06 grudnia 2014

Bezpieczeństwo osobiste w sieci

Bezpieczeństwo osobiste w sieci


Autor: MatDob


Internet, pomimo faktu, że każdego dnia pozytywnie służy swoim użytkownikom, jest także prawdziwym niebezpieczeństwem, albowiem każdy z nas może stać się ofiarami działań cyberprzestępów.


Ataków tych może być bardzo wiele, ponieważ mogą dotyczyć kradzieży naszej tożsamości, danych, a także haseł do kont bankowych. Takich przypadków jest naprawdę wiele, spotykają się z nimi miliony osób, co powoduje, że przed tymi działaniami powinniśmy się zabezpieczyć.

Niebezpieczne działania w sieci

Na swoim nowym blogu opisałem ostatnio jak często samodzielnie ułatwiamy cyberprzestępcom dostęp do naszych danych. Sami nie zdajemy sobie sprawy, że działania, jakie codziennie wykonujemy mogą stać się dla nich znakomitą wskazówką, a dla nas mogą przynieść szereg kłopotów. Niewłaściwie zabezpieczamy swoje dane, a często też nagminnie powtarzamy nasze hasła i loginy. Złamanie hasła na jednej stronie skutkuje dostępem do wszystkich innych, czasem nader ważnych, jak na przykład banków.
Jak uniknąć błędów, które mogą ułatwić cyberprzestępcom, zdobycie cennych dla nas informacji?

Czego należy unikać?

Przede wszystkim najwyższa pora przestać powtarzać hasła. Nie stosuj takich samych haseł do kont bankowych, Allegro, Facebooka czy też Twitera. Ten sposób wystarczy, bowiem aby cyberprzestępca złamał jedno hasło, a miał dostęp do wszystkich twoich profili w sieci. Musisz także pamiętać, aby nie zapisywać swoich loginów i haseł na pulpicie swego komputera, ponieważ wcale nie jest to bezpieczne posunięcie. Przestępcy działający w sieci doskonale wiedzą jak odczytać pliki, w których zapisałeś swoje dane.
Bardzo często nasze hasła zapisujemy także w przeglądarkach internetowych, być może faktycznie jest to dla nas wygodne, jednakże jest także niebezpieczne. Mimo tego, że panuje przekonanie, że jest to proces bezpieczny, to czy mamy pewność, że kiedyś w praktyce ktoś nie złamie naszych haseł?

Złote zasady zapewniające bezpieczeństwo w sieci

Niezwykle ważnym elementem korzystania z Internetu, a przede wszystkim z internetowych kont bankowych czy też portali społecznościowych, jest zastosowanie bezpiecznych haseł, które to znamy jedynie my sami. Warto wybrać także odrębny mail i hasło, jeżeli robimy zakupy w sklepach internetowych. Co więcej każde Twoje hasło powinno składać się z różnych znaków. Możesz w nim użyć liter zarówno dużych, małych, jak i cyfr, dzięki czemu możliwość jego złamania stanie się o wiele trudniejsza dla cyberprzestępcy. Oczywiście powinieneś także korzystać z fachowych programów, które mają na celu zapewnić ci bezpieczeństwo. Obecnie mamy dostęp do znakomitego programu, jakim jest zarządzanie hasłami, a także musisz skorzystać z oprogramowania antywirusowego. Dzięki temu możesz czuć się w miarę bezpiecznie i mieć pewność, że Twoje dane nie zostaną skradzione.
Takie zasady sprawią, że utrudnisz internetowym przestępcom możliwość kradzieży twojej tożsamości, czy też będziesz pewny, że pieniądze, jakie przechowujesz na swoim koncie internetowym także są w pełni bezpieczne.


Tekst powstał przy wspraciu ekspertów sklepu omegasoft.pl. Dzieki udostepnionym przez nich danych i przekaznaej wiedzy udało mi się zawarzać a artykule dużo więcej wskazówek.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz