19 stycznia 2016

Jak skutecznie wypromować stronę poprzez seo katalogowanie - poradnik

Jak skutecznie wypromować stronę poprzez seo katalogowanie - poradnik


Autor: Jarek Sełowski


Każdy posiadający swoją witrynę web w internecie docenia ilość wejść na niej oraz jej popularność. W końcu chodzi przecież o dotarcie do możliwie dużej liczby odwiedzających. Aby serwis miał jakiś sens egzystowania trzeba postarać się zapewnić mu jak największy ruch odwiedzin, do czego z kolei prowadzi właściwe rozreklamowanie strony.


Każdy posiadający swoją witrynę web w internecie docenia ilość wejść na niej oraz jej popularność. W końcu nie chodzi przecież o nic innego jak o dotarcie do możliwie dużej liczby wchodzących i odwiedzających. Motywy są sprawą nieważną - jeden admin chce wyłącznie zarobić, ale np. drugi podzielić się odczuciami. Aby serwis miał jakiś sens egzystowania trzeba postarać się zapewnić mu jak największy ruch odwiedzin, do czego z kolei prowadzi właściwe rozreklamowanie strony. Jeśli nie ma się na to czasu, trzeba liczyć się z kosztami - jednak w razie dysponowania wolnymi chwilami można, praktycznie bezpłatnie, skutecznie wypromować swoją witrynę ... Dlaczego chwilami? Nie trzeba poświęcać takiej działalności jednorazowo wiele czasu, a nawet wskazane jest reklamowanie metodą niewielkich kroczków.

Do najskuteczniejszych form promocji, która nie musi kosztować ani złotówki należy przede wszystkim katalogowanie, czyli wstawianie linków do własnej strony wraz z adekwatnym do zawartości opisem w specjalnie przystosowanych stronach-katalogach. Katalogów jest całkiem sporo, a w nich jakieś 3/4 jest 100% bezpłatnych lub oferujących różne odmiany wpisów (w tym również bezpłatne). Takie katalogi powinny zainteresować Was najbardziej. Jako przykład wskażę tutaj www.best-katalog.pl - to właśnie rodzaj bezpłatnego katalogu, do którego można dorzucić swoją stronę całkiem za free. Ważne przy poszukiwaniach tego typu stron jest weryfikowanie informacji czy są one moderowane (powinny być), oznaczone jako seo friendly, czyli przyjazne pozycjonowaniu, oraz wielotematyczne. Wiadomo, że do takiego zawsze moderator zaakceptuje twój portal, jeśli w regulaminie nie ma jakiś dodatkowych wytycznych. Przeważnie w katalogach unika się dopisywania stron o zawartości porno, warezowej oraz ogólnie niezgodnej z prawem. Jeśli Wasza strona nawiązuje do takich klimatów na pewno nie będzie dało się jej rozreklamować w taki sposób...

Drugą odmianą są katalogi tematyczne. Jeśli Wasz serwis ma nie bardzo popularny temat, nie będzie łatwo takiego wyszukać, choć zdecydowanie warto - moc linków zwrotnych z takiego katalogu jest ogromna, ponieważ chodzi tu o bardzo konkretną, wskazaną tematykę. Są też katalogi tematyczne o nieco szerszym profilu np. www.katalogzadarmo.jcom.pl, lub www.katalogrozrywki.jcom.pl. Ten pierwszy gromadzi serwisy oferujący różne usługi w sieci za darmo, a drugi witryny rozrywkowe. Jest tu już więc pewne pole manewru w ewentualnym dorzucaniu. Warto zadbać o różnorodność w dodawaniu informacji o własnej witrynie gdyż wpisy tzw. unikalne też mają bardzo znaczący wpływ na wartość odnośnika. Opłaca się korzystać z takiej formy reklamy również w katalogach tematycznych, jak i ogólnych. Listy katalogów nie są bardzo trudno dostępne i można je w miarę łatwo odnaleźć. Później jednak jest to dość żmudna czynność polegająca na wklepywaniu tekstu do każdego po kolei... Stąd najlepiej, aby się nie zniechęcić, robić to po trochę - najlepiej po kilka wpisów na dzień. jeżeli będzie się to robić na tempo, można sobie wręcz zaszkodzić zamiast pomóc, gdyż np. Google może stwierdzić, że taki szybki przyrost linków zwrotnych zbyt mocno pachnie jakimiś nielegalnymi chwytami i witrynę zbanować w swoich statystykach. Dobrze jest przygotować sobie taką listę i korzystać z niej w miarę umiarkowanie a efekty pojawią się same.

Trzeba też pamiętać, że dopisywanie przez adminów do katalogów też może potrwać, następnie ich odnalezienie przez roboty przeglądarek również, więc na ostateczne efekty trzeba czekać cierpliwie, mierząc to oczekiwanie raczej na tygodnie, a nie dni. Efekt końcowy jest jednak prawie zawsze zadowalający, a wysiłek włożony w własnoręczne katalogowanie wymierny...


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

1 komentarz:

  1. W dzisiejszym czasie w bardzo prosty sposób można rozreklamować zarówno sklep internetowy czy też stacjonarny. Mam utaj na myśli waśnie firmy pozycjonujące :)

    OdpowiedzUsuń