotę pieniędzy.


Opłaty za dobre łącze szeroko pasmowe mogą przyprawić o ból głowy. Szczególnie jeżeli strona ma duży ruch sieciowy, wtedy opłaty za transfer mogą być bardzo wysokie. Perspektywa płacenia tylko za wynajem powierzchni w centrum danych, zamiast płacenia za transfer wydaje się wtedy kusząca i kolokacja zyskuje na atrakcyjności.


Właścicielowi serwera zostanie przypisany adres IP, dzięki któremu będzie mógł połączyć się ze swoim serwerem z każdego miejsca na świecie. Nie musi być fizycznie w pobliżu serwera, żeby nim zarządzać.


Inną zaletą kolokacji jest fakt, że firma, która zainwestowała w tak drogie przedsięwzięcie jak własna serwerownia, jest na pewno ekspertem w dziedzinie obsługi serwerów. Dzięki kolokacji pracownicy tej firmy będą mieli oko na twoją maszynę i będą w stanie rozwiązać każdy problem, który może się pojawić w trakcie jego eksploatacji.

Jak widać o wyborze kolokacji własnego serwera, mogą zadecydować zarówno względy ekonomiczne, jak i techniczne.

--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Kilka słów o kolokacji

Kilka słów o kolokacji

Autorem artykułu jest W. Orzechowski


Kilka zdań i wskazówek na temat coraz bardziej popularnej formy hostingu jaką jest kolokacja własnego serwera w zewnętrznym centrum danych.

Kolokację można określić jako popularną formę hostingu, w której klient może wynająć miejsce w centrum danych, w przystępnej cenie. Termin „kolokacja" odnosi się do umieszczenia serwerów (maszyn) wielu firm w jednym miejscu, którego właścicielem jest firma hostingowi. Warto zaznaczyć, że możesz oszczędzić bardzo dużo pieniędzy, dzięki wybraniu kolokacji, ponieważ będziesz musiał płacić tylko za niewielki procent wykorzystywanego łącza, którego będziesz potrzebował, dzięki wzięciu go w leasing od właściciela centrum danych.


Dwie największe korzyści wynikające z kolokacji to wysokie bezpieczeństwo twojego serwera oraz brak potrzeby ciągłego monitorowania i rozwiązywania problemów związanych z serwerem. Ponadto kolokacja może dramatycznie zmniejszyć koszty instalacji i utrzymania serwera oraz zwiększyć jego uptime i polepszyć jego dostępność. Firma, do której należy serwerownia, zatroszczy się także o infrastrukturę taką podłączenie do Internetu, niezachwiane dostawy energii elektrycznej, klimatyzację i zabezpieczenia przeciwpożarowe.


Jednak jest kilka wskazówek i środków ostrożności, które musisz podjąć zanim zdecydujesz że kolokacja, lub inny rodzaj hostingu, jest dla ciebie odpowiedni. Bezpieczeństwo, kontrola i elastyczność są trzema czynnikami, które nigdy nie powinny być ignorowane, bez względu na koszty. Żeby być pewnym, że podjąłeś dobrą decyzję, musisz wybrać dostawcę usług hostingowych, który w przeszłości świadczył usługi najwyższej klasy i rozszerzone o dodatkowe elementy. Musisz także uważnie przeczytać warunki usługi zanim złożysz swój podpis na umowie lub wyrazisz w inny sposób chęć zawarcia umowy.

--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Kolokacja, czy hosting dedykowany?

Kolokacja, czy hosting dedykowany?

Autorem artykułu jest W. Orzechowski


W dzisiejszych czasach obecność w sieci jest absolutnie niezbędna dla każdej firmy. Kiedy nadchodzi czas wyboru najbardziej odpowiedniego typu hostingu dla firmowej strony WWW, sporo osób ma problemy z podjęciem decyzji.

Pomiędzy różnymi odmianami hostingu, które są obecnie oferowane, hosting dedykowany i kolokacja zyskują coraz większą popularność. Jednak wielu ludzi myli te pojęcia i w konsekwencji wybierają rozwiązanie niedopasowane do swoich potrzeb. W tym artykule dowiesz się czym różnią się te dwa typy hostingu.

Najpierw zapoznajmy się z hostingiem dedykowanym. Nazwa sama w sobie sugeruje na czym polega to rozwiązanie. Dzięki tej usłudze klient dostaje dostęp do całego serwera - zarówno sprzętu jak i oprogramowania. Hosting dedykowany pozwala użytkownikowi na prowadzenie swojej strony internetowej w sposób płynny i niezakłócony, przy dużo większym łączu, bezpieczeństwie i zaawansowanych opcjach, niż przy innych rodzajach hostingu.


Hosting dedykowany jest dostępny w różnych konfiguracjach - musisz wybrać najbardziej dla ciebie odpowiednią, biorąc pod uwagę twoje potrzeby i możliwość finansowe. Przy wyborze serwera musisz wziąć pod uwagę takie czynniki jak procesor, RAM, dysk twardy, system operacyjny, szerokość łącza i dodatkowe oprogramowanie. Koszt serwera dedykowanego będzie zależał od konfiguracji sprzętowej i oprogramowania maszyny.


W przypadku drugiego rozwiązania jakim jest kolokacja, cały sprzęt (serwer) jest dostarczany przez klienta i umieszczany w centrum danych firmy oferującej usługi kolokacji. Jeżeli więc chcesz zdecydować się na kolokację musisz kupić swój własny serwer (sprzęt). Serwerownia, a właściwie firma, która jest jej właścicielem zadba o obsługę techniczną i bezpieczeństwo, zarówno fizyczne jak i sieciowe, twojej maszyny. Oczywiście fachowa obsługa kosztuje, a serwer kupiony na własność będzie droższy od wynajmowanego.


Jeżeli więc szukasz oszczędności, to hosting dedykowany będzie dla ciebie dobrą opcją. Jeżeli natomiast jakość jest dla ciebie priorytetem, to powinieneś zdecydować się na kolokację.

--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jak wybrać najlepszy hosting dla twojej strony www

Jak wybrać najlepszy hosting dla twojej strony www

Autorem artykułu jest agata


Masz już swoją stronę internetową i chciałbyś zrobić z niej użytek? Kolejny krok to po prostu pozwolić zaistnieć jej w sieci. Aby było to możliwe musisz wybrać dla swojej strony www hosting.

Hosting to nic innego jak udostępnianie pewnych zasobów serwera dla stron www. Dotyczy to głównie udostępniania określonej objętości dysku twardego, maksymalnej ilości danych jakie mogą zostać przesłane poprzez łącza do serwera, oraz największego możliwego obciążenia serwera przez usługi.

Wraz z postępującym w zawrotnym tempie rozwojem internetu jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać nowe strony i serwisy internetowe a wraz z nimi cała masa firm oferujących usługi hostingu. Jak spośród tak licznej grupy wybrać tą najbardziej atrakcyjna ofertę. O czym pamiętać przy wyborze agencji hostingowej?

Oto kilka praktycznych porad:


1)Dopasuj hosting do swoich potrzeb i indywidualnych wymagań, każda firma działająca w internecie, każdy serwis czy strona www jest inna, i dlatego usługi hostingowe muszą być każdorazowo dopasowywane do specyfiki klienta, dlatego zrezygnuj z firmy, która twierdzi, że ma usługo dla wszystkich klientów, nie od dziś wiadomo, że jak coś jest do wszystkiego to tak naprawdę jest do niczego,

2)Dowiedz się jak najwięcej o swojej stronie, najlepiej wypisz na kartce wszystko co wiesz na temat swojej strony czy serwisu, np. jaką ma tematykę, charakter, do jakiej grupy chcesz dotrzeć, jakiej liczby odwiedzin spodziewasz się na swojej stronie każdego dnia. Zupełnie inne serwery będą wymagane dla strony dla bloga nastolatki, inne dla serwisu z plikami video czy dużą ilością zdjęć, a jeszcze inne dla katalogu lub wyszukiwarki stron www.

3)Myśl przyszłościowo, większość zaczynających swą działalność w sieci firm/osób zaczyna od bardzo prostych, schematycznych stron, tzw. wizytówek, ale z czasem strona rozbudowuje się, pojawiają się na niej nowe elementy i nie ma sensu wykupować nowego hostingu, dlatego już wcześniej pomyśl co ewentualnie będziesz chciał dodać do swojej strony za jakiś czas, może to będzie jakieś forum,a może bardziej rozbudowana galeria zdjęć czy filmów, a może dodatkowa strona.

4)Określ techniczne parametry, po raz kolejny przyda ci się kartka papieru, wypisz na niej wszystkie dane techniczne i parametry, które będą potrzebne do twojej strony www, zwróć uwagę na:

pojemność dysku

transfer, czyli maksymalną ilość bajtów jaka będzie mogła być przesłana w dane jednostce czasu

ile będziesz potrzebował baz danych

jaką kwotę pieniędzy możesz na to przeznaczyć

czy będziesz potrzebował reklam, jeśli tak to jakich

ile kont e-mail będziesz potrzebował itp.

5)Darmowy hosting nie dla każdego, jeśli zakładasz firmę lub inny e- biznes zrezygnuj z darmowego hostingu, jest to dobre rozwiązanie dla osób prywatnych, gdyż darmowe serwery są zwykle przepełnione denerwującymi reklamami, czym z pewnością nie zyskasz sobie szacunku potencjalnych klientów, jeśli chcesz się dobrze zaprezentować musisz zainwestować w profesjonalne usługi hostingowe

6)Porównaj oferty, zanim zdecydujesz się na wybór konkretnej agencji sprawdź w sieci możliwie jak najwięcej ofert z różnych agencji zajmujących się hostingiem, porównaj ceny, oferowane warunki i ewentualne promocje oraz wszelkie te parametry o których była mowa w punkcie 4.

---

agata b.

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Serwery internetowe

Serwery internetowe

Autorem artykułu jest Grzegorz Patynek


Serwery internetowe, jak wykupić odpowiedni, do czego ich używać, jakie są cechy kont internetowych. Jakie usługi należy wybrać by nie czuć się oszukanym.

Serwery internetoweW ofercie dostawców usług internetowych możemy znaleźć serwery internetowe.
Jak tworzymy stronę w php, to wybierzmy serwer, który obsługuje php. Może się zdarzyć, że będziemy zlecać stworzenie strony internetowej zewnętrznej firmie. Taka firma może chcieć korzystać z systemu cms, na przykład te tworzone przez gci, także miejmy na uwadze wybór serwera który ten język obsługuje.
Wybór języka aplikacji jest najważniejszy przy wyborze serwera. Możemy też chcieć założyć sobie konto email w domenie. Serwery oferują różne ilości kont emailowych, od nieskończenie wielu do kilku kont, którą opcje wybierzemy, zależy znacznie od ceny jaką zapłacimy. Każdy serwer powinien mieć odpowiednią obsługę techniczną, najlepiej czynna całą dobę. Wśród serwerów mamy dostawców, którzy dostarczają nam domeny internetowe razem z serwerem i wtedy cena wliczona jest w koszt serwera, pamiętajmy jednak, że często dostajemy serwer początkowo w promocji ale w następnych latach płacimy już dużo więcej niż na początku, wiec ustalmy, jak długo dana strona ma istnieć w sieci, jak długo, to może lepiej wybrać tańszego dostawce, nie zważając na promocje.
Jak wykupimy serwer to dostajemy miejsce na serwerze. Na przykład przy wykupionym serwerze w gci, logujemy się tam przez konto ftp, podając swój identyfikator oraz hasło. Dobrze jak możemy utworzyć bazę danych na przykład mysql. To daje nam wiele więcej możliwości przy tworzeniu aplikacji internetowych. Systemy cms, są tak skonstruowane, że posiadają bazy danych, więc trzeba by sprawdzić w ofercie czy ta usługa się znajduje. Jak posiadamy swoją własną domenę, to w jej konfiguracji podajemy adres serwera dns na którym znajdywać się będą dane. Każdy serwer ma swój własny numer dns. W panelu administracyjnym zarządzamy miejscem na serwerze. Jak się wyczerpie miejsce, to możemy mieć kłopoty z działaniem aplikacji, więc pamiętajmy o miejscu na serwerze.

---

--

Grzegorz Patynek

Gminne Centrum Informatyczne

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Kolokacja - co to jest i dlaczego możesz jej potrzebować

Kolokacja - co to jest i dlaczego możesz jej potrzebować

Autorem artykułu jest W. Orzechowski


Rozważając zakup serwera dla twojej firmy powinieneś rozważyć kolokację. Jeżeli nie wiesz czym jest kolokacja i jakie korzyści możesz z niej wyciągnąć, ten artykuł jest dla ciebie.

Z kolokacją mamy do czynienia gdy firma płaci za wynajęcie powierzchni w centrum danych, którego właścicielem i zarządcą jest druga firma. Kolokacja jest powszechną praktyką, ponieważ pozwala firmom na umieszczenie ich serwerów (maszyn) w kontrolowanym i stabilnym środowisku bez konieczności budowania własnego centrum danych. Jeżeli twoja firma musi zaistnieć w sieci kolokacja może być dla ciebie dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza jeżeli masz specjalne wymagania.


Istnieje wiele przyczyn, dla których kolokacja może być dla ciebie dobra. Jedną z nich mogą być koszty - wynajmując powierzchnię w centrum danych innej firmy wystarczy, że przetransportujesz tam swój serwer i go podłączysz - obsługa centrum danych zatroszczy się o jego chłodzenie, zasilanie i podłączenie go do Internetu. Szczególnie w wypadku, gdy posiadasz już działający serwer, który sprawia problemy (pada i ciężko zapewnić mu fizyczne bezpieczeństwo) warto rozważyć kolokację. Prawidłowo zaprojektowana i dobrze zarządzana serwerownia jest w stanie zapewnić wysoki up-time i fizyczne bezpieczeństwo przechowywanych danych.


Innym argumentem przemawiającym za kolokacją jest chęć rozmieszczenie swoich zasobów sprzętowych (serwerów) po całym świecie. Takie działanie może być podyktowane względami wydajnościowymi, dzięki umożliwieniu rozbicia ruchu sieciowego w zależności od jego pochodzenia i przekierowania go do odpowiedniego serwera. W wypadku katastrof naturalnych takie działanie również może przynieść korzyści - wszystkie duże korporacje nie trzymają swoich serwerów w jednym miejscu, ale mają je rozsiane w centrach danych umieszczonych na obszarze całej kuli ziemskiej. Budowa własnych centrów danych w różnych miejscach świata jest bardzo droga, jednak dzięki kolokacji twoją firmę może być stać na rozproszenie swojej infrastruktury serwerowej.

--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Kolokacja - zalety dla twojego biznesu

Kolokacja - zalety dla twojego biznesu

Autorem artykułu jest W. Orzechowski


Kolokacja to umieszczenie swojego serwera (maszyny) w profesjonalnym centrum danych i oddanie go pod opiekę specjalistów. W artykule dowiesz się dlaczego takie rozwiązanie może być dobre dla twojego biznesu.

Dla większości firm, z wyjątkiem wielkich korporacji, kolokacja może zaoferować niższe koszty i lepszą wydajność, niż utrzymywanie własnej serwerowni, nie mówiąc już o budowie własnego centrum danych. Przedsiębiorstwa, których nie stać na takie przedsięwzięcia powinny rozważyć wynajęcie miejsca w istniejących centrach.

Poniżej wymieniono sześć zalet dla biznesu wynikających z kolokacji:

1. Stabilne zasilanie

Profesjonalne centrum danych jest w stanie zapewnić zasilanie serwera w każdej sytuacji. Najlepsze serwerownie zapewniają pełną ochronę przed przepięciami i piorunami, podwójne lub potrójne baterie zapasowe i generator diesla na wypadek przedłużonej przerwy w dostawie prądu. Są w stanie sprostać niemal każdemu wyzwaniu dotyczącemu stabilności zasilania.

2. Bezpieczeństwo fizyczne

Nawet jeżeli na poziomie oprogramowania zapewniono najlepszą ochronę, nic nie jest w stanie powstrzymać szpiega przemysłowego lub niezadowolonego pracownika przed fizycznym włamaniem się do serwera znajdującego się w firmie i wyniesienia z niego twardych dysków. Posiadając fizyczny dostęp do HDD jest najprostszym sposobem na kradzież ważnych danych. Odpowiedzią na to zagrożenie jest kolokacja. Centra danych są w stanie zapewnić ochronę przed tego rodzaju zagrożeniami na dużo wyższym poziomie, niż jesteś w stanie zrobić to u siebie w firmie.

3. Tańsze koszty łącza

Dzięki kolokacji koszt dzierżawienia łącza do twojego serwera w przeliczeniu na 1 Mbps jest niższy, niż w przypadku dzierżawienia tego samego łącza dla serwera znajdującego się fizycznie w twojej firmie.

4. Niższe opóźnienia

Profesjonalne centra danych podłączają się bezpośrednio do sieci szkieletowych, dzięki czemu pakiety danych muszą przejść krótszą drogę od serwera do użytkownika strony. Powoduje to obniżenie opóźnień w komunikacji z serwerem.

5. Łatwa rozbudowa

Jeżeli skorzystasz z kolokacji rozbudowa twoich serwerów staje się o wiele prostsza. Dzięki profesjonalnej obsłudze nie musisz martwić się dostępnością twojej strony w czasie rozbudowy - serwerownia zadba o to, żeby twój uptime nie ucierpiał.

6. Odporność na czynniki środowiskowe

Kolokacja zapewni twojemu serwerowi odporność na czynniki środowiskowe takie jak, powodzie, trzęsienia ziemi, pożary, a nawet wilgotność i zanieczyszczenie powietrza. Lokalizacje centr danych są dobierane z najwyższą starannością i uwzględnieniem ryzyka wystąpienia powyższych czynników. Ponadto centra stosują szereg zabezpieczeń przed wymienionymi zagrożeniami. Koszty tych zabezpieczeń są zbyt wysokie dla przeciętnej firmy chcącej samodzielnie zabezpieczyć swój serwer znajdujący się w jej siedzibie.

To tylko kilka zalet korzystania z kolokacji. Jeżeli posiadasz w swojej firmie własny serwer zastanów się czy własna serwerownia jest dla ciebie opłacalna. Prawdopodobnie zaoszczędzisz więcej pieniędzy oddając swoja maszynę pod opiekę profesjonalnego centrum danych.

--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Wybieramy serwer! Czyli miejsce na Twoją stronę Internetową i pocztę.

Wybieramy serwer! Czyli miejsce na Twoją stronę Internetową i pocztę.

Autorem artykułu jest Robert Kujawa


Warto pamiętać, że administratorzy mogą robić wszystko na swoich serwerach. Nie tylko ze stroną WWW, ale przykładowo
również czytać nasze Emaile, wysyłać je jako my... Ktoś powie po co mieliby to robić? Zgodzę się, że ludziom generalnie trzeba ufać, ale powinniśmy mieć bezpieczeństwo prywatnych danych na uwadze.

Osoba zaczynająca przygodę w sieci może czuć się przytłoczona ilością ofert hostingu dla swojej strony.

Generalnie rozróżnia się dwa podstawowe rodzaje firm:
- Posiadające własne serwerownie i sprzęt
- Podnajmujące serwery w innych firmach i oferujące jedynie hosting pod własną marką.

Posiadanie własnej serwerowni oznacza znaczne koszty poniesione na inwestycje. Natomiast firmę współdzielącą konto hostingowe może założyć każdy i to prostsze niż myślisz. Firmy te pomimo, że "polskie" rzadko działają na polskich serwerach, bo te są zazwyczaj droższe. Korzystają często z usług firm zlokalizowanych w USA, ale też innych krajach Europy Zachodniej.

Taką firmę zakłada się całkiem prosto, ale równie szybko można zlikwidować taki interes. Dlatego ważne jest, aby wybrać ofertę firmy, która działa już kilka lat i udowodniła tym samym, że potrafi spełnić wymagania konsumetów.

Jak się w takim razie zdecydować? Ja zawsze polecam, którąś z większych polskich firm. Sam korzystam z usług firmy średniej: IQ.pl już od 5 lat i jestem zadowolony. Warto popytać wśród znajomych, albo poradzić się webmastera, z którym pracujemy.

- Kolejną coraz rzadszą grupą są serwery utrzymane często przez studentów, pasjonatów zagadnień sieciowych i najczęściej Linukusa. Taka osoba zazwyczaj utrzymuje strony Internetowe w gronie swoich znajomych.

- Najbardziej prestiżową opcją, odpowiednią dla osób które w sieci planują coś "większego" jest własny serwer, ale ulokowany w specjalnym i chronionym centrum danych.

Wskazówka:
Warto pamiętać, że administratorzy mogą robić wszystko na swoich serwerach. Nie tylko ze stroną WWW, ale przykładowo
również czytać nasze Emaile, wysyłać je jako my... Ktoś powie po co mieliby to robić? Zgodzę się, że ludziom generalnie trzeba ufać, ale powinniśmy mieć bezpieczeństwo prywatnych danych na uwadze.

Wskazówka:
Serwer musi działać cały czas, ewentualnie z minimalnymi przerwami. Prywatne osoby mogą nie być w stanie
zapewnić odpowiedniego zabezpieczenia na wypadek chociażby braku napięcia, czy awarii, gdy po prostu nie ma ich w domu...

Podsumowanie

Zanim zdecydujemy się na hosting warto, rozważyć oczywiście wszystkie opcje, ale oszczędności na tym polu nie są wskazane.

Serdecznie Pozdrawiam
Robert Kujawa - "Marketing Internetowy, który przynosi zyski"


--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zły dostawca usług hostingowych - firma przekręt?

Zły dostawca usług hostingowych- firma przekręt?

Autorem artykułu jest Coopernik


Szukając miejsca hostingowego na swoje strony, trafiłem na takie "ziółko". Firma która przed dokonaniem wpłaty, potrafiła skontaktować się w ciągu pięciu minut. Po dokonaniu opłaty w ciągu kolejnych pięciu minut, moje konto było aktywne. Tylko chwalić, niestety pomyliłem się. Od kilku dni czekam na odpowiedź pomocy tej firmy.

Jaki hosting do ebiznesu. Hosting płatny czy darmowy

Moje poszukiwania dobrego dostawcy hostingu, zaczęły się od wyboru platformy darmowej , pewnie jak u większości zaczynających swoją przygodę z zarabianiem przez internet. Po przetestowaniu kilku kont, wybrałem jedno, postawiłem na tym końcie tego bloga, oraz cms Joomla. Zero problemów jak do tej pory, proste i jasne wskazówki, szybka odpowiedź z pomocy technicznej z odpowiedzią na moje pytanie.

Kierując się poradami i sugestiami, osób bardziej doświadczonych w budowaniu biznesu przez internet. Zalecających wybranie hostingu profesjonalnego, zdecydowałem się wybrać hosting w firmie Webd.pl , wyjątkowo przystępne ceny, całodobowa obsługa techniczna, niby same pozytywy. I na moje nieszczęście zdecydowałem się wybrać tego niby profesjonalnego,"usługodawcę"- piszę w cudzysłowiu usługodawcę, bo jak dla mnie to są amatorzy.

Sprawy z założeniem konta, wyborem domeny, opłaceniem, zajęły mi nawet nie godzinę. Byłem zadowolony, od chwili rejestracji do jej potwierdzenia, nie minęło więcej jak pięć minut, schody zaczęły się gdy postanowiłem na tym czymś - nazywanym szumnie profesjonalnym hostingiem, postawić WordPress. Samouczek serwowany przez firmę Webd.pl, pokazuje zupełnie inne zrzuty ekranu z widokiem C-panelu, niż jest w moim panelu.

Mały drobiazg, myślę sobie, stawiałem już WordPress na darmowych hostingach, na domowym localhoscie i działało, to i tu podobna procedura - okazuje się że źle myślę, po ustanowieniu klienta ftp, założeniu bazy danych, do nowego konta, wrzucam WordPressa na serwer w Webd.pl, widzę pliki są w folderze Home, ok.

Zmieniłem oczywiście plik wp-config.php. Wpisuję - http://twojadres.pl/wp-admin/install.php i nie ma takiej strony, wpisuję adres domyślny,który podał mi dostawca - też nic, kombinuję naza mojej nowej domeny- nic, nazwa bazy danych-nic. Włączam FileZillę i wywalam wszystkie pliki z konta, likwiduje bazę danych, restartuję wszystko i zaczynam od początku. Włącza się alert zabezpieczęń Visty, co jest?

Sprawdzam Vista wywala komunikat o braku certyfikatu serwera Webd.pl, dodaję do zaufanych i rozpoczynam od zera, czyli nowy klient ftp, nowa baza, pliki WordPressa z innej paczki. Niestety sytuacja sie powtarza, to było w środę 31.12.2009. Piszę maila ( z panelu kontakt), do pomocy technicznej, mail dochodzi, ale na moją pocztę w wp.pl.

Jaja sobie robią?, czekam 01.01.2010. wysyłam do Webd dwa kolejne maile, z prośbą o pomoc, dziś jest 03.01.2010. Pracownicy Webd.pl, chyba jeszcze mają mgłę na oczach po Sylwku,do dziś zero reakcji z ich strony, mimo że zakładając konto u nich, doczytałem się że pomoc techniczna jest 24godziny, to pytam gdzie ona jest?

Myślałem że może to tylko mnie spotkał taki przypadek, w końcu swiat się nie zawali, przeszukuję więc sieć w poszukiwaniu info o tej firmie i okazuje sie że kiedyś wyłączyli serwery swoim klientom, tłumaczyli to koniecznością zmiany sprzętu.

Niestety bedę zmuszony zrezygnować z usług tego dostawcy, jutro wyślę oficjalne pismo w tej sprawie z rządaniem zwrotu pieniedzy. Prowadząc blisko 35lat własną firmę usługową, nie wiem czy na palcach jednej dłoni, byłbym w stanie policzyć moje wpadki w stosunku do klientów. Piszę o tym aby przestrzec innych potencjalnych klientów tej firmy.

Brak odzewu na moje maile ze strony pomocy technicznej,firmy webd.pl, przez kilka dni świadczy o wyjątkowym poszanowaniu klienta, przez ta firmę. O moich doświadczeniach z innymi firmami, będę starał się pisać cyklicznie. Na stronach tego bloga.

W końcu po trzech tygodniach walki udało się postawić na webd.pl, tego bloga oraz WordPress-mu z dwoma jak na razie blogami. O dziwo wszystko działa bez zarzutu. Stronki śmigają jak bolidy F-1, tylko tak dalej.

Morał z tego taki że chociaż hosting na webd.pl jest dobry, to ich pomoc techniczna pozostawia wiele do życzenia. Zwłaszcza dla mniej doświadczonych użytkowników, jeżeli właściciele webd.pl chcą mieć więcej klientów powinni się nad tym zastanowić

Wajs Mariusz

(Coopernik)

http://www.nasz-ebiznes.coopernik.pl/

---




www.nasz-ebiznes.coopernik.pl/
http://remontuj.coopernik.pl/


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Czym kuszą klientów firmy hostingowe?

Czym kuszą klientów firmy hostingowe?

Autorem artykułu jest Paweł Kuźma


O wyborze firmy hostingowej decyduje przede wszystkim jakość oferowanych usług i parametry proponowane w pakietach hostingowych. Niezłym wabikiem są promocje, gratisy czy usługi dodatkowe.

Kiedy poszukujemy firmy hostingowej, od której zamierzamy wydzierżawić powierzchnię na serwerze, mamy duży problem. Wszyscy bowiem usługodawcy gwarantują szybki, tani hosting, atrakcyjne ceny i satysfakcjonujący poziom usług. Chwalą się wieloletnim doświadczeniem i niezawodnością.

Aby się nie zagubić w szumie informacyjnym priorytetowe znaczenie ma jakość usług. W pierwszej kolejności przejrzyjmy, co proponuje nam dana firma i porównajmy z konkurencją. Wybierzmy tę firmę, której parametry hostingu są dla nas najbardziej optymalne.

Obowiązkowo weźmy pod uwagę wielkość transferu, rozmiar na dysku, możliwość bezpłatnego przetestowania usług, całodobową obsługę administracyjną czy istnienie gwarancji zabezpieczania danych poprzez kopie zapasowe.

Jeśli parametry kilku firm są zbliżone do siebie, to nadal trudno jest zdecydować się na tę jedną. W takiej sytuacji warto pokierować się przystępną ceną świadczonych usług, promocjami oferowanymi przez hostera lub możliwością wykupienia dodatkowych usług, które będą dla nas przydatne.

Jakie zatem firmy hostingowe oferują promocje?

- Najczęściej dotyczą one zwiększonego transferu, który jest zapewniany przy wykupieniu rozszerzono pakietu. Promocje dotyczące upustu cenowego polegają m.in na wykupieniu abonamentu na długi okres- im dłuższy abonament, tym tańsza usługa.

- Firmy proponują domenę za darmo lub symboliczna złotówkę w zamian za zakupienie konta na dłuższy okres. Są firmy, które wabią pocztą bez limitu lub proponują darmowe statystyki przy zakupie pakietu rozszerzonego. Niektórzy oferują 3 rok świadczenia usług za darmo w zamian za opłacenie z góry za 2 lata dzierżawy na serwerze.

- Darmowe kupony Adwords - przy załóżeniu konta firmy oferują dodatkowy kupon na kampanię adwords. Wartość takiego kuponu to kwota rzędu. 200 - 350 zł. Jest to kusząca propozycja ponieważ już na starcie możemy zacząć reklamować naszą witrynę.

- Kolejną sprawą, która często rozstrzyga o wyborze konkretnej firmy hostingowej są usługi dodatkowe, polegające na rozszerzeniu programów hostingowych o różne elementy. Każda firma ma swój katalog usług dodatkowych. Co w jednej firmie jest gratisem do pakietu lub stałym elementem danego programu hostingowego, w drugiej firmie będzie usługą dodatkowo płatną.

- W ramach usług dodatkowych klienci często korzystają z: możliwości dopłaty za przekroczenie transferu czy przestrzeni ,dodatkowego konta pocztowego, statystyk, e-faksu, dedykowanego adresu IP, konta ASP itp.

Nie dajmy zatem omamić się sloganom i chwytom marketingowym usługodawców. Dokładnie przeanalizujmy ofertę, poczytajmy opinie użytkowników na forach specjalistycznych bądź zdajmy się na informację od znajomych i pocztę pantoflową.

---

Webd - hosting stron www

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Gdy firma raczkuje w internecie...

Gdy firma raczkuje w internecie...

Autorem artykułu jest Paweł Kuźma


Osoby stawiające pierwsze kroki w tworzeniu internetowego biznesu muszą przejść długą drogę: od stworzenia strony www, wykupienia domeny, poprzez wybór odpowiedniej usługi hostingowej. Od jakości powyższych kroków zależy w dużej mierze powodzenie ich e-działalności.

Wiele osób ma pomysły na uruchomienie internetowego biznesu. Od pomysłu do realizacji jest jednak długa i wcale nie taka prosta droga. Warto zrozumieć, jak ją pokonać, by dojść do celu i uzyskać oczekiwane efekty.

Pierwsza kwestią jest zaprojektowanie strony www. Równorzędną sprawą jest rejestracja domeny, a więc unikalnego adresu internetowego, pod którym strona dostępna jest w sieci. Warto postawić na łatwą do zapamiętania, krótką nazwę, najlepiej zawierającą nazwę firmy, albo przynajmniej skorelowaną z branżą, w ramach której prowadzimy działalność.

Następnym, bardzo istotnym krokiem jest wydzierżawienie powierzchni na serwerze dla firmowego serwisu, a więc wybór usługi hostingowej. Choć hosting nie jest raczej usługa dla dużych, rozbudowanych serwisów oraz użytkowników o specyficznych wymaganiach, to dla wielu firm jest idealnym rozwiązaniem. Zwłaszcza, że dzierżawa powierzchni na serwerze jest świadczona wraz z pełną obsługą administracyjną, najczęściej dostępną 24h/ dobę.

Aby wybrać dobrą usługę hostingową należy przeanalizować wiele, na pozór niczym nie różniących się od siebie ofert.

Niektórzy zastanawiają się nad wyborem darmowego hostingu. Niestety poza tym, że jest bezpłatny, ma same wady. Może więc warto zainwestować w odpłatne miejsce na serwerze, pod warunkiem, że usługa hostingowa spełnia kilka istotnych kryteriów.

- Niezwykle ważny jest transfer. Typowe jego wartości wynoszą od 3 GB do 20 GB.Najlepiej wybrać transfer trochę większy od naszych oczekiwań. Dobrze, jeśli istnieje możliwość dokupienia transferu lub wymiany naszej usługi hostingowej na taką, o większych parametrach.

- Trzeba też zwrócić uwagę na rozmiar na dysku. Nie warto wybierać kont, które będą miały rozmiary większe niż nasze potrzeby, bowiem i tak nie zostanie przez nas wykorzystany.

- Spośród usług hostingowych polskich i zagranicznych lepiej zawsze wybrać hosting rodzimy, jeśli głównymi odbiorcami będą osoby z Polski. W ten sposób strony www będą ładowały się znacznie szybciej niż gdybyśmy dzierżawili miejsce na serwerze poza granicami kraju.

- Ważne, by przetestować usługę i skorzystać z 10-14 dniowego okresu próbnego. Dzięki takiej możliwości będziemy mogli sprawdzić w praktyce, czy oferta nam odpowiada i w zależności od podjętej decyzji, albo zrezygnujemy z świadczeń albo przedłużymy umowę z firma hostingową.

- Kluczową sprawą przy dzierżawie miejsca na serwerze jest bezpieczeństwo danych. To przede wszystkim możliwość regularnego tworzenia kopii zapasowych. Dzięki tej opcji w przypadku awarii, utraty pliku czy skasowanego maila, nie musimy się martwić utratą danych. Warto więc zapytać dostawcę usług hostingowych o koszty i warunki korzystania z kopii zapasowej.

- Wprowadzając swój biznes internetowy według powyższych zasad możemy liczyć, iż raczkujący internauta szybko zmieni się w wytrawnego właściciela dobrze prosperującej e-firmy.

--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jak wybrać hosting?

Jak wybrać hosting?

Autorem artykułu jest Piotr Kujawski


Firm świadczących usługi hostingowe są dziesiątki. Ponieważ wydaje się być to stosunkowo prosty do zorganizowania biznes, bardzo łatwo jest trafić na nierzetelnego usługodawcę. Jak uchronić się przed nieuczciwymi przedsiębiorcami?

Dane firmy
Najważniejsze sprawa: odnajdujemy dane firmy oraz w miarę możliwości sprawdzamy ich prawdziwość. Nie należy mieć zaufania do osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej oraz nie płacą podatków. Jeśli nie spełniają podstawowych obowiązków przedsiębiorcy, nie będą też mieli oporów przed natychmiastową likwidacją "biznesu" oraz naszych danych na serwerze.

Prawdziwość numerów REGON i NIP można sprawdzać na stronie Głównego Urzędu Statystycznego.

Czas istnienia firmy
Usługi hostingowe nie są łatwym przedmiotem działalności gospodarczej. Większość nowych firm nie wytrzymuje na rynku dłużej niż kilka miesięcy. A okres abonamentowy trwa rok. Im starsza firma, tym większa szansa, że usługa będzie wykonywana przez całe 12 miesięcy.

Opinie klientów
Opinie klientów mogą być pomocne, jednak nie należy się nimi sugerować w 100%. Klienci bywają złośliwi lub nie mają na tyle dużej wiedzy, by stwierdzić, że wina błędu nie leży po stronie hostingu. Znane są też przypadki zlecenia marketingu na forach internetowych specjalnym firmom. Na pewno należy zwracać uwagę na reputację osoby wypowiadającej się - jak długo uczestniczy w danym forum oraz ile postów napisała. Można także przejrzeć historię postów danej osoby aby potwierdzić jej wiarygodność.

Dostępność usługi
Istnieją specjalne serwisy monitorujące dostępność usług internetowych. Czasami zdarza się, że usługodawca sam udostępnia takie informacje na swojej stronie internetowej. Uptime poniżej 99% jest już słabym wynikiem, zaś powyżej 99.5% bardzo dobrym. Dużo firm hostingowych daje swoim klientom gwarancję SLA - gwarancję dostępności usług na określonym poziomie. Warto wówczas sprawdzić w regulaminie, na jaką rekompensatę można liczyć w przypadku niedotrzymania tej gwarancji, ponieważ często zdarza się, że trudno jest spełnić warunki uprawniające do rekompensaty.

Regulamin
Po pierwsze, regulamin musi istnieć - to podstawowa zasada. Powinien zawierać informacje wymagane przez ustawę o świadczeniu usług drogą elektroniczną (czyli informacja o sposobie składania reklamacji, o sposobie zawierania oraz zrywania umowy, o wymaganiach technicznych niezbędnych do świadczenia usługi itp.) oraz nie zawierać zapisów, które znajdują się w rejestrze klauzul niedozwolonych (do znalezienia na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów).

Pomoc techniczna
Warto sprawdzić w jakim zakresie oraz jakimi kanałami komunikacji świadczona jest pomoc techniczna. Nie chcielibyśmy przecież zostać bez możliwości skorzystania z zakupionej usługi z powodu błędu serwera oraz braku możliwości poinformowania obsługi hostingu o tym błędzie. Pomoc techniczna jest jedną z najbardziej kosztownych elementów świadczenia usług hostingowych, nie należy więc wymagać od tańszych ofert całodobowego supportu telefonicznego.

Limity
Oczywiste jest, że istnieją limity powierzchni i transferu - dyski i łącza mają określoną pojemność i przepustowość. Oferty, które zawierają brak limitów tych parametrów już powinny wzbudzić podejrzenia. Oprócz tego, ograniczone są takie zasoby jak pamięć RAM oraz czas pracy procesora. Większość firm nie podaje na swoich stronach tych limitów - a szkoda. Często zdarza się, że konta klientów są blokowane właśnie ze względu na zbyt duże obciążenie. Kolejnym limitem rzadko uzwględnianym w ofertach jest dzienny limit wysyłania maili. Brak tego limitu natomiast zwiększa ryzyko dostania się adresu IP na czarne listy, z których nie odbierana jest poczta i bardzo prawdopodobne jest, że nasze maile nie będą dochodziły do adresatów. Potencjalnego dostawcę hostingu warto także zapytać o limit ilości i wielkości baz danych oraz liczby zapytań i równoczesnych połączeń.

Bezpieczeństwo
Sprawdź podstawowe aspekty bezpieczeństwa: czy usługodawca oferuje szyfrowany dostęp tam, gdzie jest konieczne podanie hasła, czy masz możliwość odczytu plików systemowych (na przykład /etc/passwd), w jaki sposób firma przechowywuje hasła.

---

Artykuł sponsoruje: LaoHost.pl - stabilny i tani hosting. Jeśli chcesz zamieścić ten artykuł w internecie, możesz zamieścić w tekście lub pod nim nasz link partnerski.

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zarządzanie domeną

Zarządzanie domeną

Autorem artykułu jest Paweł Kuźma


Dostęp do panelu administracyjnego zarządzania domeną jak i do usług hostingowych z jednego miejsca jest wielkim ułatwieniem w pracy nad stroną www. Taką możliwość daje nam tylko wykupienie domeny oraz hostingu u jednego dostawcy.

Jako przyszły właściciel witryny internetowej, mamy już za sobą wybór nazwy domeny oraz jej zarejestrowanie w serwisie oferującym takie usługi. Następnym krokiem powinno być jej przypisanie do konta www czyli zasobów, które w przyszłości będą tworzyły nasz serwis. Miejscem w którym umieszczamy te zasoby, najlepeij jeżeli jest to serwer należący do serwisu na którym rejestrowaliśmy naszą domenę. Jest to duże ułatwienie dla nas, gdyż mamy w jednym miejscu zintegrowaną domenę, skrzynkę pocztową oraz konto www. Jest to właśnie hosting czyli udostępnianie danemu użytkownikowi pewnych zasobów wirtualnego serwera. Sprowadza się to zazwyczaj do zapewnienia miejsca na dysku, ale czasami są również usługi dodatkowe takie jak obsługa baz danych.

Następnym krokiem będzie podjęcie decyzji o tym czy będziemy korzystać z usług darmowego czy płatnego hostingu. Jeśli dopiero startujesz ze swoim przedsięwzięciem z pewnością będziesz myślał o wersji darmowej. Jednak pomimo zalety jaką jest brak jakichkolwiek opłat ma ona sporo wad, które mogą stać się kosztowniejsze niż opłacenie płatnego hostingu. Mowa tu o uboższym wachlarzu usług dodatkowych bądź ich całkowitym braku, ale przede wszystkim o braku wsparcia technicznego czyli w przypadku jakichkolwiek problemów musisz liczyć sam na siebie. Należy również wspomnieć, że w zamian za darmowy hosting firma taka może sobie zastrzec prawo do wyświetlanie na twojej witrynie reklam. Natomiast jeśli nadwyrężysz odrobinę swój budżet i zdecydujesz się na płatnego dostawcę hostingu masz gwarancję na kontakt i szybkie usuwanie wszelkich usterek.

Możesz się również zastanowić czy wybrać hostingodawcę polskiego czy zagranicznego. Twoja decyzja powinna być zależna od tego z jakiego kraju będzie odbiorca twojej witryny, bo jeśli na przykład z Niemiec to lepiej wybrać niemiecką firmę wówczas strona będzie się szybciej ładować.

---

Webd - hosting stron www

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Czy tani hosting może dorównać gigantom jak home czy nazwa.pl

Czy tani hosting może dorównać gigantom jak home czy nazwa.pl

Autorem artykułu jest Kamil Fudali


Dziś w dobie wielkiej konkurencji oraz wielu setek operatorów ciężko wybrać ten najlepszy hosting spełniający dodatkowo najlepsze wymogu stosunku cena/jakość. Z reguły chcieli byśmy otrzymać hosting tani a zarazem dobry. Niestety często cena idzie w parze z jakością jednak są wyjątki od tej reguły. Tak więc jak i jaki hosting wybrać ?

Czy nie zdarzyło wam się kiedyś spotkać strony, które to ładują się bardzo wolno, monozolnie oraz co najgorsze wygasające wyświetlając nam bardzo nie lubiany komunikat o błędzie 403. Czy jest to efekt źle wykonanej strony internetowej przez webmastera ? Może mieć to niewielki wpływ w przypadku bardzo złej optymalizacji kodu HTML oraz jego nieodpowiednim przeładowaniu oraz złej walidacji skryptu. No ale z reguły problemu należy szukać w innym miejscu po stronie serwera. To jak wyświetla się nasz strona, jak my oraz inni użytkownicy ją widzą zależy od tego w jakiej postaci oraz jak szybko zwracam go serwer www. Jednak o dziwi często tani hosting nie jest przyczyna wielu awarii czy problemów ze skryptami forum czy blogów. Jednak nie każdy tani operator jest godny polecenia. Coś taniego równa się często złej obsłudze technicznej oraz złej wymianie informacji za pośrednictwem chociażby formularza kontaktu czy pomocy. Stabilny hosting często kojarzy nam się z ofertami drogich serwerów www u znanych i cenionych operatorów. Jednak nic bardziej mylnego tani hosting często niejednokrotnie przewyższa jakością takich gigantów jak nazwa.pl czy home.pl. Wszystko tak naprawdę zależy od tego gdzie znajduje się dzierżawione przez nas miejsce dyskowe. Czy jest to renomowany i ceniony serwer czy też tylko dzierżawiony kawałek dysku rozdzielany następnie kolejnym użytkownikom przez co ciągniemy na tak zwanych „oparach”. Dodatkowym wręcz najważniejszym atutem poza stabilnością i szybkością łączy jest konfiguracja danego serwera. Często zdarzało mi się, że ten sam skrypt działający na 10 serwerach nie działa na tym 11 pomimo tego samego PHP i innych oferowanych usług. Po prostu tragiczna konfiguracja php.ini, oraz brak dostępu do htacess którego modyfikacja jest niezbędna w przypadku mojego problemu. Tutaj znowu wysuwa się inny problem mianowicie kontakt i pomoc z administratorem hostingu. Dobry hosting stron internetowych słynie zawsze z tego, że wszelkie problemy rozwiązywane są w mgnieniu oka, i co najważniejsze szybko. W przypadku pseudo serwerów www gdzie kontakt jest wręcz niemożliwy nie pozostaje nam nic innego jak porzucić tego operatora. Skoro nie ma czasu na klientów to nie wspomnę już o dbaniu o nasze pliki w postaci backup oraz całej konserwacji systemu. Dlatego warto przed wykupieniem abonamentu na dany serwer zapoznać się z opiniami na blogu oraz jeśli to możliwe testami. Nie zapominajmy także o sprawdzeniu uptime serwera czyli bezawaryjnej pracy maszyny.

---

Wpis autorski - wszelkie modyfikacje tylko za zgoda autora. Kopiowanie dozwolone w orginalnej formie.

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jaki hosting wybrać?

Jaki hosting wybrać?

Autorem artykułu jest Bartek Sprengel


Każdy, kto myśli o założeniu własnej strony www, w końcu będzie musiał sobie odpowiedzieć na pytanie: jaki hosting wybrać? Wybór jest ogromny, od serwerów bezpłatnych do tych, za które płaci się kilkaset złotych rocznie. Jednak nie cena się liczy, ale parametry jakie może nam dany usługodawca hostingowy zaoferować. Początkujący webmasterzy często zastanawiają się: jaki hosting wybrać? Wybór na rynku jest ogromny, niemal każda oferta charakteryzuje się innymi parametrami. Różni je pojemność, transfer miesięczny, dostępne bazy danych, a także obsługa techniczna i niezawodność systemów. Więc jak wybrać tę najlepszą opcję? Najlepiej zastanowić się, czego tak naprawdę potrzebujemy.

Na początek ważna jest pojemność dyskowa. Dla typowej strony bez galerii zdjęć potrzeba znacznie mniej miejsca niż dla tej ze zdjęciami. Trzeba także brać pod uwagę, jak często strona będzie aktualizowana, dodawane zdjęcia, itp., żeby nie okazało się że nasz hosting www okaże się szybko za mały. Potrzebny jest pewien „zapas” przestrzeni dyskowej, jak również możliwość, żeby w każdym momencie móc przenieść się na pakiet.

Równie ważny jest transfer miesięczny. Im więcej osób będzie odwiedzać naszą stronę, tym wyższy powinien być limit dla tej wartości. Po przekroczeniu go kolejne osoby mogą nie odwiedzić naszej strony, co z kolei wpłynie na zniechęcanie się np. potencjalnych klientów, jeśli prowadzimy sklep internetowy. Należy też pamiętać, aby wybrać szybki hosting, aby nasza strona otwierała się w krótkim czasie. Często użytkownicy Internetu rezygnują z odwiedzin, kiedy muszą kilkanaście sekund czekać na załadowanie się strony. Wpływają na to nie tylko parametry komputerów, stanowiących serwer, ale również ich lokalizacja. Szybciej otworzą się strony na serwerach zlokalizowanych w Polsce, niż te znajdujące się fizycznie poza granicami naszego kraju.

Powinnyśmy pamiętać, że odpowiedni hosting stron www może zadecydować o sukcesie naszej strony wśród rosnącej szybko konkurencji. Dlatego warto ułatwić sobie start na rynku internetowym przez rozważny wybór usługodawcy hostingowego. ---

Czytelnia

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Niezawodny hosting

Niezawodny hosting

Autorem artykułu jest Anna Lipniacka


Hosting jest usługą, bez której trudno by sobie wyobrazić funkcjonowanie wielu firm w internecie. Ich byt zależy bowiem od znalezienia się na najlepszym dla nich serwerze, na którym mogą sprawnie prowadzić swoje serwisy www, konta e-mail, konta FTP itp. W powszechnym rozumieniu pod pojęciem hosting kryje się miejsce na serwerze dostarczanym przez dostawców Internetu. Jest on potrzebny w momencie, gdy projekt firmowej strony internetowej jest już gotowy i mamy wykupioną odpowiednią domenę. Kolejnym krokiem jest wybór hostingu, który może być usługą płatną, jak i bezpłatną. W pierwszym przypadku wartość opłaty miesięcznej uzależniona jest od wielkości wynajmowanej powierzchni, limitu transferu, ilość baz danych, kont pocztowych i FTP. Większość z tych parametrów podaje się w gigabajtach (GB).

Niewtajemniczeni klienci bardzo często nie wiedzą na co mają zwrócić uwagę przy wyborze hostingu. W efekcie wybierają rozwiązania najtańsze, które w pewnym momencie przestają im wystarczać, a ich strona internetowa bardzo wolno się otwiera. Poniżej podajemy więc wskazówki dla tych wszystkich, którzy muszą w najbliższym czasie wybrać swój pierwszy, optymalny serwer lub chcą zmienić dotychczasowy na lepszy.

Na pewno należy zwrócić uwagę na ilość domen i subdomen, które są dostępne w ramach konkretnej opcji. Jeśli nawet zdecydujemy się na prowadzenie jednej strony internetowej, to warto wybrać opcję umożliwiającą zakładanie kilku subdomen. Dzięki temu nie ma mowy o blokowaniu rozwoju naszego serwisu www.

Istotną rolę odgrywa powierzchnia, którą zajmie strona internetowa oraz firmowe adresy www. Podczas obliczeń należy przyjmować, że standardowa wielkość jednego konta to ok. 20 – 30 MB. Wiele jednak zależy od rodzaju prowadzonej działalności. Przykładowo jeśli jest to agencja reklamowa, która musi przesyłać swoje projekty czy zdjęcia, to przyda się więcej miejsca. Ponadto w tym przypadku ważną funkcję będzie pełnił też transfer, czyli ilość danych przesyłanych na i z serwera.

Dobre serwery to również profesjonalna pomoc administratorów 24 h/dobę, możliwość dokupienia dodatkowego transferu bez konieczności opłaty całego abonamentu w przypadku przekroczenia limitów, możliwość korzystania z baz danych oraz bezpłatny okres testowy. ---

Jeniia

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Dobry hosting jest ważny

Dobry hosting jest ważny

Autorem artykułu jest Agnieszka Bartoszewska


Kilka słów na temat ważnego hostingu W dzisiejszym świecie Internet odgrywa bardzo ważną rolę i staje się naprawdę ważnym elementem życia wielu osób. Każdego dnia w Internecie pojawiają się nowe strony internetowe i serwisy, które mają za zadanie promować różne produkty, informować o najnowszych wydarzeniach czy przedstawiać hobby właścicieli czy opowiadać o różnych osobach, zjawiskach czy wynalazkach. Większość Internautów nie zdaje sobie sprawy z tego, że aby można było oglądać strony internetowe, ich właściciele muszą inwestować w profesjonalny hosting, domenę, a także w wiele innych ważnych elementów, które decydują o tym, że strona widnieje w sieci i jest dobrze wypromowana. Każdy właściciel strony internetowej zdaje sobie sprawę z tego, że aby strona mogła istnieć w sieci, musi być zamieszczona na wykupionym miejscu wirtualnym, czyli na serwerze, który będzie utrzymywał tą stronę i jej bazę danych. Wiele firm oferuje usługi internetowe, w tym również serwery i konta reseller, a także domeny internetowe czy sposoby reklamowania stron. Koszta usługi pt. hosting są bardzo różne, ponieważ wszystko zależy od pojemności wykupionego konta, a także od prędkości ładowania się strony i od dostępnych dodatków, takich jak chociażby php5 czy bazy danych. Wiele osób korzystających z usług hostingowych wybiera profesjonalne firmy, które gwarantują, że Internauci będą mogli swobodnie korzystać ze strony internetowej, która będzie działała szybko i sprawnie. Hosting www oczywiście można znaleźć również bezpłatny, ale najczęściej trzeba liczyć się z tym, że strona często będzie niedostępna lub że często będą występowały problemy z szybkim ładowaniem się strony czy z nagromadzeniem zniechęcających wyskakujących okienek. Wybór profesjonalnego hostingu jest więc prawidłowym wyborem, który gwarantuje, że strony internetowe będą dobrze i sprawnie działały przez cały okres swojego istnienia. --- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jaki hosting wybrać pod programy partnerskie?

Jaki hosting wybrać pod programy partnerskie?

Autorem artykułu jest Bartek Koplin


Wybór sprawnie działającego hostingu to połowo sukcesu w prowadzeniu biznesu w internecie. Nie chcesz chyba aby Twoja strona była niewidoczna przez większość dnia? Dlatego też wybierz odpowiedni dobrze się sprawujacy hosting. Skoro pierwsze koty poszły za płoty i mniej więcej wiesz już w jaki sposób możesz promować swoje programy partnerskie, masz też świadomość tego, że potrzebujesz konta bankowego możesz spokojnie wybrać serwer pod przyszłe strony.



Znaczna cześć programów partnerskich oferuje swoim partnerom materiały marketingowe dzięki, którym mogą oni swobodnie przeprowadzić reklamę w internecie danego program partnerski co znacznie zwiększa ich szansę na zarobek.
Niektóre osoby zamieszczają je wykorzystując do tego swoje własne strony. Oczywiście im większa oglądalność strony tym lepiej. Jednak jest tutaj jeden mały problem. Pomyśl teraz czy zamówisz pizze ze strony o mortal combat, czy zaciagniesz kredyt na 30lat ze strony z opisami gg lub czy też kupisz prezent dla dziewczyny ze strony o sporcie? No właśnie ciężko prawda? No ale do rzeczy..



Wszystko rozchodzi się o zaufanie osoby korzystającej z Twoich materiałów promocyjnych. Dlatego dobrym sposobem na wytworzenie takiego zaufania jest stworzenie - poświęconej tylko i wyłącznie jednemu programowi lub programom z jednej tematyki - strony internetowej. Na takiej stronie możesz wykorzystać materiały promocyjne związane z

23 stycznia 2013

Razem czy osobno? Hosting nie zawsze idzie w parze z domeną

Razem czy osobno? Hosting nie zawsze idzie w parze z domeną

Autorem artykułu jest Grzegorz Miłkowski


Zagłębiając się w meandry ofert obecnych na rynku internetowym na jaw wychodzą informacje, które na pierwszy rzut oka wydają się nieistotnymi szczegółami. Dobrze jest więc w pierwszej kolejności przygotować plan, w którym wypunktujemy cele, jakie chcemy osiągnąć dzięki korzystaniu z usług z zakresu domen oraz hostingu. Polski rynek internetowy jest już na tyle rozbudowany, że czasami trudno podjąć właściwą decyzję o wyborze firmy świadczącej nam usługi z zakresu domen oraz hostingu. W gąszczu promocji i rewolucyjnych ofert na drugi plan schodzą czynniki, mające często fundamentalny wpływ na efektywną obecność w Sieci. By nie paść ofiarą zgrabnie przygotowanych sloganów reklamowych, dobrze jest poświęcić kilka chwil na szczegółową lustrację zachwalanej oferty, gdyż czas ten może w przyszłości zaowocować bezstresowym korzystaniem z nabytych usług.

Dobrze być razem…

Najwygodniejszym dla wielu osób rozwiązaniem jest oczywiście związanie się z jedną firmą, która oprócz świadczenia usług hostingowych, będzie również zarządzała naszymi domenami internetowymi. Opcja ta daje nam szereg korzyści, z zadowoleniem księgowej na czele (otrzymującej faktury tylko z jednego źródła) oraz możliwością szybszego zarządzania wszystkimi usługami. Należy jednak pamiętać, iż w przypadku nierozważnego wyboru partnera, profity mogą zostać przysłonięte przez niewidoczne na pierwszy rzut oka kruczki, które skutecznie uprzykrzą każdemu życie.

Aby nie utonąć w morzu przykrych niespodzianek, w pierwszej kolejności należy dokładnie przestudiować regulaminy firm, u których rozważamy nabycie wspomnianych wyżej usług. Zaniedbanie na tym polu może doprowadzić do sytuacji, w której nie będziemy mogli w pełni wykorzystać możliwości drzemiących w naszym sieciowym zapleczu. Obecne na rynku oferty na pierwszy rzut oka są do siebie łudząco podobne, jednakże po przeprowadzeniu dokładniejszej lustracji, w niektórych przypadkach na jaw wychodzą pozorne drobiazgi, które w przyszłości mogą mieć znaczący wpływ np. na funkcjonalność serwera www.

…mimo, że czasami pojawiają się zgrzyty…

Z jakimi więc niedogodnościami możemy się spotkać? Przykładowo, jeśli posiadamy już domenę internetową utrzymywaną u któregoś z rejestratorów, a miejsce na serwerze planujemy wykupić u konkurencji, warto poświęcić chwilę na przestudiowanie regulaminu, aby upewnić się, czy takie rozwiązanie nie przysporzy nam problemów. Może się np. okazać, że ogranicza on możliwości dopisywania domen zarejestrowanych w innych firmach do własnych serwerów. Jest to już rzadka przypadłość, jednakże spotykana na polskim rynku. W mniej drastycznych przypadkach, regulamin narzucana restrykcję polegającą na ograniczeniu przypisywania „obcych” (czyli zarejestrowanych u konkurencji) adresów do tylko jednej bądź dwóch domen. Działania takie na polskim rynku zdarzają się na szczęście już sporadycznie, jednakże wciąż można natknąć się na firmy, które praktykują ustawianie przed klientami swoistego toru przeszkód.

Obecnie częściej spotykane są praktyki mające na celu przekonanie klienta, iż przeniesienie domeny do providera (czyli firmy świadczącej usługi hostingowe), u którego wykupiliśmy serwer jest koniecznością, gdyż bez tego niemożliwa jest np. jej konfiguracja (mimo, iż regulamin w żaden sposób nie ogranicza możliwości korzystania z zewnętrznych domen). Klienci mniej obeznani z zagadnieniami technicznymi często „wpadają” w takie sidła, decydując się, pod wpływem konsultantów, na przeniesienie swoich domen. Nie ma oczywiście nic złego w konkurencji i przekonywaniu do wyższości danej oferty nad propozycją rywali, jednak wprowadzanie nieświadomych niczego klientów w błąd zasługuje na zdecydowane potępienie, gdyż nie ma to wiele wspólnego z etyczną grą rynkową.

…które w efekcie mogą doprowadzić do podziału majątku

Na początku tego tekstu napisałem, iż najwygodniejszym rozwiązaniem jest utrzymywanie wszystkich swoich usług w jednej firmie, w związku z czym ostatnie zdania mogą wydawać się na pierwszy rzut oka zaprzeczeniem moich wcześniejszych słów. Zwykle faktycznie najbardziej opłacalnym i efektywnym wyborem jest decyzja o związku z jedną firmą W przypadku chęci poczynienia pewnych oszczędności, można pokusić się jednak o odrobinę finezji, przejawiającą się umieszczeniem swoich domen w jednym miejscu, a w innym utworzyć dla nich zaplecze hostingowe. Po co taka ekwilibrystyka? Otóż niektórzy providerzy, mający np. ciekawą ofertę serwerów www, niekoniecznie muszą również legitymować się najkorzystniejszą propozycją dla osób zainteresowanych rejestracją i późniejszym utrzymaniem domeny internetowej. W takim przypadku nic nie stoi na przeszkodzie, aby obdzielić tymi usługami dwie firmy: dostarczające nam najlepsze i najtańsze zaplecze hostingowe oraz zapewniające tanie utrzymanie domeny.

Szczegóły, o których łatwo zapomnieć

W przypadku decyzji o transferze domeny lub wyborze innego providera, należy jednak pamiętać o kilku istotnych sprawach. Przede wszystkim, przenosząc swoje pliki na serwery do konkurencji, trzeba zadbać o usunięcie domeny z poprzednich serwerów. Sama zmiana delegacji nie wystarczy. W przeciwnym wypadku mogą pojawić się problemy z działaniem adresów e-mail w danej domenie. Jeśli potencjalny nadawca wiadomości elektronicznej korzysta z tych samych serwerów co my przed zmianą, może zdarzyć się, że wysłany przez niego mail zostanie odebrany tylko lokalnie, tzn. przez poprzedni serwer, który w dalszym ciągu „widzi” naszą domenę.

Innym, dla wielu być może oczywistym przykładem, jest konieczność pamiętania o sporządzeniu kopii plików swojej strony internetowej oraz bazy danych. W przypadku rezygnacji z danego providera, wszystkie umieszczone na starym koncie dane zostają bezpowrotnie utracone. W takiej sytuacji należy również przygotować nowe hasła dostępu do kont (zarówno ftp oraz e-mail) i unikać ustawiania identycznych z tymi, używanymi u poprzedniego dostawcy usług hostingowych. Dzięki temu zabiegowi będziemy mieli pewność, iż nikt niepowołany nie uzyska dostępu do naszego nowego serwera.

W przypadku planów gromadzenia danych osobowych na wykupionym serwerze (np. prowadząc sklep internetowy lub portal społecznościowy) powinniśmy również zorientować się, czy spełnia on wymagania GIODO (Głównego Inspektoratu Ochrony Danych Osobowych) dotyczące bezpieczeństwa. Decydując się na taką działalność należy pamiętać, by osobiście zgłosić zbiór danych do rejestracji w GIODO w celu uzyskania zezwolenia na ich gromadzenie i przetwarzanie. Odpowiednie wnioski można znaleźć na stronie http://www.giodo.gov.pl/, natomiast firma świadcząca nam usługi z zakresu hostingu może udzielić wsparcia podczas wypełniania „technicznej” części dokumentu.

Dobry plan nie jest zły

Zagłębiając się w meandry ofert obecnych na rynku internetowym na jaw wychodzą informacje, które na pierwszy rzut oka wydają się nieistotnymi szczegółami. Dobrze jest więc w pierwszej kolejności przygotować plan, w którym wypunktujemy cele, jakie chcemy osiągnąć dzięki korzystaniu z usług z zakresu domen oraz hostingu. Dzięki temu, łatwiej będzie wybrać ofertę na miarę potrzeb (jakkolwiek „sloganowo” to brzmi), a pozornie nieszkodliwe kruczki mogą w porę odsłonić swoją prawdziwą twarz. ---

Grupa Adweb Planowanie i prowadzenie kampanii promocyjnych w Internecie, kreacja wizerunku, budowanie strategii komunikacyjnej w Sieci oraz tworzenie witryn i serwisów www. ADWEB.PL 2BE.PL

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl