19 stycznia 2016

Jak skutecznie dbać o laptop

Jak skutecznie dbać o laptop


Autor: design man


Wielu posiadaczy laptopów niewystarczająca dba o swoją własność. Nie konserwują swoich komputerów i często używają ich w ekstremalnych warunkach. Oczywiście zdarzają się wady konstrukcyjne, na które nie mamy wpływu ale często jesteśmy w stanie skutecznie zapobiec usterką.


Po dłuższym okresie użytkowania każdy laptop będzie wymagał konserwacji. Wszechobecny kurz, unoszący się w powietrzu skutecznie gromadzi się we wnętrzu laptopa. Najwięcej kurzu zbiera się w kanałach wentylacyjnych, ponieważ wymuszony przez wentylator przepływ powietrza nasila proces gromadzenia się kurzu na radiatorze. Zadaniem radiatora jest skuteczne odprowadzanie ciepła z grzejącego się procesora. W przypadku osadzenia się warstewki kurzu zdolność odprowadzania ciepła maleje, ponieważ kurz jest izolatorem. Często prowadzi to do głośniejszej pracy wentylatorka chłodzącego, ponieważ aby zapewnić taką samą skuteczność odprowadzania ciepła, musi on kręcić się dużo szybciej. Dodatkowo błędem popełnianym przez większość użytkowników jest położenie laptopa na łóżku na przykład na kocu lub w pościeli. Problem w tym w większości laptopów otwory wlotu powietrza znajdują się na spodzie obudowy i położenie na łóżku całkowicie blokuje swobodny przepływ powietrza, co na dłuższą metę skończy się przegrzaniem procesora i zawieszeniem komputera. Kilkukrotne przegrzanie procesora może doprowadzić do jego trwałego uszkodzenia. Kurz osadza się również na matrycy, szczególnie staje się to widoczne w słońcu. To również kurz jest przyczyna tego, że nagle napęd DVD lub CD nie chce czytać niektórych płyt. Pewne rzeczy możemy wyczyścić sami. Natomiast gruntowną konserwację zostawmy specjalistą. Istnieje wiele serwisów laptopów, gdzie otrzymamy fachową pomoc. Przy niewielkich kosztach możemy uniknąć naprawdę kosztownych awarii. W skrajnych przypadkach mogą one doprowadzić nawet do nieopłacalności naprawy i konieczności wymiany laptopa na nowy.
Najprostsze czynności, które możemy wykonać w domu to na przykład czyszczenie matrycy. Istnieją specjalne ściereczki i środki przeznaczone do tego celu. Możemy się w nie zaopatrzyć ale jak się okazuje, równie dobre są proste domowe rozwiązania. Wilgotna ściereczka, delikatny papierowy ręcznik ( ręcznik o twardej fakturze mógłby pozostawić zarysowania ) skutecznie załatwią sprawę. Należy przy tym jednak bardzo uważać, aby nie przyciskać ściereczki do powierzchnię matrycy, ponieważ może to doprowadzić do jej wylania. Jeżeli chodzi o czyszczenie napędu CD lub DVD istnieją trzy proste metody czyszczenia. Możemy użyć sprężonego powietrza ( koszt ok 25 zł ), specjalnej płyty czyszczącej lub chusteczki higienicznej, którą delikatnie przeciera się soczewkę lasera. Do czyszczenia klawiatury bardzo pomocne jest użycie odkurzacza. Należy jednak pamiętać, że nie wolno przy tym zbytnio naciskać na klawiaturę, ponieważ mechanizmy, na których zamocowane są klawisze są bardzo delikatne i można przez przypadek wyłamać któryś z klawiszy. Można również użyć do tego celu, wspomniane wcześniej, sprężone powietrze. Czyszczenie kanałów wentylacyjnych to już bardziej skomplikowane zadanie. Kanały schowane są wewnątrz obudowy co utrudnia sprawę. Aby spowolnić proces zabrudzania i zapychania się kanałów, możemy użyć odkurzacza i sprężonego powietrza. Do wylotu kanału przykładamy ssawkę odkurzacza a do wlotu psikamy strumieniem sprężonego powietrza. Powinno pomóc, jednak efekt przy dłuższym czasie będzie niewystarczający. Czasem zdarza się, że zawiasy matrycy zaczynają bardzo ciężko chodzić. Nie wolno wtedy otwierać i zamykać obudowy matrycy na siłę, ponieważ prawie na pewno skończy się to popękaniem obudowy matrycy lub w skrajnych przypadkach wyłamaniem zawiasów. Należy wtedy oddać laptopa do serwisu celem regulacji zawiasów. Jeśli mowa o baterii, każda ma pewną określoną liczbę cykli ładowania, po przekroczeniu, której nagle przestaje działać. Wtedy pozostaje nam oddać baterię do regeneracji lub kupić nową. Regeneracja polega na zastąpieniu starych ogniw nowymi. Często jest tak, że zregenerowana bateria posiada ogniwa o większej pojemności niż zastosowane oryginalnie przez producenta. Niekiedy zregenerowana bateria, oczywiście ku uciesze użytkownika laptopa, wytrzymuje 30% więcej czasu niż oryginał. Aby przedłużyć wytrzymałość baterii wystarczy, że będziemy przestrzegać kilku prostych zasad. Jeżeli podłączamy laptopa pod ładowarkę, to odłączajmy go od zasilania sieciowego dopiero po zupełnym naładowaniu baterii (100%). Gdy nie zamierzamy używać baterii przez dłuższy okres czasu, rozładujmy ją do poziomu 40% i wyciągnijmy. Co kilka miesięcy powinniśmy rozładować akumulator do końca, to znaczy do czasu aż laptop się sam wyłączy. Ładowanie baterii zaczynajmy dopiero, gdy poziom energii spadnie do 10%.
Pamiętajmy, że są to doraźne metody zapobiegania problemom. Nawet przy zastosowaniu się do wszystkich zaleceń i ostrożnym obchodzeniu się z laptopem, mogą wystąpić awarie. Wtedy niezastąpiony okaże się serwis, punkt naprawy. Regularne konserwacje dokonywane przez specjalistów, również są bardzo wskazane. W wielu przypadkach pomoże to nam zaoszczędzić sporo pieniędzy, które możemy przeznaczyć na przyjemniejsze rzeczy.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz