16 stycznia 2013

Elektroniczne bezpieczeństwo

Elektroniczne bezpieczeństwo

Autorem artykułu jest justynaweb


Mało który klient banku internetowego wie, z jakich metod korzystają cyberprzestępcy.
Określenie "phishing" oznacza "łowienie" haseł. Obecnie jest to jedna z najpopularniejszych metod ataku.

Polega na zmuszeniu użytkownika do wejścia na sfałszowaną stronę, na której cyberprzestępca przechwytuje dane potrzebne do autoryzacji. Może to być login i hasło użytkownika, ale również cała lista kodów jednorazowych z karty-zdrapki. W najczęściej spotykanej wersji klient otrzymuje e-mailem odnośnik do strony wyglądającej jak witryna banku. Znajduje się na niej pole logowania. Po podaniu danych cyberprzestępca kopiuje je, wyświetla komunikat o błędnym logowaniu i przekierowuje na prawdziwą stronę banku. Fałszerstwo zdradza brak konkretnego adresata w wiadomości e-mail, błędy w treści oraz zły adres strony. Atak phishingowy kierowany jest do tysięcy osób jednocześnie, ale wystarczy dosłownie kilka "złowionych" ofiar aby atak był opłacalny.
W bardziej zaawansowanej formie cyberprzestępca wykorzystuje technikę man-in-the-middle (dosłownie "człowiek pośrodku"), atakując system operacyjny użytkownika, router lub serwer DNS. Efekt jest taki, że nawet wpisanie w przeglądarce prawidłowego adresu doprowadzi do przekierowania na fałszywą stronę.
Trudniejszy do wykrycia i uniknięcia jest atak typu man-in-the-browser ("człowiek w przeglądarce"). Zaczyna się on od zakażenia komputera złośliwym oprogramowaniem, które modyfikuje system operacyjny lub przeglądarkę. Często odbywa się to podczas instalowania pirackiego oprogramowania albo nierozsądnego klikania w odnośniki na stronach. Cyberprzestępca może ponadto zmodyfikować przeglądarkę w taki sposób, że wyświetla poprawne certyfikaty fałszywym stronom albo zapisuje ciągi wpisanych haseł.

--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz