29 grudnia 2019

Kim tak naprawdę jest Freelancer?

Kim tak naprawdę jest Freelancer?


Autor: razor91pl


Freelancer – wymarzony sposób pracy czy zło konieczne, za które chwytamy się, gdy zostajemy bez środków do życia? Kim jest ów człowiek określany tą obco brzmiącą nazwą? Jakie zalety i wady wynikają z freelancingu? Czy naprawdę jest się czego obawiać?


Wszelkie rozważania należy rozpocząć od wyjaśnienia tej obco brzmiącej nazwy. Polskim odpowiednikiem freelancera jest wolny strzelec, potocznie „człowiek do wynajęcia”, a więc, w najprostszym rozumieniu, osoba pracująca bez etatu, na zlecenie, najczęściej realizująca takie zawody jak programista, grafik komputerowy, copywriter czy wiele innych.
Nie ulega wątpliwości, że freelancing to doskonałe rozwiązanie dla osób niepokornych, niepoddających się korporacyjnej rutynie. Dzięki takiemu systemowi można samemu ustalać godziny pracy, zmieniać otoczenie, współpracować z różnymi ludźmi i przede wszystkim samodzielnie kierować swoją karierą i rozwojem. Ponadto zarobki freelancera, który jest aktywny i podejmuje różne wyzwania, są z pewnością wyższe i bardziej satysfakcjonujące, niż dochody pracowników na etacie.
Istotnym elementem w rozwoju zawodowym freelancera jest profesjonalne portfolio. W systemie tym znaczącą rolę odgrywa również wypromowane nazwisko i rozpoznawalność. Marketing szeptany i pozyskiwanie zleceń z polecenia dotychczasowych klientów jest najskuteczniejszym sposobem promocji i gwarantem zaistnienia na rynku.
Niestety, jest wiele profesji, w przypadku których konkurencja dla freelancerów jest ogromna. Tak dzieje się na przykład na rynku pracy projektantów stron WWW. Często swoje usługi oferują już początkujący studenci, którzy składają propozycje swoich świadczeń po bardzo niskich cenach.
Wśród najczęstszych minusów bycia freelancerem wymienia się natomiast niestały dochód. Taki system nie daje gwarancji pewnych zysków, jaką mamy, podejmując się pracy na etacie. Ponadto niezbędna jest doskonała organizacja, samodzielne rozporządzanie czasem okazuje się niezwykle trudne, często nawet jest głównym powodem powrotu do tradycyjnego i bezpiecznego systemu pracy na etacie.
Decyzja o pracy freelancera wymaga dokładnego przeanalizowania wynikających z niej plusów i minusów. Z pewnością nie jest ona przeznaczona dla wszystkich, ale dla wielu może okazać się kluczem do sukcesu.


Grafik komputerowy

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

9 komentarzy:

  1. Wszystko dokładnie wyjaśnione

    OdpowiedzUsuń
  2. Cenne informacje, które warto znać.

    OdpowiedzUsuń
  3. Obecnie to bardzo modny pomysł na zarabianie

    OdpowiedzUsuń
  4. to na pewno ciekawa forma pracy. ja często jako freelancer wykonuję takie usługi jak odzysk danych, czy naprawa komputerów po zalaniu

    OdpowiedzUsuń
  5. ciekawych rzeczy człowiek się tu może dowiedzieć, będę polecać znajomym tą stronę.

    OdpowiedzUsuń
  6. człowiek każdego dnia uczy się nowych rzeczy, polecę tego bloga znajomym.

    OdpowiedzUsuń
  7. Fascynujący wpis. Podoba mi się.

    OdpowiedzUsuń
  8. Wiele razy słyszałam to pojęcie ale nie wiedziałam o co chodzi do teraz.

    OdpowiedzUsuń