27 sierpnia 2016

Internet stacjonarny, czy mobilny?

Internet stacjonarny, czy mobilny?


Autor: Tomasz Galicki


Dostęp do Internetu posiada dzisiaj praktycznie każdy. Sieć stwarza nam wachlarz właściwie niczym nie ograniczonych funkcji, takich jak wysłanie e-maili, komunikowanie się na odległość w czasie rzeczywistym, tworzenie i dzielenie się własną treścią, jak również jej czytanie. Jednym słowem – bez internetu ciężko jest się obejść.


Powstają specjalne programy, które obejmują instalację sieci w szkołach, bibliotekach zarówno w mniejszych, jak i w większych miastach, słyszy się też o pomyśle stworzenia darmowego internetu, który byłby dostępny wszędzie. Prawda jest jednak taka, że zbyt szybko to nie nastąpi. Jak w takim razie ma poradzić sobie ktoś, kto jeszcze dostępu do globalnej sieci nie posiada, a jest mu ona niezbędna do nauki czy komunikowania się? Możliwości jest kilka. Na obszarach miejskich, gdzie infrastruktura i okablowanie są dobrze rozwinięte najlepszym rozwiązaniem będzie szybki internet z nieograniczonym transferem. Koszty instalacji jak i późniejszej eksploatacji zależą właściwie od naszego usługodawcy. Możemy się zdecydować na jakąś popularną ofertę albo też skorzystać z propozycji internetu osiedlowego. W obu przypadkach tego typu usługa będzie nam stwarzała możliwości nieograniczonego ściągania plików i szybkiego przeglądania stron. Zwykle też, dzięki zamontowaniu dodatkowego routera, internet może być rozdzielony przewodowo lub bezprzewodowo na wiele komputerów w domu, czy w jego niedalekiej odległości.

Jednak usługodawcy poznali potrzeby również osób, które nie mogą lub nie chcą sobie pozwolić na internet przewodowy. Powody są co najmniej dwa. Pierwszy to mobilność – ludzie często się przemieszczają, czy to pociągiem, czy innym środkiem transportu i potrzebują stałego dostępu do internetu, aby w ten sposób załatwiać wszystkie ważne sprawy. Drugi to ograniczenia wynikające z miejsca zamieszkania. Często jest tak, że obszary wiejskie nie zostały jeszcze objęte programem „usieciowania” i nie posiadają odpowiedniej infrastruktury. W obu przypadkach doskonałym rozwiązaniem okaże się internet mobilny. Można z niego korzystać zarówno na komputerze stacjonarnym, jak i na laptopie – wszystko zależy od nas. Minęły już czasy, kiedy jego koszty były tak wysokie, że mogli sobie na niego pozwolić jedynie biznesmeni. Dziś w internet mobilny zaopatrują się studenci, przedsiębiorcy, ale też ludzie, którzy głównie ze względów technicznych nie mogą sobie pozwolić na lepsze rozwiązanie. Jego zaletą jest również fakt, że proponowane są coraz większe szybkości, które wcale nie są gorsze od tych, które proponuje się przy internecie stacjonarnym.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

3 komentarze:

  1. Ja zdecydowanie wolę mobilne, ale to zależy kto ma jakie potrzeby i jakie ma wymagania co do sprzetu

    OdpowiedzUsuń
  2. ja jednak wolę stacjonarny :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Zdecydowanie mobilny jest bardziej wszechstronny i sprawdzi się u wszystkich osób, które często się przemieszczają :)

    OdpowiedzUsuń