Etapy Tworzenia Wizualizacji 3D - Modelowanie
Autor: Piotr B.
Standardowo gdy tworzy się wizualizacje 3D; produktów, obiektów architektonicznych, lub wnętrz można wyróżnić kilka stałych etapów ich powstawania. Bazowym i pierwszym w kolejności etapem tworzenia fotorealistycznej wizualizacji jest: modelowanie w przestrzeni 3D.
Polega ono na stworzeniu cyfrowego modelu 3D bryły budynku, przedmiotu itp. Modelowanie wykonuje się z użyciem określonych technik np: (box modeling) poprzez edytowanie siatki: punktów (tzw vertex), krawędzi (edges), oraz płaszczyzn (polygons). Przy tworzeniu modelu w przestrzeni 3D bardzo przydają się tzw. modyfikatory. Są to funkcje, wykonujące określone operacje matematyczne, powodujące zmianę parametrów (objętość, kształtu itp.) tworzonej bryły. Inspiracje wpływające na twórcę projektu , który tworzy fotorealistyczne wizualizacje 3D są wspomagane przez obrazy wzorcowe: tzw. Blueprinty.
Umożliwiają one odpowiednie uchwycenie proporcji modelowanego obiektu i gwarantują dokładne odzwierciedlenie jego wymiarów. Dla przykładu warto wspomnieć, że niektóre wizualizacje architektoniczne mają tak wymodelowaną geometrię, że nawet pojedyncze źdźbło trawy jest elementem umiejscowionym w przestrzeni 3D, tyczy się to również drzew, roślin, krzewów, gdzie każda gałązka i każdy listek są modelami. Należy pamiętać jednak, że tak duża ilość geometrii powoduje spowolnienie procesów renderowania, mimo tego, że dzisiejsze komputery operują bardzo dużymi ilościami dostępnej pamięci. Wymiar stworzonego modelu, jego proporcje są ważnym czynnikiem wpływającym na fotorealizm tworzonej wizualizacji. Możemy sobie na przykład wyobrazić, że krzesło stojące w pokoju, który ma być zwizualizowany jest nieco przeskalowane. Wtedy od razu w oczy będzie się rzucać, że "coś jest nie tak", że wymodelowany element wyraźnie odstaje od reszty.
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
wspaniały wpis
OdpowiedzUsuńBardzo wartościowy wpis
OdpowiedzUsuńświetny blog i ciekawe treści.
OdpowiedzUsuńŚwietny tekst! Od roku nie czytałam tak wartościowego i fajnego artykułu.
OdpowiedzUsuńprzydatny wpis!
OdpowiedzUsuńale tu wiele fajnych wiadomości
OdpowiedzUsuńCiekawie to wygląda
OdpowiedzUsuńFajny blog, warto tu czasem zajrzeć i się czegoś nowego dowiedzieć.
OdpowiedzUsuńTo przyda mi się w pracy, w Internecie można znaleźć rozwiązanie na wiele problemów.
OdpowiedzUsuń