Formatowanie wiadomości i enkapsulacja
Autor: Iwona Leśniak
Sieci komputerowe niekiedy mogą być bardzo skomplikowane i składać się z dużej ilości urządzeń. Wyróżnić możemy tu bardzo rozległą sieć Internet lub bardzo prostą składającą się z dwóch komputerów połączonych bezpośrednio ze sobą. Jednak aby zapewnić komunikację między urządzeniami końcowymi nie wystarczy połącznie fizyczne.
Aby wiadomość wysłana przez nadawce dotarła do odbiorcy, musi ona posiadać określony format i strukturę. Format wiadomości jest uzależniony od jej typu oraz kanału komunikacyjnego który wykorzystujemy.Wysyłanie wiadomości możemy porównać do wysyłania listu. Niezależnie od tego gdzie wysyłamy nasza wiadomość aby dotarła ona do celu musi zawierać ustalone elementy takie jak:
- Identyfikator odbiorcy
- Pozdrowienie
- Zawartość wiadomości
- Zwrot kończący list
- Identyfikator odbiorcy
Wszystko to do prawidłowego dostarczenie wiadomości musi być spakowana w kopertę( czyli enkaplulowana). W celu zapewnienia prawidłowego zaadresowania na kopercie musi znaleźć się adres odbiorcy i nadawcy.
Dokładnie tak tamo to wygląd w przypadku wysyłania pakietu aby dotarł on do nadawcy musi być on opakowany w ramkę (patrz nizej).
- Preambuła składa się z 7 bajtów złożonych z naprzemiennych zer i jedynek służy do synchronizacji odbiorników. Służy przede wszystkim do tego aby dać czas komponentom sieciowym na wykrycie nadawanego sygnału i odczytanie go, przed nadejściem ramki z danymi.
- SFD (ang. start frame delimiter) – jest to znacznik początkowy ramki składający się z 1 bajtu.
- Adres MAC odbiorcy (6 bajtów)
- Adres MAC nadawcy (6 bajtów)
- Typ określa on typ protokołu który jest używany do transmisji danych.
- Dane rozmiar od 46 do 1500 bajtów jeżeli dane są mniejsze niż 46 bajtów, to uzupełniane są zerami.
- Suma kontrolna składa sie z 4 bajtów, służy do sprawdzenia poprawności przesłanej ramki.
Jak widzimy pole danych to maksymalnie 1500bajtów. Dlatego aby przesłać naszą wiadomość musimy ją podzielić na wiele małych małych części. Za małe lub za duże ramki mogą być odrzucane przez docelowego hosta. Dlatego musimy się trzymać narzuconych ograniczeń na rozmiar ramki, co wymaga od hosta źródłowego podzielenie długiej wiadomości na części spełniające wymagania długości ramki. Nazywamy to segmentacjom danych. Każdy segment jest enkapsulowany w oddzielną ramkę która zawiera wszystkie informacje adresowe, a następnie jest segment wysyłany jest przez sieć. Celem hosta docelowego jest odebranie poszczególnych ramek i przeprowadzenie ich deenkapsulacji, a następnie poskładanie wszystkich segmentów w jedną całość.
Iwona Leśniak
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.