29 stycznia 2013

Jak współpracować z domorosłym administratorem?

Jak współpracować z domorosłym administratorem?

Autorem artykułu jest sysop


Jeśli jesteś osobą, która zajmuje się profesjonalnie administracją serwerami to prędzej czy później zgłosi się do Ciebie klient który zajmuje się świadczeniem podobnych usług i będzie potrzebował pomocy w dość błachej sprawie. Poniżej znajdziesz kilka luźnych uwag i spostrzeń na temat takiej współpracy.

Firmy lub osoby prywatne prowadzące swoją działalność w internecie w znakomitej większość mają styczność w swojej pracy z serwerami różnego rodzaju usług. Część z nich zdecyduje się na stałe zatrudnić osobę lub osoby z doświadczeniem których zadaniem będzie opieka nad tymi maszynami. Pozostali z różnych powodów wśród których najczęstszym są finanse zdecydują się na własną rękę wykonywać zadania administracyjne. Do takich decyzji mogą zachęcać liczne fora i strony internetowe poświęcone tematyce serwerowych systemów operacyjnych. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy że takie oto portale często zrzeszają podobne osoby szukające porad i nie posiadające głębszej wiedzy na temat zarządzania serwerami. Taki stan rzeczy prędzej czy później prowadzi do sytuacji w której domorosły administrator popełni błąd i będzie zmuszony skorzystać z pomocy profesjonalisty.

Najgorszym możliwym przypadkiem są interwencje na serwerze administrowanym przez osobę, która posiada bardzo ogólną wiedzę na temat sprzętu i systemu operacyjnego. Wykonywanie jakiejkolwiek usługi dla takiego klienta powinno kończyć się jasnym potwierdzeniem z jego strony że usługa została wykonana i nie ma co do niej zastrzeżeń. Rozumiem, że może być to nieco utrudnione z powodu założenia jakim jest słaba wiedza jednak jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie przed niekończącymi się reklamacjami. Proszę sobie wyobrazić, że doświadczony administrator wykonuje usługę w sposób gwarantujący poprawną realizację założeń a jednak osoba, która na co dzień opiekuje się maszyną w sposób zupełnie nieświadomy po jakimś czasie odwraca wykonane czynności powodując przywrócenie stanu sprzed wykonania usługi. Administracja serwerami takiej osoby może być naprawdę bardzo uciążliwa. Jako że robi to przypadkiem bez świadomości konsekwencji swojego działania można przypuszczać, że osoba taka założy iż to nie jej działanie a błędnie wykonana usługa i zgłosi się z reklamacją do wykonawcy.

Ciekawym zagadnieniem jest również częste narzekanie zleceniodawców na fakt iż muszą zapłacić określoną kwotę za wykonanie jakiejś czynności w przysłowiowe „pięć minut”. Osoby takie zupełnie pomijają fakt iż szybki czas realizacji usługi wiąże się z bardzo dużą wiedzą praktyczną i wieloletnim doświadczeniem w wykonywaniu takich samych lub podobnych zadań. Przypuszczalnie domorosły administrator spędził by kilka dni wertując szereg postów na rożnych forach związanych z administracją serwerami, wykonując na serwerze polecenia podsuwane mu przez osoby posiadające niewiele większe doświadczenie w dziedzinie jaką jest administracja serwerami. Wykonywanie tych instrukcji na działającej maszynie produkcyjnej może zakończyć się jej unieruchomieniem.

Najbardziej wartościowym elementem usług administracji serwerami są konsultacje. Ich cena jest dość wysoka ponieważ zagadnienie to wiąże się z przekazywanie nie tylko suchych informacji ale także wiedzy na bazie której wysuwane są przedstawiane tezy i rozwiązania. Jeśli niedoświadczony administrator zapragnie skonsultować się z osobą o dużo większym zasobie wiedzy musi się liczyć ze sporym wydatkiem. Jednak musi pamiętać, że nie otrzymuje jedynie „suchego” rozwiązania problemu ale poznaje genezę jego wystąpienia i kilka wariantów jego rozwiązania. Wynika z tego, że konsultacje pozwalają rozwiązać zaistniały problem, dają możliwość zrozumienia w jaki sposób i jakie czynności doprowadziły do niepożądanego stanu maszyny a także przekazywana jest wiedza na temat jak rozwiązywać takie same lub zbliżone problemowe sytuacje w przyszłości.

Jako podsumowanie chciałbym zadać pytanie: jak długo osoba bez doświadczenia będzie w stanie prowadzić swoją działalność nie ponosząc straty w wyniku popełnionych przez siebie błędów? Pytanie to kieruje do osób które stoją przed decyzją czy nawiązać współpracę z tanim domorosłym administratorem czy z osobą która ceni odpowiednio swoje usługi i jest gwarantem dobrze wykonanej pracy, długotrwałej stabilności i bezpieczeństwa.

--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz