21 stycznia 2016

Jak się nauczyć programować?

Jak się nauczyć programować?


Autor: sl


Wiele osób chce lub musi nauczyć się programować w nowym języku. Kupuje, ewentualnie wypożycza wtedy odpowiednie książki, szuka kursów on-line w internecie lub udaje się do osób udzielających korepetycji z programowania. Jednak czy te metody są skuteczne?


'Programowanie jest sztuką' jak mawia klasyk. Programowanie to połączenie analitycznego myślenia z odpowiednim podejściem do problemu. Nie można się nauczyć programowania na pamięć. Dlatego, czytając tylko książki i kursy gdzie mamy do czynienia z suchą teorią, możemy poznać i nauczyć się jedynie składni. Oczywiście składania jest bardzo ważna, bo to podstawowe narzędzie w programowaniu, jednak nie jest to najważniejsze. Zatem jak nabyć umiejętność programowania?

Przede wszystkim czytając książki albo kursy internetowe, musimy wykonywać zapisane tam przykłady. Nawet gdy są one najprostsze i banalne a efekt końcowy widać na pierwszy rzut oka, warto pisać kod (nie kopiować) i go uruchamiać. W ten sposób uczymy się składni w sposób praktyczny, poznajemy dobre nawyki i widzimy jak wszystko działa w praktyce. Nawet najbardziej banalny przykład można modyfikować i dodawać linie kodu których nie ma w książce lub kursie.

Nauka programowania powinna opierać się głównie na praktyce, czyli pisaniu wszelkiego rodzaju programów. Począwszy od prostych programików, aż do trudniejszych aplikacji wymagających zapoznania się z nowymi możliwościami języka. To właśnie pisanie i jeszcze raz pisanie setek tysięcy, a potem milionów linijek kodu pozwolą na opanowanie umiejętności programowania, gdyż tak naprawdę na tym to polega.

W książkach i kursach często znajdziemy tylko podstawowe przykłady programów. Brak tam praktycznych zastosowań i zaawansowanych porad które mogą pomóc zrozumieć i nauczyć czegoś nowego. W tym przypadku, pomocne stają się wszelkiego rodzaju wortale internetowe o tematyce informatycznej, gdzie znajdziesz wiele ciekawych i przede wszystkich pomocnych opisów gotowych kodów źródłowych. Analizujące je oraz edytując, możemy się naprawdę wiele nauczyć.

Podsumowując, nauka programowania opiera się zdecydowanie na praktyce. Trzeba samemu się uczyć pisząc coraz to nowe aplikacje a także edytując i analizując gotowe, zaawansowane kody źródłowe.

Zobacz również:

+ zadania turbo pascal

+ zadania c++


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

1 komentarz:

  1. Jeśli chodzi o c++, to chyba każdy programista poleci "Symfonię C++" :) i moim zdaniem warto od razu rzucić się w c++ niż zajmować pascalem, ale to tylko moja opinia ;)

    OdpowiedzUsuń