Do czego może służyć serwer - serwer bazy danych
Autor: Krzysztof Kurilec
Z serwerem plików „spokrewniony” jest serwer bazy danych. Wspólna funkcja to udostępnianie informacji wszystkim użytkownikom sieci.
Różnica polega na tym, że w przypadku serwera plików informacje są przechowywane w postaci ogromnej ilości plików, zapisanych w uporządkowany sposób w wielopoziomowym systemie folderów.
Na bazę danych można spojrzeć jak na jeden wielki plik, do którego dostęp kontroluje specjalne oprogramowanie. Oprogramowanie to odpowiada na zapytania pochodzące od użytkowników, generowane przez programy, w których użytkownicy pracują.
Jako przykład można podać tu program finansowo-księgowy – wszystkie dane przechowywane są w bazie danych na serwerze bazodanowym. Użytkownicy uruchamiają na swoich komputerach programy, które sięgają po potrzebne informacje do bazy danych, wysyłając do serwera zapytania o konkretne zestawy danych, które serwer bazodanowy następnie wyszukuje i odsyła.
Analogicznie w przypadku konieczności zmiany danych w bazie – nie jest wysyłany cały plik (jak ma to miejsce w serwerze plików) a jedynie odpowiednie polecenie do serwera bazy danych wraz z danymi do zapisania.
W przypadku serwera bazy danych rośnie znaczenie procesora, który ma o wiele więcej pracy niż w przypadku serwera plików. Połączenie sieciowe nie jest już tak istotne, bo z reguły ilość przesyłanych danych jest mniejsza (ale nie zawsze).
Funkcje serwera bazy danych i serwera plików można z powodzeniem łączyć w jednym komputerze-serwerze. Należy przestrzegać zasady, aby baza danych była przechowywana na innym dysku.
Kiedy potrzebujesz serwera bazy danych ?
Konieczność uruchomienia serwera bazy danych na ogół narzucona jest przez program, który chcemy wdrożyć – jak np. wspomniany wyżej program finansowo-księgowy. Konkretny program zwykle narzuca konkretne wymagania odnośnie
Kiedy nie potrzebujesz serwera bazy danych ?
Serwer bazy danych nie jest potrzeby gdy nie korzystasz z programu nie wymagającego bazy danych, która powinna znajdować się na oddzielnym serwerze.
Co Ci da serwer bazy danych ?
Po pierwsze możliwość korzystania z programu, na który się zdecydowałeś, kierując się jego funkcjonalnością. Natomiast gromadzenie informacji w bazie danych w porównaniu z plikami na serwerze plików zapewnia o wiele większą wydajność i bezpieczeństwo.
Przykładowe rozwiązania
Obecnie dostępnych jest wiele rozwiązań bazodanowych, np. MS-SQL, Oracle, MySQL, PostgreSQL. Każdy z wymienionych przykładów wymaga serwera z zainstalowanym systemem operacyjnym, może to być np. MS-Windows Server (MS-SQL, Oracle), Linux (MySQL, PostgreSQL, Oracle).
C.D.N. – kolejna rola, którą opiszę to serwer terminalowy.
Krzysztof Kurilec
www.lsb.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz