21 stycznia 2016

Brak dźwięku w komputerze

Brak dźwięku w komputerze


Autor: pim gim


Co się mogło stać gdy nagle podczas włączania systemu nie usłyszysz charakterystycznego dźwięku powitalnego. Czy zawsze problem tego typu musi kończyć się interwencją informatyka ?


Problem ten może spowodować wiele czynników takich jak wadliwe działanie sprzętu, zainstalowana aktualizacja, błędy sterownika lub błąd w konfiguracji systemu. Diagnozę możesz wykonać samodzielnie stosując narzędzie do rozwiązywania problemów systemu Windows.

Możesz zacząć od najprostszych rzeczy takich jak sprawdzenie kabli, metody połączeń czy poziomy głośności w sprzęcie audio. Banalne ale niekiedy skuteczne może okazać się sprawdzenie przełącznika ON/OFF na głośnikach lub przycisku wbudowanego w przewód zasilania. Gdy upewnisz się że fizycznie wszystkie połączenia są prawidłowe a problem nie leży po stronie sprzętu przejdź do konfiguracji systemu.

Upewnij się że karta dźwiękowa jest rozpoznana przez system i jest poprawnie zainstalowana - nie zgłasza błędów konfiguracji.Przejdź kolejno START -> Panel sterowania -> System i zabezpieczenia -> Menadżer urządzeń Wyszukaj na spisie sprzętu pozycję "Kontrolery dźwięku, wideo i gier".

Powinna być tam wymieniona karta dźwiękowa zgodnie z sprzętem jaki posiadasz. Co więcej nie powinna ona zgłaszać błędu lub być wyłączona. Jeżeli karta zgłasza problem należy wybrać Właściwości urządzenia klikając prawym przyciskiem myszy i zapoznać się z informacją na karcie sprzętu jak należy problem rozwiązać.

Gdy przy pozycji karty dźwiękowej pojawi się czerwony znak "X" jest to informacja dla użytkownika że urządzenie zostało wyłączone. Należy w takim przypadku zaznaczyć sprzęt klikając prawym przyciskiem myszy i wyprać z meny pozycję Włącz.
Jeżeli powyższe metody nie pomogły lub nie występują w Twoim komputerze kolejnym krokiem jaki możesz zrobić jest przywrócenie poprzednio zainstalowanego sterownika. W tym celu należy uruchomić ponownie kartę Właściwości danego sprzętu i przejść do zakładki Sterownik. Po wybraniu odpowiedniej karty zobaczycie Państwo przycisk Przywróć Sterownik. System zakomunikuje że zostanie zmieniony sterownik do poprzedniej wersji co należy potwierdzić przyciskiem TAK.

Jeżeli po wykonaniu powyższych czynności nadal będzie występował problem braku dźwięku w systemie należy zgłosić problem do firmy świadczącej usługi informatyczne. Błąd może okazać się bardziej skomplikowany i należy wówczas podjąć bardziej zaawansowane techniki usunięcia tego problemu.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz