12 lutego 2012

Czy warto wdrażać dedykowane systemy zarządzania treścią?

Czy warto wdrażać dedykowane systemy zarządzania treścią?

Autorem artykułu jest Milena SzałackaWiele firm oraz osób prywatnych zainteresowanych zbudowaniem ich strony internetowej decyduje się często na wybór wykonawcy oferującego rozwiązania dedykowane. Czy taki wybór faktycznie pomoże spełnić wszystkie oczekiwania? Moim zdaniem w większości przypadków niekoniecznie.

Głównymi argumentami za kupnem oprogramowania dedykowanego są:

1) funkcjonalność dostosowana do specyficznych wymagań

2) bezpieczna witryna – nikt nie zna jej kodu czy struktury bazy danych

3) wykonawca zna swój produkt bardzo dobrze – nie będzie problemem rozbudowywanie witryny o nowe funkcjonalności

4) dobre i szybkie wsparcie związane ze znajomością produktu

Prawda jest niestety zazwyczaj zupełnie inna, oto 5 najważniejszych różnic pomiędzy płatnymi i otwartymi systemami CMS, dotyczących ich zastosowania zarówno w prywatnych jak i komercyjnych projektach.

1) Dedykowane rozwiązania oparte na zamkniętym oprogramowaniu są skomplikowane – w przypadku zmiany wykonawcy naszych witryn internetowych kolejny wykonawca poświęci dużo czasu na rozpoznanie systemu lub, co bardziej prawdopodobne, zaproponuje wykonanie strony od nowa; jesteśmy więc przywiązani do jednego wykonawcy lub narażeni na dodatkowe koszta.

2) Autorskie rozwiązania są zazwyczaj droższe niż open-source'owe; utworzenie od nowa całego systemu wymaga od zleceniobiorcy zdecydowanie dłuższego czasu, co zazwyczaj skutkuje większymi kosztami.

3) Otwarte rozwiązania są bardziej bezpieczne – czuwają nad nimi nie tylko twórcy, ale również wielotysięczne społeczności użytkowników raportujących i pomagających łatać wszelkie wykryte zagrożenia; nad dedykowanym CMS'em pracują tylko twórcy, co zwiększa prawdopodobieństwo wydania oprogramowania z lukami w kluczowych funkcjonalnościach.

4) Systemy zamknięte do stworzenia nowej funkcjonalności wymagają od autora spędzenia odpowiednio długiego czasu nad kodowaniem wszystkiego od zera – w przypadku rozwiązań bezpłatnych jak Joomla, Wordpress czy Drupal nowe elementy w prosty sposób można ściągnąć z internetu, a cała praca zazwyczaj polega na konfiguracji dodatku.

5) Istnieją setki gotowych wyglądów do otwartych systemów CMS, zarówno płatnych jak i darmowych – pozwala to na proste i bezbolesne zmiany wyglądu bez ponoszenia dodatkowych kosztów na kodowanie skórki; systemy dedykowane nie mają gotowych rozwiązań i wymagają rozpoznania specyficznej dla projektu struktury, co powoduje że zmiany w wyglądzie mogą być o wiele bardziej skomplikowane.

Podsumowując banałem – każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. W niektórych sytuacjach użycie rozwiązania dedykowanego jest dobrą decyzją, zwłaszcza jeśli system jest bardzo unikalny albo musi być dostosowany do specyficznych rozwiązań firmy. Zazwyczaj jednak otwarte oprogramowanie nie ustępuje w niczym CMS'om autorskim, a niejednokrotnie jest znacznie lepszym wyborem, oferującym większe możliwości za niższą cenę.

---

Milena Szałacka


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

1 komentarz:

  1. Ciekawy artykuł. Wybór zależy chyba przede wszystkim od specyfikacji danej strony i jej wymagan

    OdpowiedzUsuń