15 lipca 2015

Jak pytać wujka Google? - podstawy

Jak pytać wujka Google? - podstawy


Autor: Sandra Liżewska


Wyszukiwarka Google to obecnie najbardziej popularny sposób szukania informacji. Czy na pewno potrafimy z niej korzystać?


Na początek anegdotka:
"Tato, czy jak czegoś nie ma w Google, to znaczy, że to nie istnieje?"

Może po prostu przepadło w gąszczu informacji, podczas niewłaściwego wyszukiwania.

Od tego co wpiszemy w rubryce "szukaj" będzie zależało, czy i jak szybko znajdziemy odpowiedź na interesujące nas pytanie.

Najważniejsze to jak najbardziej skonkretyzować pytanie.
Jeżeli wpiszemy w polu wyszukiwarki np. "aparat fotograficzny" to wyświetli się nam kilka milionów wyników, wśród których znajdziemy definicje aparatu fotograficznego, fora fotograficzne, informacje o konkretnych aparatach, porównanie cen, sklepy ze sprzętem fotograficznym, itd.
Aby uszczegółowić poszukiwania dobrze wiedzieć, czego rzeczywiście szukamy. Możemy np. podać konkretną markę i typ aparatu, do tego dodać czy interesują nas ceny, czy może bardziej opinie użytkowników. W ten sposób ograniczymy liczbę wyników wyszukiwania i łatwo znajdziemy odpowiedź.

Natomiast, gdy interesują nas nowinki technologiczne lub w przypadku poszukiwania specjalistycznej wiedzy dobrze jest nie ograniczać się tylko do polskich zasobów, lecz szukać w języku angielskim. Jest to najpopularniejszy język, a spora część wiedzy może nigdy nie zostać przetłumaczona na język polski.

Jeżeli natomiast potrzebujemy rozwiązać konkretny problem (np. zapakować prezent czy zawiązać krawat), wygodnie jest obejrzeć filmik. Szukać można bezpośrednio w serwisach grupujących filmy lub użyć w Google podstrony "Wideo".

Oprócz podstrony "Wideo", można znaleźć obraz danego obiektu poprzez "Grafika". Np. chcemy zobaczyć jak wygląda jakieś zwierzę, wpisujemy jego nazwę i klikamy "szukaj obrazu".
Podobnie postępujemy szukając gdzie jest położone dane miasto czy państwo. Użyjemy wtedy podstrony "Mapy".

Poza wyżej wymienionymi Google ma jeszcze inne opcje wyszukiwania, które mogą być pomocne w przekopywaniu się przez zasoby sieci. Najlepiej jest je po prostu przetestować.
fotografia, programy graficzne Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz