21 stycznia 2016

Samodzielna nauka obsługi programów

Samodzielna nauka obsługi programów


Autor: Z_Piotrek


Ludzie poświęcają mało wysiłku na poznanie sztuczek ułatwiających codzienne życie. Wyraźnie widać to na przykładzie obsługi komputerów, gdzie po osiągnięciu wprawy, użytkownicy przestają poznawać kolejne funkcje. To duże zaniedbanie, bo poświęcając godzinę wolnego czasu w tygodniu, można potem zaoszczędzić długie godziny w pracy.


Nie każdy może sobie pozwolić na udział w zorganizowanych szkoleniach, które wymagają czasu oraz pieniędzy. Dodatkowo wymagają, by uczestnik opuścił swój dom, co nie musi się podobać osobom, które nie mają z kim dziecka zostawić. Pozostaje już tylko nauka w domu. Ale skąd czerpać wiedzę na temat używanych programów?

Możemy rozróżnić tutaj kilka źródeł wiedzy, które znakomicie uzupełniają się:

-książka poświęcona danemu zagadnieniu
-internetowy kurs
-fora zrzeszające użytkowników danej aplikacji
-własne eksperymenty

Najpewniejszym źródłem wiedzy są książki, które są zazwyczaj podzielone na różne poziomy zaawansowania: od przeznaczonych dla nowicjuszy do osób, które chcą zostać ekspertami. Kupno podręcznika wiąże się z wydatkiem, przy czym widełki cenowe są bardzo szerokie: od dwudziestu paru, do nawet dwustu złotych. Zazwyczaj cena jest związana z poziomem zaawansowania podręcznika- osoby, które chcą poznać najważniejsze funkcje popularnego edytora tekstu (takiego jak Writer lub Word) zapłacą w okolicach 40zł. Natomiast ci, którzy są ciekawi eksperckich technik oświetlenia i materiałów dla programu Blender, muszą liczyć się z wydatkiem grubo przekraczającym 100 zł. Największą zaletą książek jest ich usystematyzowany materiał, dzięki czemu mogą wprowadzić świeżych użytkowników krok po kroku, a jednocześnie potrafią wiele naprostować samoukom.

W Internecie można znaleźć wiele kursów, które zostały napisane przez doświadczonych użytkowników. Większość z nich jest darmowa i napisana takim językiem, że nawet oporni przez nie przebrną. Chociaż prezentują różny poziom, a do tego nie zawsze są aktualne, warto się z nimi zaznajomić, gdyż są świetną bazą oraz uzupełnieniem wiedzy zdobytej z książek.

Tematyczne fora internetowe to jedno z najważniejszych źródeł wiedzy, jest niezastąpione dla kogoś, kto często korzysta z programów. Użytkownicy wymieniają się na nich swoimi doświadczeniami, które wykraczają daleko poza materiał zebrany we wszystkich książkach i na szkoleniach. Robią to bezinteresownie, a do tego każdy może poprosić o pomoc. Nawet nie trzeba prosić, bo większość typowych problemów jest już omówiona i wystarczy odszukać odpowiednie tematy za pomocą wbudowanej wyszukiwarki.

Na koniec nie mniej ważny sposób nauki- własne doświadczenie. Podczas pracy z aplikacjami najważniejsza jest dociekliwość i samodzielność. Każdy powinien mieć odruch przeglądania wszystkich menusów i okien oraz sprawdzania, co się stanie po naciśnięciu nieznanego przycisku. Pierwszą czynnością użytkownika, który poszukuje jakiegoś narzędzia w programie, powinno być przeszukanie wszystkich poleceń i guzików, a w razie niepowodzenia, wpisanie nazwy programu wraz z szukaną funkcją do wyszukiwarki Google. Dopiero potem można zapytać o rozwiązanie problemu znajomego czy kogoś na forum.

Ktoś, kto chce dokształcać się w domu nie jest pozostawiony na lodzie. I nieważne, czy chce uruchomić Photoshopa, czy chce lepiej poznać pakiet Libre Office, ma dookoła mnóstwo źródeł wiedzy. Odnalezienie ich zazwyczaj ogranicza się do wpisania nazwy programu wraz z dodatkowym słowem, takim jak podręcznik, kurs czy forum. Dlatego spoczywanie na laurach jest objawem lenistwa, które lepiej zwalczyć, gdyż każda godzina nauki w dalszej perspektywie pozwoli zaoszczędzić dziesiątki godzin mozolnej pracy.


Skorzystaj z darmowego kursu dla programu Writer na stronie kursdlaopornych.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz