12 lutego 2012

Rozszerzalność serwisów internetowych

Rozszerzalność serwisów internetowych

Autorem artykułu jest Dawid PierzchalskiJak przygotować strukturę dużego serwisu internetowego, aby po wdrożeniu telefon od zleceniodawcy nie przyprawił dewelopera o zawroty głowy? Kluczem jest odpowiednie zaprojektowanie rozszerzalnej struktury strony www.

Każdy web deweloper na pewno spotkał się z sytuacją, gdy wcześniej przyjęta struktura strony internetowej tuż przed wdrożeniem musiała zostać poprawiona. Zleceniodawca w ostatniej chwili zdecydował się na umieszczenie kolejnej podstrony, a co za tym idzie rozszerzenie menu służącego do nawigacji strony internetowej. Często okazuje się również, że kilka godzin po wdrożeniu konieczna była zmiana zawartości takiej strony i nie chodzi tu o dodanie kolejnego zdania na stronie, ale przebudowanie kilkudziesięciu stron na której występowała wersja informacji która musiał zostać przebudowana. Rozszerzalne strony internetowe to z jednej strony mniej pracy dla dewelopera, a co za tym idzie, łatwość wdrażania nowych funkcjonalności na stronie www zleceniodawcy.

Rozszerzalność jest istotnym problemem i już na etapie przygotowania projektu należy bezwzględnie wziąć pod uwagę konieczność dodania kolejnego lub dwóch przycisków w górnym menu, bądź w miarę mało problematyczne przygotowanie nowej wersji językowej opracowywanej strony www.

Nie mając doświadczenia przy projektowaniu złożonych pod względem funkcjonalności stron internetowych, ciężko jest wziąć pod uwagę wszystkie mogące nas zaskoczyć sytuacje, a jest więcej niż pewne, że zleceniodawca zaskoczy nas za jakiś czas nowym pomysłem na swoja stronę www i my jako specjaliści musimy mu taką funkcjonalność zagwarantować bez przebudowywania całej strony internetowej.

Przy budowie zaawansowanych serwisów www, czy portali może się okazać, że wykorzystanie darmowych systemów do zarządzania treścią jest niewystarczające i część lub całość pracy od strony przygotowania kodu takiej strony internetowej będziemy musieli wykonać we własnym zakresie. Kluczem do przygotowania rozszerzalnego pod względem treści serwisu www jest odpowiednie przygotowanie bazy danych, na której taki serwis internetowy jest oparty oraz podziału podstron na funkcjonalne elementy, które będziemy mogli wykorzystać na kolejnych podstronach budowanego serwisu www.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz